"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny Adamówka nr 2

Działania wrzesień/październik 2013

Witamy wszystkich po długiej przerwie i zapraszamy na aktualności z Punktu Przedszkolnego w Adamówce nr 2.

Pierwsze dni września w Punkcie Przedszkolnym w Adamówce nr 2 były dla większości dzieci dużym przeżyciem, zwłaszcza dla tych, które przyszły pierwszy raz do przedszkola. Nie ukrywam, że ja również byłam lekko zdenerwowana, wracając po urlopie macierzyńskim, choć zupełnie niepotrzebnie. Dzieci bardzo miło mnie przyjęły.

Wrzesień był miesiącem przeznaczonym na adaptację przedszkolaków z nowym otoczeniem i rytmem dnia. Dzieci poznawały przedszkole, szkołę, plac zabaw oraz zapoznały się z planem dnia. Skupiliśmy się na wzajemnym poznawaniu się, a także wdrażaniu nowych zwyczajów i obowiązków. Od początku staraliśmy się pracować według określonego rytmu: powitanie, sprawdzanie obecności, zajęcia muzyczno ruchowe, plastyczne itd. Przedszkolaki próbowały swych sił w posługiwaniu się przyborami szkolnymi: kredkami, farbami, nożyczkami. Pozwalało mi to na lepsze poznanie dzieci, ich możliwości i słabości. Następnie zajęliśmy się spisaniem kontraktu – najpierw wspólnie ustaliliśmy zasady obowiązujące w przedszkolu, następnie dzieci zaakceptowały go przez odbicie swej dłoni pomalowanej farbą na kontrakcie.

Wrzesień i październik były miesiącami pełnymi ciekawych wydarzeń, jednym z nich była sesja fotograficzna. Przed sesją udaliśmy się na obiad, jeszcze nigdy z talerzy tak szybko i tak ładnie nie znikało jedzenie, jak w tym dniu. Dzieci pięknie ubrane, nie mogły się doczekać pozowania do zdjęć.

Kolejną niespodzianką był Piknik Integracyjny dla dzieci i rodziców z obydwu grup w Adamówce, który odbył się 11 września. Choć pogoda na początku płatała nam figle, to jednak nie popsuła zabawy. Po chwili niepewności co dalej, udało nam się wyjść na podwórko szkolne, gdzie na dzieci czekało wiele atrakcji. Uwieńczeniem naszego dnia pełnego wspaniałych przeżyć był grill. Kiełbaski były pyszne i zjedzone z wielkim apetytem.

18 września czekała dzieci kolejna niespodzianka. Przedszkolaki z Punktu Przedszkolnego w Adamówce wybrały się w wirtualną podróż do odległych zakątków Wszechświata. Dzieci oglądały gwiaździste niebo, meteoryty i planety pod nadmuchiwaną kopułą. Przedszkolaki wraz ze swoją panią wzięły udział w wyprawie na Księżyc i Międzynarodową Stację Kosmiczną, gdzie obserwowały codzienne czynności astronautów. Przeżyliśmy niezapomniane chwile w przestrzeni kosmicznej.

We wrześniu i październiku najwięcej czasu poświęciliśmy tematyce jesiennej. Chodziliśmy na spacery po okolicy, w celu oglądania drzew oraz zbierania materiału przyrodniczego (kasztanów, żołędzi, liści). Po wycieczce dzieci dzieliły się swoimi spostrzeżeniami i segregowały przyniesione dary jesieni według rodzaju, przyporządkowywały owoce i liście do odpowiednich obrazków drzew, liczyły je, wielozmysłowo poznawały je wąchając, dotykając, a na koniec zagospodarowaliśmy nimi kącik przyrody. Dzieci opowiadały o jesiennych kolorach, o zmianach zachodzących w przyrodzie. W tym czasie czytaliśmy też wiersze i opowiadania o tematyce jesiennej, o owocach i warzywach.

Przy omawianiu owoców dzieci rozpoznawały owoce po kształcie, nazywały je, określały kolor, kształt, wielkość, odgadywały zagadki, a na koniec poznawały smaki. Z tego względu, że pogoda bardzo nam sprzyjała i tym razem wybraliśmy się na wycieczkę do pobliskiego sklepu, w celu oglądania i rozpoznawania owoców i warzyw. Ze sklepu wyszliśmy z pełną reklamówką owoców, z których wspólnie zrobiliśmy świeży sok w sokowirówce, który bardzo dzieciom smakował. Udało nam się także zrobić sałatkę oraz koktajl owocowy.

I tak w dużym skrócie minęły dwa miesiące. Większość dzieci dobrze zaaklimatyzowała się w przedszkolu.

Elżbieta Kyć