"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w CieplicachDziałania maj/czerwiec/lipiec 2013


Witamy w kolejnej odsłonie na naszej stronie internetowej. Za nami kolejne trzy miesiące owocnej pracy, podczas której nie zabrakło wielu atrakcji, które dostarczyły nam niezapomnianych wrażeń. Zapraszamy na krótką ich relację.

Miesiąc maj rozpoczęliśmy od poznawania zwierząt mieszkających na wsi. Wraz z pełnym nadejściem wiosny na wiejskim podwórku pojawiły się małe zwierzątka – kurczaczki, kaczuszki, króliczki itp. Przedszkolaki podczas zajęć opowiadały o zwierzętach mieszkających w ich gospodarstwach – opisywały wygląd, podawały sposoby opieki nad zwierzętami i korzyści jakie mamy dzięki hodowli tych zwierząt, a także nazywały zwierzęce rodziny. Ponadto wspólnie udaliśmy się do gospodarstwa Ewy aby przeprowadzić wywiad z gospodynią hodującą różne gatunki zwierząt oraz bliżej poznać życie i zwyczaje w wiejskiej zagrodzie.

W kolejnym tygodniu maja pogłębialiśmy wiedzę z zakresu przyrody. Aby lepiej poznać łąkę, życie i obyczaje jej mieszkańców prowadziliśmy prace badawcze na łące (oglądanie roślin, zwierząt, owadów, nazywanie ich, wskazywanie i nazywanie części roślin itp.) oraz obserwowaliśmy mieszkańców łąki w ich naturalnym środowisku ( przeliczanie kropek biedronkom, nasłuchiwanie bzyczenia pszczół, rechotu żab, obserwacja pająka polującego na pajęczynie itp.).

Maj to także długo oczekiwany Dzień Matki. Już na początku miesiąca przedszkolaki otrzymały wierszyki i pilnie ćwiczyły, aby być gotowi na ten wielki dzień. Uczyły się także piosenek i tańców oraz opowiadały o swoich mamach – opisywały wygląd mam, opowiadały co robią, jak pracują, naśladowały mamy podczas wykonywania różnych czynności itp. Dużo pracy dzieci włożyły także w ozdobienie sali własnoręcznie wykonanymi dekoracjami i w przygotowanie upominków dla swoich mam. W dniu przedstawienia przedszkolaki zaprezentowały się na scenie doskonale czego dowodem były gromkie brawa zebranych gości.

Tuż po dniu mamy zaczęliśmy omawiać tematykę związaną ze świętem wszystkich dzieci obchodzonym 1 czerwca. Wspólnie ustaliliśmy definicję przyjaźni, poznawaliśmy dzieci o różnych kolorach skóry oraz oglądaliśmy domy z różnych stron świata. W tym roku nasz Dzień Dziecka spędziliśmy na posesji Ewy, gdzie świetnie się bawiliśmy podczas konkursów, zabaw i gier. Poza grillowaną kiełbaską, lodami i słodkimi przekąskami najwięcej radości dzieciom sprawiła przejażdżka na kucyku pod czujnym okiem taty Ewy.

„Nasi milusińscy” to kolejny temat czerwca podczas realizacji, którego na zajęciach gościliśmy zwierzęta mieszkające w naszych domach i nie tylko – były to dwa kotki, chomik, rybki, trzy króliki i trzy kurczątka. Dzieci poznawały budowę zwierząt, porównywały je, obserwowały zachowanie itp. Przedszkolakom najbardziej spodobał się kotek Adriana, który biegał za skakanką i bawił się piłeczkami puszczanymi przez dzieci oraz króliki Ewy, które kicały po całej sali, a dzieci głaskały je i karmiły koniczynką i mleczem oraz budowały dla nich domki z klocków.

„Tato też ma święto” to temat jakim zajmowaliśmy się w związku ze zbliżającym się Dniem Ojca. Przedszkolaki bardzo chętnie opowiadały o swoich tatusiach, podawały imiona, opisywały wygląd, opowiadały o zawodach wykonywanych przez tatę, o formach spędzania czasu z tatą. Ponadto poznały rolą jaką pełni ojciec w rodzinie, nauczyły się piosenki i wierszyka o tacie oraz wykonały samodzielnie upominki, które wręczyły swoim tatusiom w dniu ich święta.

