"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny Adamówka nr 2

Działania maj/czerwiec 2013

W miesiącu maju 2013r. nasze rozmowy dotyczyły instrumentów muzycznych. Na początku zajęć utrwaliliśmy wiedzę o bardziej znanych instrumentach (przedszkolnych): ich nazwy, wygląd i przede wszystkim wydobywany z nich dźwięk. To była prawdziwa radość, w tym dniu było w sali radośnie i głośno :-). Poza tym dzięki naszym kolegom, koleżankom i rodzicom oraz panu od rytmiki mogliśmy poznać te mniej znane, a mianowicie: akordeon, organy, gitara elektryczna i perkusja. Dzieci, które w poszczególnych dniach prezentowały swoje instrumenty zapoznały nas z ich budową i sposobem gry oraz zaprezentowały brzmienie tych instrumentów. Podczas tych prezentacji nasze nogi rwały się same do tańca w rytm wygrywanych melodii.

24 maja w naszym przedszkolu odbyła się wielka uroczystość bowiem w tym dniu święto obchodzili nasi rodzice. Impreza ta odbyła się pod hasłem: „GRAMY I ŚPIEWAMY DLA TATY I MAMY!”. Nie zabrakło wierszy i inscenizacji ruchowych do piosenek dla naszych kochanych rodziców. Po słodkim poczęstunku nastąpiły gry, zabawy i wspólne tańce. Te chwile mile spędzone przy boku rodziców na pewno na długo zostaną nam w pamięci.

29 maja 2013r. w ramach obchodu DNIA DZIECKA została zorganizowana wycieczka do Biłgoraja do centrum zabaw dla dzieci „Fikoland”. Wraz z I grupą mogliśmy się wspólnie bawić w tej bajkowej sali. Do naszej dyspozycji były kręte zjeżdżalnie, basen z piłeczkami, dmuchane skakańce, labirynty i automaty z przeróżnymi grami. Każdy przedszkolak mógł dla siebie znaleźć fajną zabawę a jeśli ktoś się czuł zmęczony mógł odpocząć w cichym kąciku zabaw.

W miesiącu czerwcu odwiedzili nas goście, którymi były urocze ślimaki. Temat ten dla przedszkolaków okazał się bardzo interesujący bowiem ślimaki mieszkały u nas przez tydzień czasu bo tyle też trwały zajęcia o nich. Podczas tego tygodnia dzieciaki miały za zadanie opiekować się gośćmi tak: „by czuli się jak w domu”, a mianowicie: przynosić świeże pożywienie i sprzątać kącik w którym mieszkały. Przyznam szczerze, że spisały się znakomicie! Oprócz tego stworzyły większą ślimaczą rodzinę przynosząc codziennie nowe gatunki.

Podczas zajęć dzieci miały okazję oglądać ślimaki obserwując ich tryb życia. Szczegółowo opisaliśmy ich budowę zewnętrzną, rozpoznawaliśmy gatunki zapamiętując trudne nazwy, m.in. wstężyk paskowany lub ogrodowy. Dowiedziały się skąd się bierze muszla ślimaków, dlaczego ciało ślimaka pokryte jest śluzem i do czego jest potrzebny, ile ślimak ma czułków i do czego one służą, gdzie umiejscowione są oczy oraz gdzie żyją i czym się odżywiają. Naśladowaliśmy sposób chodzenia ślimaków oraz czytaliśmy bajki i wiersze na ich temat skąd dzieci dowiedziały się po co ślimakowi potrzebna jest muszla. Oczywiście po zakończonych zajęciach wszystkie ślimaki dzieciaki wypuściły na wolność. Poza tym wykonywały prace plastyczne, m. in. domek ślimaka-dziwaka z bajki H. Bechledowej „O ślimaku dziwaku”, model ślimaka z kółek orgiami i z talerzyka papierowego. Odbyły się również zawody pt. „Ślimaczy slalom” oraz skoki na jednej nodze.

Wielkimi krokami zbliżała się do nas kolejna pora roku , którą wszyscy z ogromną przyjemnością wyczekiwali a mianowicie - lato. Więc kolejnym naszym omawianym tematem były zajęcia pt. „ACH LATO, KOCHAMY CIĘ!”. Rozmawialiśmy o skojarzeniach związanych z tą cudowną porą roku, kiedy się zaczyna a kiedy kończy (podanie dnia i miesiąca). Nasze rozmowy dotyczyły również tego za co lubimy lato, jak powinna wyglądać Pani Lato (rozpoznawanie letnich kwiatów - nazwy i kolory), projektowaliśmy suknię Pani Lato oraz dużo czasu spędzaliśmy na świeżym powietrzu. Wśród wspólnych dyskusji nie zabrakło tematu: o lodach i to nie tylko tych do jedzenia, o kolorach tęczy (nazywanie po kolei poszczególnych kolorów), o burzy a także o tym w jaki sposób należy chronić się przed słońcem. Pomogły nam w tym zagadki słowne odgadywane przez nas. Na zakończenie zajęć aby ochłodzić się od upalnej aury mogliśmy degustować ulubiony dla wszystkich zimny deser – pyszne lody!!!

Ostatnim tematem realizowanym w czerwcu były zajęcia pt. „NIEDŁUGO WAKACJE!”. W związku z tym, że każdy z nas marzy o letnim wypoczynku, który się do nas zbliżał postanowiliśmy przybliżyć sobie to pojęcie wyjaśniając co ono oznacza, ile trwają wakacje i czy są potrzebne. Nasze rozmowy dotyczyły również bezpiecznych zabaw podczas letniego wypoczynku, wspólnie opisywaliśmy plany na wakacyjne wyjazdy i dużo czasu spędzaliśmy na zewnątrz, m.in. na placu zabaw i na spacerach.

28 czerwca 2013r. nastąpiło oficjalne zakończenie roku przedszkolnego 2012/2013. Do tego ważnego dnia wszyscy przez cały tydzień sumiennie przygotowywaliśmy się ucząc się wierszy i piosenek by pożegnać naszych starszych kolegów i koleżanki. Po przedstawieniu nastąpiło wręczenie pamiątkowych dyplomów i koszulek promujących projekt „Kompetentne przedszkolaki”. Nie zabrakło również podziękowań za zabawę przez cały rok i wspólnego zdjęcia. Na koniec nastąpiło pożegnanie i życzenia: udanego, bezpiecznego i miłego letniego zasłużonego wypoczynku !!!

W miesiącu czerwcu swoje 5-te urodziny obchodziła Kindzia. Solenizantce życzymy wielu uśmiechów i wszystkiego co najlepsze. 100 lat Kindziu!!!

Miłego leniuchowania w czasie letniego wypoczynku życzą:
przedszkolaki oraz nauczyciel Edyta Puchała