"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny Adamówka nr 2Działania styczeń / luty 2014

Za nami kolejne dwa miesiące spędzone w przedszkolu, pełne intensywnej pracy, bardzo ciekawych wydarzeń i wesołej zabawy. W styczniu i lutym rozmawialiśmy na takie tematy:

CO ROBIĄ ZWIERZĘTA ZIMĄ
      Realizując ten temat, rozmawialiśmy o  potrzebie dokarmiania zwierząt w trudnych, zimowych warunkach. W szczególności skupiliśmy się na dokarmianiu ptaków. Dzieci oglądały obrazki przedstawiające ptaki, nazywały je, omawiały ich wygląd. Rozmawialiśmy o tym, jakie wyróżniamy karmniki, jakie są najważniejsze zasady dokarmiania ptaków i czego nie wolno dawać im do karmnika, po czy  sami zrobiliśmy karmnik dla ptaków. Przedstawiałam dzieciom argumenty za dokarmianiem ptaków i argumenty przeciw ich dokarmianiu. Wybraliśmy się także na spacer w celu sprawdzenia, czy w naszej miejscowości jest dużo karmników.

ZIMO, BAW SIĘ Z NAMI
     Wyszukiwaliśmy w czasopismach dziecięcych ilustracji związanych z zimą, porównywaliśmy własne spostrzeżenia i doświadczenia z sytuacją przedstawioną na obrazku. Dzieci rozwiązywały zagadki o tematyce zimowej, opowiadały, jakie zabawy sprawiają im najwięcej przyjemności, gdzie i z kim się w nie bawią. Słuchały opowiadań i wierszy o zimie, po czy następowały dyskusje na dany temat. Rozmawialiśmy o sportach zimowych, o tym, za co lubimy zimę, ale także o zagrożeniach, jakie niesie człowiekowi zimowa pogoda.

BABCIA I DZIADEK
       Dzieci wypowiadały się na temat swoich Babć i Dziadków. Czytaliśmy o nich wiersze i opowiadania. Wyjaśniłam im pojęcia: prababcia, pradziadek i drzewo genealogiczne. Codziennie powtarzaliśmy wiersze i piosenki na przedstawienie. Dzieci wykonały upominki, które zostały wręczone po przedstawieniu.

KARNAWAL 
       W tym tygodniu dzieci ćwiczyły spostrzegawczość i pamięć słuchową poprzez zabawy ruchowe i dydaktyczne. Odbywały się zabawy balonami - nadmuchiwanie baloników, rysowanie na nich markerami ozdób według pomysłów dzieci, układanie balonów zgodnie z poleceniami nauczycielki, a na koniec udekorowaliśmy nimi salę. Rozmawialiśmy także na temat karnawału
i związanych z nim tradycji. Przez cały tydzień żyliśmy w świecie magii, dzięki temu, że wykonaliśmy czarodziejskie czapki, różdżki, oraz karnawałowe maski. Czarów i magii nie było końca.

SAMODZIELNI W KUCHNI
       Na początek, wprowadzając dzieci w temat, przygotowałam im na talerzykach kawałki produktów, które często spożywają. Chętne dzieci, po uprzednim zasłonięciu oczu, częstowały się dowolnymi smakołykami i próbowały nazywać produkty. Rozmawialiśmy na temat ulubionych potraw, oraz o zachowaniu się przy stole. Dzieci rozwiązywały test Czy zdrowo się odżywiamy? Utrwaliliśmy nazwy pór dnia poprzez takie zabawy jak Śniadanie, obiad, podwieczorek, kolacja. W tym tygodniu zrobiliśmy galaretkę owocową. Dzieci rozdrabniały przygotowane, obrane owoce, układały je w miseczkach, tak aby w każdej były różne owoce, następnie zalewaliśmy je tężejąca galaretką, a na koniec bita śmietana. Udało nam się także upiec babeczki. Oczywiście najciekawsze było ozdabianiei jedzenie przepięknych babeczek. Przygotowanie wypieków szło gładko i sprawnie. Dzieci mieszały kolejne składniki i nakładały do foremek. Po ostygnięciu  dekorowały babeczki różnokolorowymi lukrami i barwnymi posypkami. Przygotowanie ciasteczek bardzo się dzieciom podobało,
a w przedszkolu unosił się wspaniały  aromat pieczonych  babeczek. Przy okazji wypiekania ciasteczek dzieci zostały zaproszone przez panie kucharki do naszej szkolnej kuchni, gdzie zobaczyły ogromne baniaki, patelnie, piekarnik i wszystkie pozostałe zakamarki, które pokazywała im Pani Marysia. W podziękowaniu za oprowadzenie nas po kuchni, poczęstowaliśmy wszystkie panie kucharki naszymi babeczkami.

