"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Cieplicach

Działania listopad / grudzień 2013

Za nami kolejne dwa miesiące owocnej pracy w przedszkolu, podczas, której nie zabrakło wielu atrakcji, które dostarczyły nam niezapomnianych wspomnień.

Zapraszamy na ich krótką relację.

W związku ze zbliżającym się Świętem Niepodległości pierwszym tematem miesiąca listopada było zagadnienie "Jesteśmy Polakami" podczas realizacji, którego przedszkolaki dzieliły się swoją wiedzą na temat Polski. Wspólnie poznawaliśmy symbole narodowe kraju a także naszych sąsiadów. Dzięki zajęciom dzieci rozumieją znaczenie słowa "Ojczyzna", wiedzą jak nazywa się stolica Polski, jakie są barwy ojczyste,  jak wygląda flaga i godło Polski oraz znają ciekawe miejsca i zabytki  Warszawy i Krakowa. W zdobyciu tej wiedzy pomogły przedszkolakom min. wiersze "Co to jest Polska" i "Barwy Ojczyste", legendy o: syrence warszawskiej, Warsie i Sawie, bazyliszku, smoku wawelskim, hejnaliście z wieży mariackiej oraz praca z tablicą magnetyczną i mapą Polski dzięki, którym poznawały kontury kraju i położenie najważniejszych miast.

Kiedy za oknem zrobiło się całkiem szaro i ponuro a my tęskniliśmy za słońcem postanowiliśmy poprawić sobie nastroje poprzez urządzenie w przedszkolu kolorowego tygodnia. Codziennie na zajęcia przychodziliśmy w strojach zgodnych z kolorem dnia. Na zajęciach poprzez różne zabawy np.: kolorowa chusteczka, czarny but, głuchy telefon poznawaliśmy i utrwalaliśmy kolory. Ponadto rozmawialiśmy na temat "Co by było gdyby nie było kolorów?" opierając swoje wypowiedzi na porównywaniu dwóch obrazków: kolorowego i czarno-białego, wyszukiwaliśmy przedmiotów w danych kolorach, tworzyliśmy zbiory kolorów różnych odcieni, określaliśmy barwy ciepłe i zimne oraz przypisywaliśmy kolory różnym emocjom. Jednak najbardziej ulubionym zajęciem dzieci podczas realizacji tego tematu było eksperymentowanie z kolorami, podczas, którego ich kreatywność nie miała granic…

25 listopada do przedszkola przybyły misie w związku z obchodzonym Dniem Pluszowego Misia. Podczas zajęć dzieci prezentowały swoje przytulanki opisując ich wygląd, podając imiona i uzasadniając dlaczego są wyjątkowe. Wspólnie bawiliśmy się zgromadzonymi misiami segregując je, licząc oraz urządzając dla nich przyjęcie. Spotkanie z misiami sprawiło przedszkolakom wiele radości, gdyż to wyjątkowi przyjaciele do których można się przytulić, ukoić smutki i poczuć się bezpiecznie.

Pod koniec miesiąca listopada w  przedszkolu odbyła się zabawa andrzejkowa. Zgodnie z tradycją przedszkolaki uczestniczyły w andrzejkowych wróżbach i słodkim poczęstunku. Lanie wosku, wyścigi butów, wróżby z kolorów, imion, tańce itp. okazały się wspaniałą atrakcją wprowadzającą w świat tradycji, wywołującą radość i uśmiech na twarzach dzieci.

Jeszcze emocje dobrze nie opadły po zabawie andrzejkowej a my szykowaliśmy się do kolej miłej niespodzianki intensywnie ucząc się wierszy i piosenek. 6 grudnia, pomimo braku białego puchu do przedszkola zagościł ten, który sprawia radość tym, którzy przez cały rok na niego czekają. Początkowo odgłosy dzwoneczka Mikołaja zelektryzowały maluchy, ale po chwili było już głośno i wesoło. Mikołaj rozmawiał z dziećmi, wysłuchiwał wierszy i piosenek, tańczył z przedszkolakami, a co najważniejsze rozdawał prezenty, które ze sobą przyniósł. Na koniec spotkania wziął udział w sesji fotograficznej by upamiętnić tegoroczną wizytę. Odchodzącego dobrego gościa żegnały uśmiechnięte buzie, które dziękowały i gorąco prosiły, aby Mikołaj na pewno wrócił za rok z kolejnym workiem pełnym prezentów.

Zgodnie z kalendarzem pór roku po jesieni nadchodzi zima na którą dzieci bardzo czekają. Częste rozmowy między dziećmi, przywoływania zimy spowodowały, że za oknem zaczęło robić się biało. Postanowiliśmy więc zająć się zagadnieniem zmian zachodzących w przyrodzie zimą. Przez pierwsze dwa dni dzieci wyglądały przez okno obserwując spadające pojedyncze płatki śniegu, próbując swoich sił na zamarzniętym chodniku podczas ślizgania się oraz dotykając  śniegu  nagromadzonego w niewielkich "zaspach". Radość niestety trwała krótko gdyż szybko zniknęły oznaki zimy a nam pozostała kontynuacja tematu odwołując się do własnych doświadczeń i wiedzy. Jednak nie przeszkodziło nam to w stworzeniu w przedszkolu zimowego klimatu i nastroju. Wspólnie malowaliśmy zimowe pejzaże, wycinaliśmy śnieżynki, wyklejaliśmy panią zimę firanką, robiliśmy butelkowe bałwanki itp. dekorując przy tym naszą salę. Ciągle jednak mamy nadzieję, że zima w końcu przyjdzie abyśmy mogli świetnie się bawić na świeżym powietrzu.

W połowie miesiąca grudnia zaczęło w szkole wrzeć i huczeć, że zbliżają się święta Bożego Narodzenia. My również chcieliśmy poczuć magię świąt dlatego też postanowiliśmy stworzyć w naszej sali świąteczną atmosferę poprzez przystrojenie choinki, wykonywanie świątecznych ozdób, którymi dekorowaliśmy naszą salę, naukę kolęd i pastorałek, rozmowy o świątecznych tradycjach  i zwyczajach. W ostatni dzień zajęć odświętnie ubrani wspólnie zasiedliśmy  do pięknie przyścielonego białym obrusem stołu aby wziąć udział w symbolicznej wieczerzy wigilijnej. Jak zwyczaj nakazuje dzieliliśmy się opłatkiem składając sobie świąteczne życzenia i wspólnie kolędowaliśmy wpatrując się w mieniącą się tysiącami kolorów choinkę.

Od dnia 23 grudnia świętujemy i odpoczywamy w rodzinnym gronie, nabierając sił do dalszej pracy.

Wszystkim naszym czytelnikom na czas świąt Bożego Narodzenia składamy życzenia zdrowia, szczęścia i pomyślności w Nowym Roku 2014.

Monika Pigan