W ostatnim tygodniu czerwca mówiliśmy o zbliżających się wakacjach. Przedszkolaki opowiadały o miejscach w jakich można spędzać wakacje, o środkach lokomocji, którymi można podróżować oraz wspólnie ustaliliśmy co należy zabrać do wakacyjnej walizki.

W dniu 28.06.2013r wspólnie z uczniami Szkoły Podstawowej uczestniczyliśmy we mszy świętej i apelu z okazji zakończenia roku szkolnego 2012/2013. Przedszkolaki w tym dniu otrzymały pamiątkowe dyplomy wraz z gratulacjami.

W miesiącu lipcu pomimo wakacyjnej przerwy uczęszczaliśmy do przedszkola. W pierwszy tygodniu przedszkolaki poznawały rolę pasów, świateł i znaków w ruchu drogowym, obserwowały ruch pojazdów na drodze, uczyły się prawidłowego przechodzenia przez jezdnię oraz wykonywały prace plastyczne różnymi technikami zgodnie z tematem dnia.

Kolejnym zagadnieniem jakim zajmowaliśmy się w lipcu był temat „Poznajemy zwierzęta egzotyczne”. Przedszkolaki poznawały ciekawostki na temat życia i zwyczajów wybranych zwierząt jakie można spotkać w zoo, dzieliły się własnymi spostrzeżeniami i wiedzą na temat zwierząt obserwowanych podczas wizyty w zoo. Najwięcej radości sprawiło dzieciom naśladowanie odgłosów i sposobów poruszania się zwierząt oraz zabawy zwierzętami wykonanymi podczas zajęć plastycznych.

„Kształty wokół nas” to temat, który wbrew pozorom okazał się ciekawy i budził zainteresowanie dzieci. Przedszkolaki poznawały figury geometryczne poprzez słuchanie bajek o różnych kształtach, zabawy badawcze polegające na wyszukiwanie przedmiotów w danym kształcie, wyszukiwanie figur w otoczeniu podczas spaceru, rozpoznawanie figur za pomocą dotyku podczas zabawy „Co to za figura?” oraz wyklejanie obrazków z różnych figur geometrycznych. Bardzo zabawne było także tworzenie figur z dzieci ułożonych na dywanie. Okazuje się, że nawet dwójka dzieci możne stworzyć piękne kształty.

Ze świata figur geometrycznych udaliśmy się w kosmiczną podróż do krainy ufoludków. Tam każdy z przedszkolaków opowiadał jak jego zdaniem wygląda ufoludek, uczył się powitania ufoludków i nawiązywał kontakt z Marsem. Śmiechu przy tym było co nie miara. Następnie wspólnie utrwalaliśmy nazwy planet oglądając ich ilustracje oraz poznawaliśmy pojazdy kosmiczne, strój i wyposażenie kosmonauty.

W ostatnim tygodniu lipca przedszkolaki opisywały swoje podwórko jako miejsce do zabaw, opowiadały o zabawach w które najbardziej lubią się bawić oraz szkicowały przedszkolny plac zabaw a także codziennie wspólnie bawiliśmy się w nasze ulubione zabawy na podwórku szkolnym i w piaskownicy.

Miłym akcentem podczas realizacji tego tematu był wyjazd integracyjny do Majdanu Sieniawskiego podczas, którego przedszkolaki z Majdanu, Adamówki 1 i 2 oraz Cieplic wspólnie uczestniczyły w zajęciach sprawdzając swoich sił i dobrze się bawiąc w zabawach zespołowych, indywidualnych zgodnie ze swoimi zainteresowaniami, począwszy od dziecięcych gier po zabawy ruchowe i muzyczno-ruchowe. Podczas spotkania przedszkolaki poznały również dwie studentki biorące udział w naszych zajęciach – Henną pochodzącą z Korei oraz Rosellą pochodzącą z Włoch oraz wysłuchały ich prezentacji na temat życia i zwyczajów panujących w krajach, z których pochodzą.

I tak dotarliśmy do początku sierpnia. Ja mam urlop, a dzieci wakacje. Mam nadzieję, że ta przerwa pozwoli dzieciom na zebranie sił i ochoty do dalszego poznawania świata już we wrześniu. Bezpiecznego odpoczynku.

Monika Pigan

najnowsze działania

 


Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego