"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny Adamówka nr 1

Działania styczeń / luty 2014

Po przerwie świątecznej wypoczęci, szczęśliwi, a przede wszystkim naładowani nową energią wróciliśmy do przedszkola.

Pierwszym tematem który realizowaliśmy  w styczniu był temat „Pomagamy głodnym zwierzętom”. Pomimo słabej w tym roku zimy o zwierzętach nie zapomnieliśmy i dowiadywaliśmy się jak im pomóc w czasie chłodu. Dzieci poznały leśne zwierzęta które nie zasypiają  w zimie, dowiedziały się co im najlepiej smakuje i co mogą one  znaleźć w paśniku do którego jedzenie dostarczają leśnicy. Przypomnieliśmy sobie gatunki ptaków nie odlatujących do ciepłych krajów, dzieci projektowały karmniki i budki dla nich. Uczyły się piosenek  inscenizowanych ruchem: „Wróbelki zimą” i „W karmniku”.

Drugi  tydzień stycznia upłynął nam na wspólnych zimowych zabawach i sportach. Podczas omawiania zimowych zabaw naśladowaliśmy ruchem: jazdę na sankach, łyżwach, nartach i rzuty śnieżkami (śniegowa bitwa). Dowiedzieliśmy się jak bawić się na śniegu wesoło i bezpiecznie. Nauczyliśmy się piosenek: Sporty zimowe, Tupu tup po śniegu, Pani zima. Podczas ćwiczeń oddechowych „Śniegowe kule” w rytm muzyki zgniataliśmy gazetowe kule, naśladowaliśmy lepienie bałwana a później urządzaliśmy śniegową bitwę. Nie zabrakło ćwiczeń gimnastycznych z szarfą bo przecież sport to zdrowie. Poza tym nasza sala została przystrojona bałwankami wykonanymi różnymi technikami plastycznymi.

STYCZNIOWI JUBILACI, CZYLI NASZA BABCIA I DZIADEK. W kręgu rozmawialiśmy o naszych babciach i dziadkach, dzieci dzieliły się własnymi doświadczeniami dotyczącymi życia w rodzinie  wielopokoleniowej. Oglądaliśmy fotografie naszych dziadków, rozmawialiśmy o ich wyglądzie, sposobie poruszania się. Słuchaliśmy wierszy pt. „Z okazji święta” i „Najlepszy prezent”. Przedszkolaki mówiły jak pomagają swoim dziadkom, co dla nich robią. Naśladowaliśmy najczęstsze czynności swoich dziadków. Od początku stycznia dzieci przygotowywały się do przyjęcia babć i dziadków w przedszkolu z okazji ich święta. Z wielką radością i zaangażowaniem uczyły się swoich ról, wierszyków i piosenek. W naszym ośrodku ta uroczystość odbyła się 23 stycznia. W tym dniu dzieci zaprosiły do przedszkola swoje babcie i dziadków i przedstawiły przygotowywany przez długi czas specjalny program – recytowały wiersze, śpiewały piosenki i tańczyły przy akompaniamencie pana Marka – nauczyciela rytmiki. Następnie wręczyły gościom drobne upominki. Z inicjatywy rodziców przygotowany został poczęstunek w postaci  obiadu i ciasta domowej roboty, kawy i herbaty. To był naprawdę wyjątkowy, pełen uśmiechu, radości i dumy dzień. Szczęśliwe i rozpromienione twarze babć i dziadków po raz kolejny ukazały, jak ważne są takie spotkania i wspólnie spędzone chwile z wnukami. Na koniec wykonaliśmy sobie wspólne zdjęcia. Odbyły się też zabawy i tańce razem z babciami i dziadkami. Solenizantom przygrywał na akordeonie tata jednej z dziewczynek.

W KARNAWAŁOWYM NASTROJU. W kręgu rozmawialiśmy o tym, co rozumiemy pod pojęciem karnawał, jak długo trwa, jak ludzie zachowują się w karnawale oraz co jest dla niego charakterystyczne. Słuchaliśmy bajki pt. „Kopciuszek”, omawialiśmy złe i dobre cechy bohaterów. Dzieci wykonywały maski i opaski karnawałowe i bawiły się w rytmie karnawałowych przebojów przedszkolnych.

Kolejnym tematem którym zajmowaliśmy się po feriach był temat „Jesteśmy samodzielni w kuchni”. Podczas jego realizacji przedszkolaki wymieniały wyposażenie kuchni, naśladowały czynności wykonywane w kuchni i podawały ich nazwy. Samodzielnie przygotowały galaretki owocowe z bitą śmietaną, które zjedli podczas podwieczorku. Wykonywały fartuszki i czepki kucharskie, odwiedziły też szkolną kuchnię i zapoznały się z jej wyposażeniem i pracą kucharza.

Bardzo ciekawym dla dzieci tematem jaki z ogromnym zapałem zrealizowaliśmy w miesiącu lutym było „do sklepów wyruszamy, gdy zakupy zrobić mamy”. Poznaliśmy rodzaje sklepów, zasady dobrego zachowania się w sklepie i innych miejscach użyteczności publicznej. Odwiedzając sklep spożywczy w Adamówce krok po kroku dowiedzieliśmy się jak robi się zakupy, obejrzeliśmy prawdziwą kasę fiskalną, wagę elektroniczną, czytnik cen. Dzieci oglądały zaplecze magazynowe, rozmawiały z ekspedientkami na temat ich pracy. Nauczyły się nazw sklepów ze względu na asortyment jaki w nim występuje, np. pasmanteria, odzieżowy, meblowy, jubiler, sportowy itp. Bawiły się w sklep wykorzystując wagę z odważnikami. Zgodnie dzieliły  się rolą sprzedawcy i kupujących. Podczas tych zabaw przedszkolaki poznały sposoby mierzenia ciężaru wagą szalkową, sposoby pomiaru długości, wysokości i szerokości za pomocą różnego rodzaju przyrządów i przyborów do mierzenia.

Na koniec lutego zajęliśmy się tematyką związaną z „Kosmosem”. Omawialiśmy pojęcia: Słońce – największa gwiazda, uczyliśmy się nazw planet krążących wokół słońca. Wyjaśnialiśmy dlaczego jest „dzień” i „ noc” na podstawie doświadczenia z globusem i latarką. Przedszkolaki zapoznały się z pojęciami związanymi z kosmosem: gwiazdy, gwiazdozbiór, planeta, księżyc i z pracą kosmonauty.

Na kolejne informacje zapraszamy za dwa miesiące.

Bożena Łopuch