"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Cieplicach

Działania styczeń / luty 2014

Witamy serdecznie w kolejnej odsłonie na naszej stronie. Zapraszamy do poznania ciekawostek z życia przedszkolaków.

Miesiąc styczeń rozpoczęliśmy od poznania różnych sposobów odmierzania czasu oraz ustalenia jak mija czas – wolno czy szybko?  Oczywiście w tej kwestii zdania przedszkolaków były podzielone. Dzięki zegarom zgromadzonym w kąciku tematycznym wspólnie poznawaliśmy budowę zegarów, zasady ich działania oraz zastanawialiśmy się co jest potrzebne do zrobienia zegara i co sprawia, że robi on „cyk, cyk”. Szukaliśmy również odpowiedzi na pytanie „Do czego potrzebny jest zegar?” i ćwiczyliśmy swój słuch podczas zabaw w poszukiwanie cykających zegarów ukrytych w różnych miejscach sali.

Wielkimi krokami zbliżały się także szczególne dni w styczniu o , których powinni pamiętać wnuczęta tj. Dzień Babci i Dziadka. Już od połowy stycznia ćwiczyliśmy wiersze i piosenki o Dziadkach oraz przygotowywaliśmy upominki i dekoracje. Nasze przygotowania przeplatane były zajęciami tematycznymi podczas, których przedszkolaki  opowiadały o swoich dziadkach: opisywały ich wygląd, podawały imiona, miejsca zamieszkania oraz sposoby na wspólne spędzanie czasu. Odbywały się również zabawy podczas, których dzieci doskonaliły umiejętność wypowiadania się na temat np.: „Moja babia/ dziadek jest….”, „Lubię przebywać z babcią/dziadkiem…” oraz zabawy słuchowe „Babciu/dziadku kto cie woła?”.

Nasze Babcie i  naszych Dziadków gościliśmy dopiero po przerwie feryjnej to jest 7 lutego. Był to naprawdę wyjątkowy dzień, pełen uśmiechu, wzruszeń, radości i dumy. Przedszkolaki witały swoich gości w odświętnie przygotowanej sali, recytując dla Nich  wiersze, śpiewając piosenki i tańcząc, a na koniec wręczając Dziadkom własnoręcznie wykonane upominki. Dzieci bardzo się starały aby przedstawienie było udane. Niejednej babci i dziadkowi, łezka kręciła się w oku. Szanowni gości trud dzieci nagrodzili ogromnymi brawami, a po występie pochwałom nie było końca. Na koniec tego miłego i sympatycznego spotkania wszyscy udali się na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.  Szczęśliwe i rozpromienione twarze babć i dziadków po raz kolejny pokazały nam, jak ważne są takie spotkania i wspólnie spędzone chwile z wnukami.

W ostatnim tygodniu zajęć przed feriami zajmowaliśmy się tematyką związaną z zimowymi sportami i zabawami. Omawialiśmy obrazki przedstawiające bezpieczne i niewłaściwe zachowania dzieci podczas zabaw, uczyliśmy się rymowanek i piosenek o tematyce zimowej oraz staraliśmy się pamiętać o zasadach bezpieczeństwa podczas wspólnych zabaw na śniegu – rzutów śnieżkami, jazdy na sankach itp.

Od 27 stycznia  do 31 stycznia korzystaliśmy z zimowego odpoczynku.

Wypoczęci i pełni energii po przerwie wróciliśmy do naszych przedszkolnych zajęć. Za oknem królowała zima ciesząca dzieci ale był to ciężki czas dla zwierząt i ptaków. Dlatego też pierwszym naszym tematem zajęć było zagadnienie „Zwierzęta zimą”. Razem z dziećmi przybliżyliśmy sobie wygląd i zwyczaje niektórych ptaków, poznaliśmy przysmaki i sposoby dokarmiania zwierząt leśnych oraz dbaliśmy o naszych podopiecznych regularne uzupełniając karmnik ziarnami i okruchami oraz  rozwieszając słoninki na drzewach w obrębie placu szkolnego.

Kolejnym zagadnieniem był temat „Urządzenia techniczne ułatwiające nasze życie”. Rozmawialiśmy o urządzeniach elektrycznych znajdujących się w naszych domach. Dzieci wskazywały je na obrazkach, określały jak wyglądają i do czego służą. Po zapoznaniu się z zasadami bezpiecznego obchodzenia się z prądem przedszkolaki poznały także różne źródła pozyskiwania energii, znak ostrzegający Uwaga prąd! oraz podczas spotkania z komputerem poznały jego budowę i pełne wyposażenie pracowni komputerowej. Wiele radości sprawiły dzieciom także wspólne zabawy laptopami przyniesionymi ze swoich domów na zajęcia.

Luty to także czas karnawału. Nasza zabawa karnawałowa odbyła się 14 lutego. Z dużym podekscytowaniem poznawaliśmy ciekawostki na temat balu karnawałowego, wykonywaliśmy maski  karnawałowe, dekoracje sali i przygotowywaliśmy wyjątkowe balowe stroje. Miło spędziliśmy czas na wspólnej zabawie i tańcach.

W ostatnim tygodniu lutego udaliśmy się w podróż do „Krainy gdzie zawsze jest biało” by poznać zwierzęta polarne, życie codzienne i zwyczaje Eskimosów , połowić ryby w przerębli, pojeździć w psich zaprzęgach oraz popływać na lodowych krach wraz z pingwinami.

Na tym kończymy naszą relację z życia przedszkola, na następną zapraszamy za dwa miesiące! Na pewno będzie o czym pisać, bo przecież u nas nie ma miejsca na nudę!

Monika Pigan