"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Cieplicach


Działania wrzesień/październik 2014

Przed nami kolejny wrzesień – czas powrotu do przedszkola. Z uśmiechem na twarzy i dużą dawką energii powitaliśmy przedszkole i nowych kolegów z grupy.

W roku szkolnym 2014/2015 do naszego przedszkola uczęszcza 13 dzieci: 3 chłopców i 10 dziewczynek. Ewa, Julia, Karol i Bartłomiej to grupa starszaków, Julia, Nikola, Marysia, Oliwia, Ola i Michał to grupa 4-latków, Łucja i Karolina to 3-latki no i nasza najmłodsza uczennica Oliwia ma 2,5 roku.

Pierwszy miesiąc naszej wspólnej pracy upłynął nam na lepszym poznaniu się, zabawach sprzyjających integracji grupy i adaptacji dzieci w przedszkolu. Ważnym wydarzeniem było spisanie kontraktu, w którym zawarliśmy zasady obowiązujące w naszej grupie. Pamiętamy o wzajemnym szacunku, stosujemy formy grzecznościowe, zgodnie bawimy się zabawkami oraz porządkujemy salę po skończonej zabawie. Korzystając z pięknej pogody często wychodziliśmy na nowo wybudowany plac zabaw, by zaczerpnąć świeżego powietrza, pobiegać, pospinać się na drabinkach i pobawić się w piasku. Poza tym udało nam się zrealizować kilka ważnych tematów. Wspólnie lepiej poznaliśmy ważne miejsca w naszej miejscowości, określiliśmy ich przeznaczenie oraz wykonaliśmy makietę wsi. Udaliśmy się także do gospodarstwa agroturystycznego w, którym odwiedziliśmy owczarnię gdzie poznaliśmy owieczki, kozy i inne hodowane tam zwierzęta, które karmiliśmy i przytulaliśmy. Pan gospodarz pokazał nam także różne medale i odznaczenia, które zdobyły owce na wystawach oraz nadaliśmy imię jednej nowonarodzonej owieczce. Miło także spędziliśmy czas z panią gospodynią piekąc ciasteczka.

W miesiącu październiku w naszym przedszkolu podobnie jak za oknem królowała jesień. Podczas spacerów po okolicy obserwowaliśmy zmiany zachodzące w przyrodzie, przyglądaliśmy się zmieniającym się nieustannie kolorom, opadającym liściom i więdnącym kwiatom. W kąciku przyrodniczym gromadziliśmy skarby jesieni – kasztany, żołędzie, szyszki, liście, które segregowaliśmy, przeliczaliśmy oraz tworzyliśmy przeróżne kompozycje. Miło wspominamy także wyprawę do lasu podczas, której nazywaliśmy drzewa, dzieliliśmy je na iglaste i liściaste a także poznaliśmy środowisko życia, wygląd i budowę grzybów, nauczyliśmy się prawidłowo wyjmować je z runa leśnego i rozpoznawać grzyby jadalne i trujące.

Jesień to nie tylko zmiany zachodzące w lesie ale także w sadzie i ogrodzie. Przedszkolaki aktywnie brały udział nie tylko w gromadzeniu owoców i warzyw w kąciku przyrodniczym ale także podczas ich rozpoznawania, porównywania, liczenia, ważenia. Podczas realizacji tematu rozmawialiśmy także o wpływie na nasze zdrowie spożywania witamin zawartych w owocach i warzywach oraz o różnych sposobach ich przechowywania i konserwowania. Pomysłów było dużo, my wybraliśmy jeden „sałatkę”, którą można wykonać szybko a jeszcze szybciej skonsumować. Mniam, mniam….

Jesień to także czas odlotów ptaków do ciepłych krajów i przygotowań zwierząt do zimy. Na zajęciach rozmawialiśmy na temat charakterystycznych cech opisujących zachowanie i zwyczaje jeża, wiewiórki i niedźwiedzia oraz poznawaliśmy inne zwierzęta śpiące zimą. Była to także wspaniała okazja do wykonania wielu prac plastycznych np.: jeżyka z masy solnej i makaronu, rudej wiewióreczki na rolce itp., jak i zabaw ruchowych np.: „Na dywanie siedzi jeż”, „Chodzi wiewióreczka”, „Stary niedźwiedź….”.

Miesiąc październik zakończyliśmy na omawianiu zagadnienia dotyczącego jesiennej pogody. Wspólnie poznawaliśmy zjawiska atmosferyczne jesiennej aury, szukaliśmy odpowiedzi na pytanie „Skąd się bierze wiatr i deszcz?”, obserwowaliśmy chmury starając się odczytać w co się przeobraziły, mierzyliśmy siłę podmuchu wiatru w różnych wybranych punktach w okolicy oraz tworzyliśmy deszcz poprzez zabawy badawcze itp.

Za dwa miesiące zapraszamy do poczytania kolejnych nowości z życia naszego przedszkola.

Monika Pigan

działania maj/czerwiec/lipiec 2014
działania marzec/kwiecień 2014
działania styczeń/luty 2014
działania listopad/grudzień 2013
działania wrzesień/październik 2013
działania maj/czerwiec/lipiec 2013
działania marzec/kwiecień 2013
działania styczeń/luty 2013

 


Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego