"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny Adamówka nr 1

Działania wrzesień/październik 2013

Witamy w nowym roku przedszkolnym w Adamówce. Większość poprzedniej grupy odeszła do zerówki i aktualnie grupa Kompetentne Przedszkolaki liczy 14 dzieci – 6 dziewczynek i 8 chłopców (w tym 6 dzieci nowo przyjętych).

Wrzesień rozpoczęliśmy tematem „Poznajemy przedszkole”. Dzieci poznawały przede wszystkim siebie i swoje imiona poprzez różnorodne zabawy integracyjne. Oglądaliśmy tez szkołę i jej otoczenie, aby zaznajomić zwłaszcza nowe dzieci ze szkołą i zasadami jej funkcjonowania.

Przy temacie „Jestem przedszkolakiem”, dzieci opowiadały o tęsknocie (zwłaszcza przy rozstaniu z mamami), choć trzeba przyznać, że przedszkolaki całkiem nieźle zniosły rozstanie). Wspólnie wskazywaliśmy na właściwe i niewłaściwe zachowania w przedszkolu, na niektóre sytuacje niebezpieczne i sposoby reagowania na nie. Ostatecznie temat ten zakończyliśmy ustaleniem kontraktu zasad obowiązujących w przedszkolu. Dzieci zatwierdzały go odbiciem kciuka pomalowanego farbą. Rozmawialiśmy o uczuciach, o ulubionych zabawach i zabawkach. Dzieci poprzez różnorodne zabawy, zwłaszcza grupowe, poznawały się i oswajały z grupą. Przedszkolaki rysowały siebie i swoje przedszkole.

Dnia 11 września odbył się Piknik Integracyjny w ramach szkolenia dla rodziców dzieci uczęszczających do ośrodków przedszkolnych w Adamówce. Był to dzień szczególnie wyjątkowy dla przedszkolaków, które tym razem do wspólnej zabawy zaprosiły swoich rodziców i opiekunów. Wspólne grillowanie i zabawy z chustą animacyjną zapewniły wszystkim dużą porcję ruchu, radości i uśmiechu. Grillowana kiełbaska i warzywne sałatki pomogły uzupełnić stracone kalorie i dostarczyły jeszcze więcej energii i chęci do wspólnej zabawy. Znakomitymi zdolnościami wodzirejskimi wykazał się pan Jurek trener Fundacji im. J.A. Komeńskiego.

Ledwo opadły emocje po pikniku a tu już kolejna atrakcja. Dnia 18 września zawitało do nas objazdowe planetarium. Dzieci z ośrodka Kompetentne Przedszkolaki w Adamówce nr 1 wybrały się w wirtualną podróż do odległych zakątków Wszechświata. Przedszkolaki oglądały rozgwieżdżone niebo, meteoryty i planety pod nadmuchiwaną kopułą. Razem ze mną i chętnymi rodzicami wzięły udział w wyprawie na Księżyc i Międzynarodową Stację Kosmiczną, gdzie obserwowały codzienne czynności astronomów. Wspólnie przeżyliśmy niezapomniane chwile w przestrzeni kosmicznej.

Wrzesień zakończyliśmy tematem o jesieni. Przedszkolaki oglądały obrazki z porami roku, określały kolory typowe dla jesieni, powtarzały nazwy jesiennych miesięcy. Słuchaliśmy też oczywiście wierszy i opowiadań z tego zakresu. Poszukiwanie śladów jesieni było też celem jednego z licznych spacerów do lasu, gdzie udało nam się również grzybobranie. Tematyka jesienna zdominowała także prace plastyczne wykonywane przez dzieci.
Wrzesień to także okres pierwszych wizyt naszych specjalistów: pani psycholog, pani logopedy i pana od rytmiki.

Październik poświęciliśmy na kontynuacje tematu o jesieni. Przy temacie „Jesień w sadzie” skupiliśmy się na poznawaniu owoców jesiennych i nie tylko. Były rozmowy o owocach, segregowanie według różnych kryteriów, rozpoznawanie po dotyku i smaku, nazywanie, szukanie wartości odżywczych, czy też odróżnianie od warzyw.

Warzywa natomiast były przedmiotem zajęć w temacie „Jesień w ogrodzie”. Dzieci próbowały wyjaśnić, czym się różni ogród od sadu, rozwiązywały zagadki i podobnie jak przy owocach, nazywały, segregowały i poznawały je na różne sposoby. Wiemy, że owoce i warzywa są bardzo zdrowe, bo mają dużo witamin i będziemy się starać, aby jak najwięcej ich jeść zamiast słodyczy.

Kolejne dni w przedszkolu poświęciliśmy bliższemu poznaniu siebie i naszych rodzin. Opowiadaliśmy sobie nawzajem o naszych rodzinach, przynosiliśmy nasze fotografie, malowaliśmy członków naszej rodziny. Zaprojektowaliśmy nasze drzewo genealogiczne.Wspólnie bawiliśmy się, śpiewaliśmy, a na zajęciach z rytmiki, które są bardzo ciekawe i „fajne”, tańczyliśmy, a nawet graliśmy na instrumencie pana Marka - naszego nauczyciela śpiewu i tańca. Podczas zajęć poznawaliśmy również różne domy i ich mieszkańców.

I tak minęły nam pierwsze dwa miesiące w naszym przedszkolu. Następne aktualności już za miesiąc. Pozdrawiamy gorąco naszych czytelników!

Bożena Łopuch