"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Cieplicach

Działania styczeń/luty 2013

Za nami kolejne dwa miesiące owocnej pracy w naszej grupie, podczas której nie zabrakło wielu atrakcji, które dostarczyły nam niezapomnianych wspomnień. Zapraszamy na krótką ich relację.

Miesiąc styczeń rozpoczęliśmy tematem „Czas goni nas”, podczas realizacji, którego przedszkolaki szukały odpowiedzi na pytanie „Do czego potrzebny jest zegar?” obserwowały i badały działanie zegarów zgromadzonych w kąciku tematycznym oraz naśladowały ich ruchy i dźwięki. Z dużym zaangażowaniem poszukiwały również ukrytych w różnych miejscach zegarów ćwicząc przy tym swój doskonały słuch. Kiedy zrozumiały zasadę działania zegara zapoznały się z innym sposobem odmierzania czasu czyli z kalendarzem. Z ciekawością wertowały kartki kalendarzy poznając przy tym różne ich rodzaje, budowę, dostrzegając podział na miesiące, tygodnie, dni oraz pytając co oznaczają czarne i czerwone liczby i litery. Wspólnie nazywaliśmy i przeliczaliśmy wszystkie miesiące, uczyliśmy się dni tygodnia i utrwaliliśmy pory roku.

Tematem zajęć drugiego tygodnia było zagadnienie „Dokarmiamy zwierzęta zimą”- dzieci poznawały ptaki zimujące w naszym kraju, wypowiadały się na temat ulubionych pokarmów ptaków i zwierząt leśnych oraz sposobów udzielania im pomocy podczas zimowej aury. Przedszkolaki samodzielnie przygotowały karmnik z nasionami i słoninką, kubeczki z pożywieniem dla ptaków, które wspólnie zawiesiliśmy na drzewach w obrębie placu szkolnego. Dzieci codziennie obserwowały ptaki odwiedzające ptasią stołówkę, rozpoznawały je i nazywały, liczyły oraz regularnie uzupełniały pokarm.

Wielkimi krokami zbliżały się szczególne dni w styczniu, o których powinien pamiętać każdy wnuk tj. Dzień Babci i Dziadka. Już od połowy stycznia trwały przygotowania części artystycznej i upominków na tą uroczystość. 25 stycznia nasi Kochani Dziadkowie przybyli do przedszkola aby zobaczyć swoje wnuki na scenie. Podczas występu przygrywał im rytmik Pan Marek. Po uroczystej części artystycznej przedszkolaki złożyły życzenia swoim Gościom i wręczyły własnoręcznie wykonane prezenty. Następnie wszyscy udaliśmy się na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców gdzie wznieśliśmy toast i zaśpiewaliśmy „Sto lat” kochanym Dziadkom. Spotkanie odbyło się w miłej i radosnej atmosferze a Dziadkowie byli wzruszeni i zadowoleni z osiągnięć swoich wnucząt.

Następnego dnia przedszkolaków czekała jeszcze jedna uroczystość a mianowicie Zabawa Karnawałowa. Wśród dziewczynek dominowały stroje księżniczek i wróżek, a u chłopców wyróżniały się stroje kowboja, strażaka i supermena. Podczas zabawy nie zabrakło dobrej muzyki, tańców, śpiewu i przekąsek samodzielnie przygotowanych przez dzieci. Bal zakończyliśmy wspólnym pamiątkowym zdjęciem. Wydarzenie to na długo pozostanie w naszej pamięci, a przynajmniej do następnego balu.

W ostatnim tygodniu stycznia udaliśmy się w podróż do krainy śniegu i lodu. Na podstawie opowiadań, wierszy, kolorowych ilustracji dzieci zapoznały się z wyglądem, sposobem ubierania, miejscem zamieszkania Eskimosów, ich życiem, zwyczajami, a także rozpoznawały i nazywały zwierzęta zamieszkujące regiony Dalekiej Północy.

I tak wielkimi krokami przyszedł miesiąc luty a wraz z nim temat „Zimowe zabawy”. Przedszkolaki wypowiadały się na temat ulubionych zabaw na śniegu i lodzie, poznały bezpieczne i niebezpieczne miejsca zabaw oraz właściwe zachowania podczas zabaw na śniegu i lodzie. Wspólnie ustaliliśmy zasady jakich należy przestrzegać by bezpiecznie bawić się zimą. Dzieci starały się pamiętać i przestrzegać tych zasad podczas pobytów na świeżym powietrzu. Śnieżna aura sprzyjała wspólnej jeździe na sankach, ślizganiu się na lodzie, lepieniu bałwana oraz rzucaniu się śnieżkami. Ach jak dobrze jest być dzieckiem!!!

W dniach od 11 lutego do 22 lutego zajęcia w przedszkolu nie odbywały się gdyż odpoczywaliśmy na feriach.

Po dwutygodniowej przerwie wypoczęci i pełni energii powróciliśmy do naszych przedszkolnych zajęć. W pierwszym dniu po feriach dzieci nie mogły nacieszyć się sobą, zabawkami i przedszkolem. W pozostałe dni pracowały nad tematem „Kto nam listy przynosi?”. Przedszkolaki opisywały wygląd i pracę listonosza, poznały jakie informacje zawiera adres, kto to jest nadawca i odbiorca oraz na podstawie opowiadań „Przygody karteczki” i „Historia pewnego listu” pogłębiły wiedzę na temat drogi jaką przebywa listu zanim dotrze do adresata. Ponadto podczas zabawy „Przedstaw się” ćwiczyły umiejętność prezentowania swojego adresu zamieszkania, a w zabawie „Przynoszę życzenia” wykazały się dużą pomysłowością opisu swoich kolegów.
I tak minęły nam kolejne wspólnie spędzone dni. Następne aktualności już za dwa miesiące. Zapraszamy do odwiedzania naszej strony.

Monika Pigan