"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny Adamówka nr 1

Działania maj/czerwiec/lipiec 2013

Maj to najpiękniejszy miesiąc w roku, wiedzą o tym dorośli i dzieci. Chcąc poznać piękny świat w tym naszą Polskę, udaliśmy się w daleką podróż. Zapoznaliśmy się z mapą świata. Poznaliśmy nazwy krajów sąsiadujących z Polską, oraz kraje należące do UE. Poznaliśmy nazwy rzek, szczytów, nazwy stolic poszczególnych krajów, ich flagi, zwyczaje, przysmaki.

Książka prawdziwym przyjacielem to kolejny temat realizowany w maju.
Podczas tych zajęć dzieci udały się do szkolnej biblioteki gdzie zapoznały się z pracą bibliotekarki, wyposażeniem biblioteki i historią powstawania książek. Dowiedziały się jak należy zachowywać się w bibliotece i czytelni oraz jak szanować książki, by służyły nam przez wiele lat. Wzbogaciły również swoje słownictwo o nowe wyrazy, których znaczenie starały się wyjaśniać.

Wielkimi krokami zbliżało się ważne dla dzieci i rodziców święto – Dzień Matki. Nawet maluchy wiedzą, że jest to szczególna uroczystość. Przedszkolaki z tej okazji zaprosiły swoich rodziców do naszego ośrodka i z moją pomocą przygotowały część artystyczną. Dla niektórych dzieci ten dzień był pierwszym tak hucznie obchodzonym Dniem Matki i Ojca. Przy takiej okazji każde z nich mogło wyrazić swoją miłość rodzicom.

W naszym ośrodku 24 maja dzieci pochwaliły się umiejętnościami aktorskimi i muzycznymi. Poprzez wiersze i piosenki przekazały jak bardzo kochają swoich rodziców oraz obiecały, że będą posłuszne i grzeczne. Zebrani rodzice byli niesamowicie wzruszeni występami swoich pociech. Na zakończenie programu artystycznego dzieci wręczyły własnoręcznie wykonane specjalnie na tą okazję prezenty. Nie obyło się oczywiście bez uścisków, pocałunków, uśmiechu, ale były również łzy radości i wzruszenia. Uroczystość zakończyła się słodkim poczęstunkiem dla dzieci oraz rodziców. Po poczęstunku odbyły się tańce, zabawy i konkursy z rodzicami.

Tuż po dniu mamy i taty zaczęliśmy omawiać tematykę związaną ze świętem wszystkich dzieci obchodzonym 1 czerwca – „Dzieci świata”. Przedszkolaki dowiedziały się o swoich prawach i obowiązkach, rozmawialiśmy o różnych kolorach skóry ludzi, oglądaliśmy domy z różnych stron świata i ich mieszkańców. Nauczyliśmy się piosenki „Życzenia dla dzieci”.

Nie obyło się również bez niespodzianek, wspólnie z rodzicami zorganizowałam dla dzieci wyjazd do sali zabaw „Fikoland” w Biłgoraju w dniu 29 maja. Sala była bogato wyposażona, miejsca do zabawy dużo więc dzieci miały niezłe pole do popisu. Korzystały z basenu z piłkami, nadmuchiwanej trampoliny, obrotowego koła. Do dyspozycji były też zestawy do zabaw w sklep, bank, kuchnię, fryzjera itp. Zabawa była wyśmienita, pełna radości i uśmiechów.

Kolejne zajęcia czerwcowe poświęciliśmy tematyce związanej z łąką kojarzącą się wszystkim bardzo pozytywnie. Zachwycaliśmy się soczystą zielenią trawy, kolorowymi kobiercami kwitnących kwiatów i barwną kolorystyką swobodnie krążących owadów. Sprawdzaliśmy z dziećmi ile liści ma żółto kwitnący jaskier, kto żywi się nektarem koniczyny, jakie zwierzęta żyją na łące i dlaczego niektórym z nich potrzebne są barwy ochronne. Dzieci zapoznały się z florą i fauną występującą na łące, rozwiązywały zagadki słowne dotyczące roślin i zwierząt, rozpoznawały i nazywały odgłosy zwierząt. Wykonywały kolorowe motyle, kwiaty, biedronki, pszczoły, malowały farbami łąkę.

Dnia 28 czerwca 2013 r. w Punkcie Przedszkolnym „Kompetentne Przedszkolaki” w Adamówce odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2012/13. Dzieci z obydwu ośrodków wspólnie przygotowały część artystyczną składającą się z wierszyków i piosenek oraz zabaw. Na uroczystość zostali zaproszeni wszyscy rodzice, którzy mogli podziwiać występy swoich pociech. Po przedstawieniu dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy ukończenia przedszkola wręczone im przez nauczycielki oraz kolorowe koszulki.

W miesiącu lipcu dzieci chętnie przychodziły na zajęcia. Zajmowaliśmy się tematyką związaną ze zwierzętami egzotycznymi jakie można spotkać w ZOO, uczyliśmy się wierszyków o zwierzętach, wykonywaliśmy prace techniką orgiami, malowaliśmy farbami.

Kilkanaście zajęć poświęciliśmy tematyce związanej z miejscami w jakich można spędzać wakacje. Ustalaliśmy co należy zabrać do walizki, gdy wyjeżdżamy na wakacje, omawialiśmy środki transportu jakimi można podróżować, poznawaliśmy najciekawsze regiony Polski, które warto odwiedzić.

Ułożyliśmy kodeks bezpiecznego wypoczywania, w którym zawarte zostały najważniejsze rady wakacyjne: zakaz kąpieli w miejscach zabronionych i bez opieki dorosłych, ochrona przed nadmiernym nasłonecznieniem, unikanie zabaw w miejscach niedozwolonych, zakaz zrywania nieznanych owoców, grzybów. Wszystko to po to, aby po wakacjach wszyscy zdrowi i cali wrócili do przedszkola.

Wesołych wakacji życzą dzieci z Punktu Przedszkolnego „Kompetentne Przedszkolaki” w Adamówce nr 1 razem z nauczycielką.

Bożena Łopuch