"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny Adamówka nr 1

Działania maj / czerwiec / lipiec 2014

Witamy ponownie!

Maj to najpiękniejszy miesiąc w roku, wiedzą o tym dorośli i dzieci. Zajęcia majowe rozpoczęliśmy od tematyki związanej z majową łąką kojarzącą się wszystkim bardzo pozytywnie. Zachwycaliśmy się soczystą zielenią trawy, kolorowymi kobiercami kwitnących kwiatów i delikatnym pobzykiwaniem swobodnie krążących owadów. Sprawdzaliśmy z dziećmi ile liści ma żółto kwitnący jaskier, kto pożywia się nektarem koniczyny, jakie zwierzęta żyją na łące i dlaczego niektórym z nich potrzebne są barwy ochronne. Dzieci zapoznały się z florą i fauną występującą na łące, rozwiązywały zagadki słowne dotyczące roślin i zwierząt, rozpoznawały i nazywały odgłosy zwierząt. Na zajęcia związane z budową i trybem życia ślimaka przedszkolaki przyniosły żywe okazy błotniarki stawowej i ślimaki winniczki. Wykonywały kolorowe motyle, kwiaty, biedronki, pszczoły, malowały farbami majową łąkę.
W maju realizowaliśmy też temat muzyka, dowiedzieliśmy się kto i w jaki sposób dyryguje orkiestrą, poznawaliśmy rodzaje instrumentów i próbowaliśmy swoich sił w graniu na perkusji, bongosach, gitarze.

Wielkimi krokami zbliżało się ważne dla dzieci i rodziców święto – Dzień Matki. Nawet maluchy wiedzą, że jest to szczególna uroczystość. Przedszkolaki z tej okazji zaprosiły swoich rodziców do naszego ośrodka i z moją pomocą przygotowały część artystyczną. Dla niektórych dzieci ten dzień był pierwszym tak hucznie obchodzonym Dniem Matki i Ojca. Przy takiej okazji każde z nich mogło wyrazić swoją miłość rodzicom. W naszym ośrodku 26 maja dzieci pochwaliły się umiejętnościami aktorskimi i muzycznymi. Poprzez wiersze i piosenki przekazały jak bardzo kochają swoich rodziców oraz obiecały, że będą posłuszne i grzeczne. Zebrani rodzice byli niesamowicie wzruszeni występami swoich pociech. Na zakończenie programu artystycznego dzieci wręczyły własnoręcznie wykonane specjalnie na tą okazję prezenty. Nie obyło się oczywiście bez uścisków, pocałunków, uśmiechu, ale były również łzy radości i wzruszenia. Uroczystość zakończyła się słodkim poczęstunkiem dla dzieci oraz rodziców.

Tuż po dniu mamy i taty zaczęliśmy omawiać tematykę związaną ze świętem wszystkich dzieci obchodzonym 1 czerwca – „Dzieci świata”. Przedszkolaki dowiedziały się o swoich prawach i obowiązkach, rozmawialiśmy o różnych kolorach skóry ludzi, oglądaliśmy domy z różnych stron świata i ich mieszkańców. Nauczyliśmy się piosenki „Życzenia dla dzieci”. Były również słodkie upominki.

Nasze zmysły, to temat szczególnie lubiany przez dzieci. Realizując ten temat dzieci kosztowały wielu   smakołyków, bawiły się dźwiękami, które każdego dnia otaczają nas,   poszukiwały przedmiotów przez zaczarowane okulary i rozpoznawały ich kształty poprzez dotyk.

W dniu 18 czerwca dzieci z Punktu Przedszkolnego „ Kompetentne Przedszkolaki” w Adamówce  razem z dziećmi z drugiej grupy udały się na wycieczkę do Ogrodu Zoologicznego w Zamościu. O godzinie 930 rozpoczęliśmy zwiedzanie zamojskiego ZOO. Dzieci miały okazje zobaczyć zwierzęta, które znają z opowieści, telewizji lub książek. Z ogromnym zainteresowaniem przyglądały się dzikim kotom, małpom, wielbłądom, strusiom, kucykom i małym kózkom. Zwierzęta prezentowały swoje wdzięki, a dzieci były zafascynowane taką różnorodnością i ilością zwierząt zamieszkujących ZOO. W drodze powrotnej zboczyliśmy nieco z trasy by zobaczyć ścieżkę edukacyjną „Dinozaury” w Krasnobrodzie. Podczas spaceru ścieżką dzieci pokonały prawdziwą podróż w czasie dotyczącą historii Ziemi, od pojawienia się pierwszych żywych organizmów, poprzez okres panowania dinozaurów, aż do czasów pojawienia się człowieka. Największą atrakcję stanowiły rekonstrukcje 17 dinozaurów i innych wymarłych zwierząt naturalnej wielkości usytuowanych w okolicy pełnej drzew. Na koniec dzieci spędziły miło czas na placu zabaw znajdującym się na końcu ścieżki edukacyjnej.

Tuż po wycieczce zajmowaliśmy się tematyka związaną ze zwierzętami egzotycznymi jakie można spotkać w ZOO, uczyliśmy się wierszyków o zwierzętach, wykonywaliśmy prace techniką orgiami, malowaliśmy farbami.

Dnia 27 czerwca 2014 r. w Punkcie Przedszkolnym „Kompetentne Przedszkolaki” w Adamówce odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2013/14. Dzieci z obydwu ośrodków wspólnie przygotowały część artystyczną składającą się z wierszyków i piosenek oraz zabaw. Na uroczystość zostali zaproszeni wszyscy rodzice, którzy mogli podziwiać występy swoich pociech. Po przedstawieniu dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy ukończenia przedszkola wręczone im przez nauczycielki.

Obecnie zajmujemy się tematyką związaną z miejscami w jakich można spędzać wakacje. Ustalaliśmy co należy zabrać do walizki, gdy wyjeżdżamy na wakacje, omawialiśmy środki transportu jakimi można podróżować, poznawaliśmy najciekawsze regiony Polski, które warto odwiedzić.

Ułożyliśmy kodeks bezpiecznego wypoczywania, w którym zawarte zostały najważniejsze rady wakacyjne: zakaz kąpieli w miejscach zabronionych i bez opieki dorosłych, ochrona przed nadmiernym nasłonecznieniem, unikanie zabaw w miejscach niedozwolonych, zakaz zrywania nieznanych owoców, grzybów. Wszystko to po to, aby po wakacjach wszyscy zdrowi i cali wrócili do przedszkola.

Wesołych wakacji życzą dzieci z Punktu Przedszkolnego „Kompetentne Przedszkolaki” w Adamówce nr 1 razem z nauczycielką.

Bożena Łopuch