"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny Adamówka nr 2


Działania wrzesień/październik 2014

Wakacje już się skończyły, a przedszkolna sala znów radośnie rozbrzmiewa dziecięcym śmiechem. Dzieci wróciły uśmiechnięte, z mnóstwem pomysłów w głowach i ciekawe jakie niespodzianki czekają je w przedszkolu.

Pierwsze dni września spędziliśmy na wspominaniu wakacji, dzieleniu się przygodami oraz poznawaniu koleżanek i kolegów – zwłaszcza tych, którzy dopiero co dołączyli do naszego grona, również na przypominaniu sobie grupowych i przedszkolnych zasad i tworzeniu kodeksu grupy.

Wrzesień i październik były miesiącami pełnymi ciekawych wydarzeń, jednym z nich było spotkanie z Panem Policjantem. Dzieci bardzo serdecznie powitały gościa i z zainteresowaniem słuchały tego, co mówi. Pan Policjant przybliżył dzieciom zasady bezpiecznego poruszania się po drodze oraz zasady ograniczonego zaufania w stosunku do obcych. Jak zwykle, szczególnym zainteresowaniem wśród dzieci cieszyła się prezentacja wyposażenia policyjnego, niezbędnego podczas wykonywania pracy. Na zakończenie Pan Policjant wręczył wszystkim przedszkolakom odblaski.

Wszyscy wiemy, że warzywa i owoce są zdrowe i powinniśmy spożywać ich jak najwięcej. Jesienią i zimą są szczególnie ważne, dlatego wybraliśmy się z wizytą do ogrodu warzywnego i sadu. Tam dzieci dowiedziały się, skąd się biorą warzywa i owoce, które części są jadalne, miały okazję zobaczyć, gdzie rosną i jak wygląda proces ich dojrzewania i zbioru. Byliśmy również w sklepie, gdzie przedszkolaki poznały kształty i kolory poszczególnych warzyw i owoców oraz zakupiły owoce do wykonania świeżego soku. Kolejną atrakcja dla dzieci było robienie witaminowej sałatki. Do swojego dania przedszkolaki wykorzystały jabłka, gruszki, banany, winogrona i kiwi. Wszyscy mieli wesołe minki na widok tak smakowitych owoców i każdy ochoczo zabrał się do pracy, a następnie do pałaszowania gotowego dania. Dzieci kroiły i przyrządzały sałatkę owocową, przestrzegając zasad bezpieczeństwa przy posługiwaniu się nożem. Samodzielna praca przyniosła wiele satysfakcji, jednocześnie uświadamiając, jak ważną rolę odgrywają witaminy we właściwym funkcjonowaniu organizmu.

Nadeszła piękna polska jesień, mieniąca się kolorami, pachnąca lasem, obfitująca w dary natury. Wraz z nadejściem tej pory roku tematyka zajęć w naszym przedszkolu skupiała się głównie na charakterystycznych oznakach jesieni dostrzeganych wokół nas m.in. w parku i w lesie. Sprzyjające warunki pogody były zachętą do licznych jesiennych spacerów i zabaw na świeżym powietrzu. Zebrane kolorowe liście, kasztany, żołędzie i inne dary jesieni były inspiracją do tworzenia pięknych jesiennych bukietów i innych prac plastyczno-konstrukcyjnych, zabaw matematycznych, rytmicznych i wiele innych aktywności.

Wrzesień upłynął nam bardzo ciekawie i aktywnie. Codzienne śpiewnie piosenek, nauka wierszyków i wspólne zabawy pozwoliły nam nie tylko poznać swoich kolegów, ale również siebie.

Gdy minął czas adaptacji i nadszedł piękny, złoty październik postanowiliśmy wykorzystać słoneczną pogodę i wybraliśmy się na wycieczki do lasu, gdzie spotkaliśmy się z Panem leśniczym. Pan Darek opowiedział nam o swojej pracy, o lesie i mieszkających w nim zwierzętach. Podkreślił, że człowiek jest gościem w lesie i musi szanować zwyczaje gospodarzy, czyli zwierząt w nim mieszkających. Podczas spotkania dzieci miały okazję poznać zwyczaje wybranych zwierząt zamieszkujących lasy naszej okolicy. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się także, w jaki sposób pomóc zwierzętom przetrwać zimę i dlaczego niektóre zwierzęta gromadzą zapasy, a inne zapadają w sen zimowy. Kolejnym punktem wycieczki było wspólne ognisko i pieczenie kiełbasek. Następnie Pan leśniczy zabrał nas na pobliskie stawy, gdzie dzieci mogły karmić przepiękne łabędzie.

W październiku podczas realizacji tematu o zdrowiu i higienie postanowiliśmy się wybrać na spacer do ośrodka zdrowia, gdzie dzieci spotkały się z Paniami pielęgniarkami i Panem doktorem, który wręczył przedszkolakom naklejki dzielnego pacjenta. Podczas tego spotkania dzieci miały okazję dowiedzieć się więcej o trudnym zawodzie pielęgniarki, a przede wszystkim wzbogacić i utrwalić swoje wiadomości na temat sposobów dbania o zdrowie. Pani pielęgniarka zaprezentowała dzieciom rekwizyty potrzebne lekarzowi i pielęgniarce w codziennej pracy – stetoskop, ciśnieniomierz, termometr, strzykawki, bandaże,  i wyjaśniła do czego służą. Uświadomiła dzieciom konieczność przyjmowania leków w czasie choroby ale podawanych tylko przez rodziców. Na zakończenie dzieci zrobiły sobie wspólne pamiątkowe zdjęcie i podziękowały  za ciekawe spotkanie. Po spotkaniu z pielęgniarkami udaliśmy się do gabinetu okulistycznego, gdzie Pani okulistka pokazała nam jak się bada wzrok i dobiera okulary.

Październik zakończyliśmy kolorową jesienna sesją fotograficzną. Z niecierpliwością czekamy na zdjęcia.

Elżbieta Kyć

działania maj/lipiec/czerwiec 2014
działania marzec/kwiecień 2014
działania styczeń/luty 2014
działania listopad/grudzień 2013
działania wrzesień/październik 2013
działania maj/czerwiec 2013
działania marzec/kwiecień 2013
działania styczeń/luty 2013

 


Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego