"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Cetuli

Działania wrzesień/październik 2013

Rozpoczęły się zajęcia w naszym przedszkolu!!! Wszyscy byliśmy bardzo podekscytowani tym dniem. Część z nas chodziła już do przedszkola i poznała jego tajemnice, a część dopiero rozpoczynała przygodę z przedszkolem. Jednak wszyscy szybko się zaaklimatyzowali i zaprzyjaźnili. Wrzesień upłynął nam na wzajemnym poznawaniu się i uczeniu zasad współżycia w grupie. Pierwsze tygodnie dotyczyły naszego przedszkola oraz nas samych. Wspólnie z panią stworzyliśmy kodeks przedszkolaka. Każdy z nas musiał się pod nim podpisać. Jako podpis posłużyło odbicie dłoni zamoczonej w farbie. Zapoznaliśmy się z naszą salą oraz ogrodem przedszkolnym. Wykonaliśmy znaczki, które przyklejaliśmy na naszych szufladkach. Kilkoro z nas po raz pierwszy przyszło do przedszkola, ale „doświadczone” przedszkolaki wszystko nam pokazały i szybko przyjęły nas do swojej społeczności.

Przez pierwsze dni dużo czasu spędzaliśmy na zabawie, która miała na celu nas zintegrować. Wykonaliśmy sporo prac plastycznych rozwijających nasze umiejętności manualne, malowaliśmy farbami, kolorowaliśmy, lepili z plasteliny i wyklejaliśmy. Dzieci pięcioletnie otrzymały książki. Pani dokładnie zapoznała nas z ich zawartością. Wiemy, że staranne wykonywanie zadań jest bardzo ważne.

Rozmawialiśmy o wakacjach. Opowiadaliśmy o tym jak spędziliśmy lato. Zapoznaliśmy się z różnymi sposobami spędzania wolnego czasu. Przynieśliśmy dużo różnych pamiątek z wakacji. Opowiadaliśmy o nich, starając się mówić całymi zdaniami.

Poznaliśmy również dary jesieni. Bo jesień to nie tylko jeżyk, grzyby i las. Każdy przedszkolak wie, że to także owoce i witaminy! Pani przyniosła na zajęcia wiele warzyw i owoców. Oglądanie przyniesionych owoców i warzyw sprawiło nam wiele radości. Nauczyliśmy się rozróżniać i nazywać wybrane owoce i warzywa za pomocą zmysłu wzroku, dotyku i smaku. Z owoców zrobiliśmy szaszłyki, a z warzyw surówkę, które wspólnie ze smakiem „pałaszowaliśmy”. Dzięki zajęciom wiemy, że zawarte w owocach witaminy są bardzo ważne dla naszego zdrowia.

Codziennie spacerowaliśmy w okolicy przedszkola zgłębiając uroki naszej miejscowości. Poza spacerowaniem bawiliśmy się w ogrodzie. Uwielbiamy huśtać się i zjeżdżać na zjeżdżalni. Zabawa na świeżym powietrzu jest wspaniała. Z panią bawiliśmy się w „Gąski”.

Pod koniec miesiąca zaczęliśmy szukać oznak nadchodzącej jesieni. Znaleźliśmy kolorowe liście i żołędzie. Wykonaliśmy wiele rysunków dotyczących jesieni.

Dużo czasu poświęcaliśmy na zabawę zarówno swobodną wynikającą z naszych zainteresowań, jak i tematyczną z udziałem pani. Lubimy zabawy ruchowe z udziałem muzyki: „Pająk”, „Lisek”, „Rolnik”, „Lambada”.

Doskonaliliśmy umiejętność rozpoznawania figur geometrycznych. Pani ćwiczyła z nami rozpoznawanie prawej i lewej strony. Już coraz lepiej nam to wychodzi. Opisywaliśmy ilustracje, próbując wypowiadać się całymi zdaniami. Wiemy także jak należy przechodzić przez ulicę.

Wrzesień upłynął nam bardzo ciekawie i aktywnie. Codzienne śpiewnie piosenek, nauka wierszyków i wspólne zabawy pozwoliły nam nie tylko poznać swoich kolegów, ale również siebie.

Październik był równie miłym miesiącem. Teraz już odważnie i chętnie z rana wchodzimy do sali a nawet czasami nie chcemy wracać do domu. Czas w przedszkolu spędzamy bardzo ciekawie.

W październiku poruszyliśmy temat jak wygląda las i park jesienią. Oglądaliśmy ilustracje przedstawiające las jesienną porą. Wybraliśmy się na wycieczkę w celu obserwacji leśnej przyrody. Rozmawialiśmy na temat zmian zachodzących jesienią w przyrodzie. Zbieraliśmy dary lasu typu: szyszki, żołędzie, liście, jarzębinę. Porównywaliśmy wielkość różnorodnych liści, które odbijaliśmy na kartce papieru. Z dużym zaangażowaniem montowaliśmy ze skarbów lasu ludziki i zwierzątka. Rozmawialiśmy o tym, jakie zwierzęta mieszkają w lesie, nazywaliśmy je i opisywaliśmy ich wygląd (niedźwiedź, lis, zajączek, jeż, wilk itp.). Nazywaliśmy też grzyby, opisując ich wygląd, wielkość, kolor, przeprowadziliśmy rozmowę na temat które grzyby są jadalne, a które trujące. Wykonaliśmy makietę lasu oraz leśne zwierzątka.

Samodzielnie wykonaliśmy piękne korale z jarzębiny oraz jesienne sowy i myszki z szyszek. Rozmawialiśmy również o tym: Po co robimy zapasy na zimę, jakie przetwory możemy przygotować, z jakich warzyw i owoców. Czytaliśmy również wiersz pt.: „Zapasy na zimę” E. Szelburg-Zarembiny, wymieniając jednocześnie zimowe zapasy zamieszczone w tym tekście. Rozmawialiśmy na temat tego: Czy zwierzęta też robią zapasy na zimę?
Uczestniczyliśmy też w pasowaniu na ucznia klasy I.

Mamy nadzieję, że kolejne miesiące naszego pobytu w przedszkolu upłyną nam równie ciekawie i radośnie jak dwa pierwsze!