WAŻYMY I MIERZYMY
       Dzieci oglądały miarę krawiecką i stolarską. Wyjaśniłam dzieciom, do czego służą, i kto się nimi posługuje. Rozmawialiśmy na temat robienia zakupów w sklepie, po czym wybraliśmy się na wycieczkę do pobliskiego sklepu, gdzie panie ekspedientki pokazały dzieciom zaplecze sklepu. Pokazały jak kroją oraz ważą wędliny, jak działa kasa fiskalna,  każde dziecko miało okazję zważyć się na dużej wadze sklepowej. Po powrocie zważyliśmy się jeszcze raz na małej wadze łazienkowej, oraz zmierzyliśmy nasz wzrost. Cały tydzień poświęcony był ważeniu, mierzeniu i porównywaniu.

CZY JESTESMY SAMI W KOSMOSIE
     Dzieci słuchały ciekawostek o Księżycu, samolotach, balonach i rakietach, po czym rozmawialiśmy o podróżach powietrznych dawniej i dziś. Dzieci oglądały obrazek przedstawiający planety Układu Słonecznego, słuchały nazw kolejnych planet, powtarzały je, nazywały ich mieszkańców, rysowały oraz układały rakiety z papierowych figur geometrycznych.

Jednak niewątpliwie najważniejszym wydarzeniem był DZIEŃ BABCI I DZIADKA..
       Święto Babci i Dziadka to dzień niezwykły, nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla Babć i Dziadków. To dzień pełen uśmiechów, wzruszeń i radości. Dnia 23.01.2014r. w naszym Punkcie Przedszkolnym nr 1 i 2 odbyło się rodzinne spotkanie z okazji Dnia Babci i Dziadka. Tą niezwykłą uroczystość rozpoczęliśmy od przywitania wszystkich zebranych gości. Dzieci, zaśpiewały piosenki na cześć dostojnych gości, następnie wyrecytowały wiele pięknych wierszy o miłości do Babci i Dziadka, o wdzięczności za to, że zawsze mają dla nich czas. W trakcie uroczystości Babcie i Dziadkowie mogli podziwiać swoje pociechy w różnych formach artystycznych. Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa, kierowane pod ich adresem. Frekwencja jak co roku dopisała, swoją obecnością zaszczyciło nas aż 57 Babć i Dziadków. Po występie Babcie z Dziadziusiami, mieli okazję przenieść się na chwilkę w czasy dzieciństwa i beztroskiej dziecięcej zabawy, biorąc udział w różnych zorganizowanych dla nich konkursach i zabawach, w których dzielnie wspierały ich wnuczęta. Odbył się między innymi: taniec na gazecie, taniec z balonami, „kaczuszki”, zabawy z elementami dramy. Następnie  wnuki obdarowały swoich ukochanych gości upominkami, oraz bardzo głośno, przy dźwiękach akordeonu wraz z rodzicami i nauczycielkami odśpiewały Babciom i Dziadkom „Sto lat…”  Na koniec dzieci i ich rodziny zostały zaproszone na pyszny obiad,a po obiedzie wszyscy skosztowali tortu. Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze.

Elżbieta Kyć

najnowsze działania

 

 


Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego