"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Cetuli

Działania listopad / grudzień 2013

Za nami już listopad, który był długim i pracowitym miesiącem, ale i tak z chęcią przybywaliśmy do przedszkola.

Listopad rozpoczęliśmy tematami związanymi z jesienną muzyką. Stosowaliśmy słowa określające deszcz. Braliśmy udział w zabawach dźwiękonaśladowczych.
Rozmawialiśmy na temat pogody w listopadzie oraz odpowiedniego ubioru do danej pogody.

W listopadzie również poruszaliśmy temat poczty i poznawaliśmy pracę listonosza. Dowiadywaliśmy się co to jest znaczek. Nazywaliśmy rzeczy potrzebne do pisania listu na podstawie obrazków.

Poznaliśmy też nazwy domów wybranych zwierząt. Niektóre nazwy były dla nas bardzo trudne, ale poprzez powtarzanie i utrwalanie zapamiętaliśmy, że niedźwiedź mieszka
w gawrze, a wiewiórka w dziupli.

Kontynuując temat związany z domami zwierząt, omówiliśmy przygotowywanie się zwierząt do zimy. Zaskoczyliśmy naszą panią wiedzą o zapasach, które robią zwierzęta.
Klasyfikowaliśmy zwierzęta na zbiory: zapadających i niezapadających w sen zimowy.
Najbardziej jednak uroczyście obchodziliśmy zabawę andrzejkową. Były liczne zabawy, konkursy i tańce, słodkiego poczęstunku też nie zabrakło.Na naszych buziach gościł wtedy cały dzień uśmiech, było widać radość z udanej zabawy.

Ostatni miesiąc w roku poświęciliśmy na rozmowy o Świętach Bożego Narodzenia. Poznawaliśmy różne zwyczaje i obrzędy. Dzieliliśmy się swoimi refleksjami
i przemyśleniami. Opowiadaliśmy o tym, jak wyglądają przygotowania do świąt w naszych domach. Wiemy, że przed świętami jest mnóstwo pracy: sprzątanie, zakupy, gotowanie. Święta to magiczny czas pełen miłości, radości i ciepła rodzinnego. Pani opowiadała nam o czekaniu na pierwszą gwiazdkę, o dzieleniu się opłatkiem i składaniu życzeń. Wspólnie ubraliśmy przedszkolną choinkę, wykonaliśmy liczne ozdoby choinkowe.

6 grudnia nasze przedszkole odwiedził prawdziwy Mikołaj! Musieliśmy zaśpiewać mu pastorałkę i powiedzieć wiersz, po czym zaczął nas wywoływać i rozdawać nam prezenty. Każdy z nas ma piękne zdjęcie z Mikołajem .
Również w grudniu uroczyście świętowaliśmy urodziny w przedszkolu Gosi i Gracjana. Zaśpiewaliśmy „Sto lat” oraz złożyli życzenia.

Przez cały czas chętnie uczestniczyliśmy w zabawach ruchowych i ćwiczeniach gimnastycznych, często wychodziliśmy na spacery i do ogrodu przedszkolnego.

Uczyliśmy się z uwagą słuchać wierszy i opowiadań. Odpowiadaliśmy na zadawane pytania dotyczące treści. Staraliśmy wypowiadać się przy pomocy całych zdań.
Utrwalaliśmy umiejętność sylabizowania. Każdego dnia rozwijaliśmy umiejętności plastyczne. Malowaliśmy farbami, wyklejaliśmy bibułą sylwetę choinki, wykonaliśmy świąteczne pocztówki.. Przyklejaliśmy watę na brodę Mikołaja i malowaliśmy jego czapkę czerwoną farbą plaktową. Dużo rysowaliśmy i kolorowaliśmy, starając się nie wyjeżdżać za linię. Podczas gimnastyk porannych rozciągaliśmy nasze ciała, a przy piosenkach doskonaliliśmy rytmiczne poruszanie się. Śpiewaliśmy również kolędy i pastorałki.

Składaliśmy sobie życzenia i z żalem żegnaliśmy się z kolegami i koleżankami oraz naszą panią. Na szczęście zobaczymy się w nowym roku…