"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny Adamówka nr 2

Działania maj / czerwiec / lipiec 2014

Ważne wydarzenia i tematy zajęć w miesiącach maj - czerwiec :

LUBIMY TO SAMO, ALE KAŻDY Z NAS JEST INNY

Rozmawialiśmy na temat różnic i podobieństw między dziećmi, a także o różnych kolorach skóry ludzi. Przedszkolaki poznały prawa, jakie przysługują każdemu dziecku.

NA MOIM PODWÓRKU

Dzieci wypowiadały się na temat swoich ulubionych zabawach. Przedszkolaki poznały właściwości piasku, zrobiliśmy piękne obrazy wykorzystując do tego klej i piasek. Mierzyliśmy objętość naczyń z wykorzystaniem piasku.

POZNAJEMY ŚWIAT ZA POMOCĄ ZMYSŁÓW

Podczas realizacji tego tematu najciekawsze były zabawy, w których wykorzystywaliśmy nasze zmysły. Dzieci przynosiły z domu różne produkty spożywcze. Poznanie tych produktów rozpoczynaliśmy od ich krótkiej charakterystyki, poprzez przypisanie im określonych cech za pomocą zmysłów (dotyku, węchu, wzroku i słuchu). Następnie chętne dzieci, po uprzednim zasłonięciu oczu, częstowały się dowolnymi smakołykami i próbowały nazwać produkty i jego smak. Cały tydzień poświęcony był zabawom, w których dzieci wykorzystywały swoje zmysły.

ŁĄKA WIOSNĄ

Realizując ten temat, dzieci poznały środowisko naturalne owadów, a także stadia rozwoju motyla na podstawie historyjki obrazkowej. Rozmawialiśmy o pożytecznych owadach dla człowieka i środowiska, oraz o szkodnikach. Przedszkolaki rozwiązywały zagadki, dowiedziały się jak zbudowane są owady, jak wygląda ich życie oraz etapy rozwoju. Poznały ciekawostki na temat życia owadów.

MUZYKA JEST WSZĘDZIE

Podczas realizacji tego tematu pan od rytmiki jako specjalista odpowiadał na pytania dzieci dotyczące gry na instrumentach. Każde dziecko mogło spróbować swoich sił i zagrać na gitarze, perkusji czy organach. Sprawdzaliśmy jaki dźwięk wydawały przedmioty metalowe, drewniane, szklane czy plastikowe. Samodzielnie wykonaliśmy własne instrumenty muzyczne, wykorzystując do tego różnego rodzaju: pojemniczki, butelki, ryż, groch, cukiereczki, itp. Poza tym, dzięki uprzejmości jednego z tatusiów mogliśmy poznać instrumenty te mniej znane, jak: akordeon.

BAWIMY SIĘ W TEATR

W tym tygodniu, dzieci dowiedziały się co to jest teatr. Poznały znaczenie takich słów jak: scena, kurtyna, trema, widownia. Wspólnie ustaliliśmy zasady właściwego zachowania się w teatrze. Bawiliśmy się w aktorów. Dzieci układały zakończenia baśni przedstawionych na rysunkach, rozmawialiśmy o ulubionych bohaterach baśniowych.

NASI RODZICE

Nasi rodzice to temat, którym zajęliśmy się w ostatnim tygodniu maja. Rozmawialiśmy na temat sposobów spędzania czasu z rodzicami. Przedszkolaki przybliżały zawody swoich rodziców, opowiadały o zabawach z nimi, oraz o obowiązkach domowych. Dzieci bawiły się również w dom naśladując najbliższych.

DZIEŃ MAMY I TATY

W dniu 26.05.2014 roku o godzinie 14:30 w naszym Punkcie Przedszkolnym odbyło się uroczyste spotkanie dzieci z Mamami i Tatusiami z okazji Ich święta. Wspólnie z dziećmi z drugiej grupy zebraliśmy się w stołówce szkolnej. Tam dzieci śpiewały i recytowały wiersze dla swoich rodziców, a oni bardzo wzruszeni bili gromkie brawa. Na zakończenie dzieci wręczyły  rodzicom laurki. Później odbyło się rodzinne spotkanie przy ciastku i herbacie. Rodzice mogli porozmawiać, a dzieci pobawić się wspólnie przy muzyce.

WYCIECZKA DO ZOO I „PARKU DINOZAURÓW”

Wycieczka do ZOO była kolejną ciekawą przygodą dla dzieci z naszego przedszkola. 18 czerwca o godzinie 8.00 „Kompetentne Przedszkolaki” wyruszyły autokarem do Ogrodu Zoologicznego w Zamościu. Podczas wycieczki dzieci zobaczyły i poznały wiele gatunków ssaków, ptaków, płazów i ryb, które do tej pory widziały tylko w książkach lub telewizji.
W ZOO dzieci czuły się bardzo swobodnie, chętnie spacerowały i chciały zobaczyć jak najwięcej. Pobyt w Ogrodzie Zoologicznym dostarczył im wielu nowych wrażeń i radości, był dla nich wspaniałą lekcją przyrody przeżytą w ciekawym i atrakcyjnym miejscu.
           Następnie wyruszyliśmy do Krasnobrodu, gdzie odwiedziliśmy Dino-Park - Krainę Dinozaurów. Poruszaliśmy się po specjalnie przygotowanej trasie, przy której dzieci z zachwytem podziwiały modele dinozaurów naturalnej wielkości, które naprawdę robiły wrażenie i wywoływały podziw. Gdy już zwiedziliśmy cały park i dowiedzieliśmy się mnóstwa informacji dotyczących dinozaurów, rozpoczęła się zabawa na dinowski placu zabaw. Tutaj nikt nie skarżył się na zmęczenie, ale do domu wracać przyszedł czas. Pełni wrażeń i fantastycznych wspomnień wróciliśmy do domu.

ZAKOŃCZENIE ROKU PRZEDSZKOLNEGO

26 czerwca 2014r. nastąpiło oficjalne zakończenie roku przedszkolnego 2013/2014. Do tego ważnego dnia wszyscy przez cały tydzień sumiennie przygotowywaliśmy się ucząc się wierszy i piosenek by pożegnać naszych starszych kolegów i koleżanki. Po przedstawieniu nastąpiło wręczenie pamiątkowych dyplomów. Nie zabrakło również podziękowań za zabawę przez cały rok i wspólnego zdjęcia. Rok przedszkolny został uroczyście zakończony!!!

Elżbieta Kyć

najnowze działania