"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny Adamówka nr 1

Działania styczeń/luty 2013

Dopiero składaliśmy sobie życzenia bożonarodzeniowe, śpiewaliśmy kolędy, a tu już minęły dwa kolejne miesiące.

W styczniu zajmowaliśmy się tematyką związaną z zabawami na śniegu i lodzie oraz życiem ludzi i zwierząt na dalekiej północy. Omawialiśmy obrazki przedstawiające bezpieczne zachowanie dzieci podczas zabaw śniegiem i lodem. Dzieci uczyły się rymowanek i piosenek o tematyce zimowej. Zajęliśmy się też sprawdzaniem za pomocą zabaw badawczych co się dzieje, gdy woda zamarza? oraz czym jest lód i śnieg? Zwróciłam również dzieciom uwagę na fakt, że warunki drogowe utrudniają kierowcom szybką rekcję i w związku z tym nie należy bawić się w pobliżu dróg i ulic.

Zima to nie tylko wesołe zabawy na śniegu i lodzie, to ciężki okres dla zwierząt i ptaków, dlatego kolejny tydzień zajęć został poświęcony „Zimowym potrzebom ptaków”. Razem z dziećmi przybliżyliśmy sobie wygląd i zwyczaje niektórych ptaków (gil, jemiołuszka, sikorka). Obserwowaliśmy przez okno ptaki w karmniku. Zapoznałam dzieci z ciekawostkami na temat życia ptaków, ich ulubionych pokarmów. Przedszkolaki uczyły się rymowanki, z której dowiedziały się, że

„Kiedy wkoło sroga zima,
                      kiedy mróz wokoło trzyma,
                      marzną wtedy wszystkie ptaki,
                      dobrze wiedzą to dzieciaki,
                     uśmiechnięte buzie mają,
                     wszystkie ptaki dokarmiają”.

Od tej pory dzieci codziennie pamiętają o ptakach i wsypują do karmnika okruszki pomagając w ten sposób przetrwać ten ciężki dla nich czas.

Wielkimi krokami zbliżał się też ważny dla każdego dziecka – wnuka dzień. 21 i 22 stycznia to szczególne dni w roku, w których to możemy wyrazić naszą wdzięczność babciom i dziadkom za ich trud i oddanie oraz wszystko to, co od nich otrzymujemy. Od początku stycznia dzieci przygotowywały się do tego ważnego dnia. Z wielką radością i zaangażowaniem uczyły się swoich ról, wierszyków i piosenek. W naszym ośrodku ta uroczystość odbyła się 1-go lutego. W tym dniu dzieci zaprosiły do przedszkola swoje babcie i dziadków i przedstawiły przygotowywany przez długi czas specjalny program – recytowały wiersze, śpiewały piosenki i tańczyły przy akompaniamencie pana Marka – nauczyciela rytmiki. Następnie wręczyły gościom drobne upominki. Z inicjatywy rodziców przygotowany został poczęstunek w postaci ciasta domowej roboty, kawy i herbaty. To był naprawdę wyjątkowy, pełen uśmiechu, radości i dumy dzień. Szczęśliwe i rozpromienione twarze babć i dziadków po raz kolejny ukazały, jak ważne są takie spotkania i wspólnie spędzone chwile z wnukami. Na koniec wykonaliśmy sobie wspólne zdjęcia. Odbyły się też zabawy i tańce razem z babciami i dziadkami.

Przed feriami przeprowadziłam zajęcia o tematyce dotyczącej higieny i dbania o własne zdrowie. Dzieci zapoznały się ze sposobami prawidłowego odżywiania, dbania o higienę i kondycję fizyczną. Po zajęciach przedszkolaki stwierdziły, że aby być zdrowym trzeba jeść dużo warzyw i owoców, gdyż zawierają witaminy, ćwiczyć, spędzać czas na świeżym powietrzu, a w razie choroby poddać się leczeniu i przyjmować leki przepisane przez lekarza, ale tylko pod kontrolą osób dorosłych.

W ostatnim tygodniu lutego po feriach odbyły się zajęcia dotyczące pracy kucharza. Dzieci zapoznały się z wyposażeniem kuchni, podczas wizyty w kuchni mieszczącej się w szkole, rozpoznawały narzędzia i przyrządy potrzebne kucharzowi w pracy. Wspólnie wykonywaliśmy czepki kucharskie, lepiliśmy pierogi, robiliśmy kukiełki z drewnianych łyżek i wałków do ucierania ciasta. Przedszkolaki próbowały też swoich sił w przygotowywaniu tostów – smarowały kromki, układały składniki, korzystały z urządzenia elektrycznego – opiekacza, a na koniec degustowały swoje własnoręcznie przygotowane danie na podwieczorek.

Obecnie z niecierpliwością czekamy na nadejście wiosny. Pozdrawiamy ciepło i zapraszamy za kolejne dwa miesiące na nowe wiadomości.

Bożena Łopuch