"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny Adamówka nr 1Działania wrzesień / październik 2014

"Wszyscy w kole tu stoimy,
każdy czyjąś rękę trzyma
i dzień dobry już mówimy,
tak zabawa się zaczyna"

- tak rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2014/15 w Niepublicznym punkcie przedszkolnym „Kompetentne Przedszkolaki” w Adamówce nr1. Obecna grupa liczy 13 dzieci, 7 dziewczynek i 6 chłopców w wieku 3-5 lat.

Miesiąc wrzesień to w naszym przedszkolu czas adaptacji i integracji grupy. Organizowane były zajęcia i zabawy mające na celu zapoznanie i zaprzyjaźnienie się dzieci. Wspólnie opracowaliśmy kontrakt grupowy, który dzieci zaakceptowały odbiciem kciuka.

W drugiej połowie września zajmowaliśmy się tematyką związaną z naszą miejscowością i naszymi rodzinami. Dzieci opowiadały o swoich domach rodzinnych, wymieniały nazwy czynności, które lubią wykonywać ze swoimi rodzicami. Spacerowaliśmy po najbliższej okolicy i obserwowaliśmy różne domy, przeliczaliśmy ilość okien w niektórych z nich, zastanawialiśmy się nad różnicami w wyglądzie domów w miastach i na wsi. Wykonywaliśmy makietę miasta z dużą liczbą dróg, po których chłopcy jeździli samochodami.

Wrzesień w naszym przedszkolu jest miesiącem, w którym szczególny nacisk kładziemy na bezpieczeństwo. Dlatego przedszkolaki miały okazję spotkać się z panem policjantem. W dniu 17.09.2014r. odwiedził nas pan Tomasz z Komisariatu Policji w Jarosławiu. Do tej wizyty dzieci przygotowywały się od kilku dni poprzez zajęcia na temat zachowania bezpieczeństwa nie tylko w przedszkolu i w ogrodzie przedszkolnym, ale również w ruchu drogowym. Dzieci bardzo serdecznie powitały gościa i z zainteresowaniem słuchały tego, co mówi. Spotkanie przebiegało w bardzo miłej atmosferze. Pan Policjant przybliżył dzieciom zasady bezpiecznego poruszania się po drodze oraz zasady ograniczonego zaufania w stosunku do obcych. Jak zwykle szczególnym zainteresowaniem wśród dzieci cieszyła się prezentacja wyposażenia policyjnego niezbędnego podczas wykonywania pracy. Przedszkolaki mogły z bliska zobaczyć gwizdek, kamizelkę kuloodporną, kask, pałkę. Na koniec pan Tomasz wręczył dzieciom znaczki odblaskowe, a przedszkolaki podarowały mu odznakę "Przyjaciel przedszkolaków" i podziękowały za miłą wizytę.

Zajęci pracą i zabawą nie zauważyliśmy, że nadeszła do nas jesień.

W październiku podczas tematyki związanej z darami jesieni na talerzu, omawialiśmy owoce i warzywa, poznawaliśmy zasady zdrowego odżywiania i sposoby ubierania się odpowiednio do panujących warunków atmosferycznych. Dnia 01.10.2014r. odwiedziliśmy Przychodnię "Życie" w Adamówce i gabinet zabiegowy. Panie pielęgniarki opowiedziały nam o wykonywanym przez nie zawodzie. W czasie spotkania dowiedzieliśmy się w jaki sposób możemy zapobiegać infekcjom ( zasłanianie ust w czasie kaszlu), jak należy o siebie dbać, ubierać się odpowiednio do pogody, właściwie odżywiać, zachować zasady higieny i zdrowego stylu życia. Pani pielęgniarka zademonstrowała nam niektóre proste zabiegi, np. założenie opatrunku, mierzenie ciśnienia. Mogliśmy również zobaczyć, jak komputerowo bada się wzrok, dobiera szkła okularowe i oprawki. Dzieci podziękowały paniom za spotkanie , a od lekarza otrzymały naklejki "Dzielny pacjent".

W poszukiwaniu innych darów jesieni : żołędzi, liści, kasztanów i grzybów udaliśmy się do pobliskiego lasu. Udało nam się też zorganizować wyjazd do Nadleśnictwa i spotkać z leśniczym. Pan Dariusz opowiedział dzieciom o swojej pracy, o lesie i mieszkających w nim zwierzętach. Podkreślił, że człowiek jest gościem w lesie i musi szanować zwyczaje gospodarzy, czyli zwierząt w nim mieszkających. Podczas wizyty dzieci miały okazję poznać zwyczaje niektórych zwierząt( wydra, bóbr, sarna, wilk) zamieszkujących lasy naszej okolicy. Oprowadził nas po malowniczej okolicy pełnej stawów, gdzie karmiliśmy łabędzie i piekliśmy kiełbaski przy ognisku.

Obecnie zajmujemy się w dalszym ciągu tematyką jesienną.

Na kolejne wiadomości z naszego przedszkola zapraszamy za dwa miesiące.

Bożena Łopuch

działania maj / czerwiec / lipiec 2014
działania marzec/kwiecień 2014
działania styczeń/luty 2014
działania listopad/grudzień 2013
działania wrzesień/październik 2013
działania maj/czerwiec/lipiec 2013
działania marzec/kwiecień 2013
działania styczeń/luty 2013

 


Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego