"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Cieplicach

Działania marzec / kwiecień 2014

Witamy serdecznie w kolejnej odsłonie na naszej stronie. Zapraszamy do poznania ciekawostek z życia przedszkolaków.

Przedwiośnie to czas sprzyjający przeziębieniom i grypie. Dlatego też zajęliśmy się tematem „Zdrowie to nasz skarb”, podczas realizacji, którego poznawaliśmy zasady zdrowego odżywiania, sposoby dbania o higienę osobistą  i różne aktywne formy spędzania czasu gwarantujące zachowanie zdrowia. Ale jeżeli zachorujemy powinniśmy poddawać się leczeniu i przyjmować leki przypisane przez lekarza pod kontrolą osób dorosłych.  Naszym sprawdzonym sposobem na to, aby być zdrowym jest wspólne spożywanie owoców i warzyw w czasie podwieczorku i spędzanie czasu na świeżym powietrzu – zabawy ruchowe i na placu zabaw oraz częste spacery. Zwieńczeniem tego tematu były owocowe szaszłyki wykonane przez nas samych, które wyglądały pysznie i kolorowo dlatego też znikały z naszych talerzyków w mgnieniu oka.

„Domy mają ludzie i zwierzęta” to kolejny temat podczas omawiania, którego poznawaliśmy  domy ludzi oraz małych i dużych zwierząt. Omawialiśmy rodzaje wykorzystanych do budowy materiałów i  porównywaliśmy wygląd domów, począwszy od jaskini przez lepiankę, wigwam po dom jednorodzinny, blok a nawet zamek. Podczas spacerów porównywaliśmy domy nasze i naszych sąsiadów oraz poszukiwaliśmy na gałęziach drzew i słupach gniazd ptaków porównując ich wygląd,  wielkość i materiał z jakiego zostały zrobione. Wspólnie także z kartonowych pudeł wykonaliśmy dom jednorodzinny i blok, który okazał się domem marzeń większości przedszkolaków.

W marcu obserwowaliśmy również zmiany w budzącej się do życia przyrodzie. Podczas spacerów  wypatrywaliśmy pojawiających się pąków na drzewach, kwitnących pierwszych wiosennych kwiatów, kolorowych motyli, powracających z ciepłych krajów kluczy żurawi, bocianów, wsłuchiwaliśmy się w ptasie trele oraz obserwowaliśmy  pracujących w polu rolników i w ogrodzie ogrodników poznając różne rodzaje wiosennych prac i wykorzystywanych do tego celu maszyn  i narzędzi. Postanowiliśmy również zabawić się w ogrodników zakładając hodowlę fasoli i stokrotek na naszym przedszkolnym parapecie, codziennie obserwując ich wzrost i dbając o ich właściwą pielęgnację. Dużo sił  i zaangażowania włożyliśmy w przygotowanie kolorowej Marzanny aby uroczyście powitać wiosnę i pożegnać  zimę. 21 marca wyruszyliśmy barwnym pochodem po okolicy trzymając w rękach swoje Marzanny, głośno skanując i śpiewając wiosenne piosenki witając tym samym długo wyczekiwaną wiosnę.

Początkiem  kwietnia wpatrywaliśmy się w niebo starając się odczytać znaki zapisane podczas dnia i te zapisane nocą. Wspólnie udaliśmy się w podróż w Kosmos aby lepiej poznać położenie, wygląd, wielkość , nazwy planet, pracę kosmonauty i rodzaje pojazdów krążących w kosmosie. Wypowiadaliśmy się także na temat „Jak wyglądają ufoludki” organizując wspólną zabawę w ufoludki porozumiewając się w ich dziwacznym kosmicznym języku wymyślonym przez dzieci.

„Kot” to kolejny temat, którego realizację rozpoczęliśmy od zabaw maskotkami kotów przyniesionych do przedszkola i podziału kotów na domowe i dzikie. Bliżej zajęliśmy się badaniami nad poznaniem wyglądu i zwyczajów kota domowego. Na podstawie kolorowych ilustracji   i prezentacji multimedialnej poznaliśmy różne rasy kotów, natomiast na podstawie obserwacji kota mówiliśmy o jego budowie, zachowaniu, liczyliśmy jego wąsy, rozmawialiśmy na temat „Dlaczego koty polują?, Po co im długi ogon i wibrysy?” oraz opowiadaliśmy o swoich pupilach, szkicowaliśmy koty     i wykonaliśmy kocie maski , które po włożeniu na twarz zamieniały nas w urocze kociątka.

Koniec miesiąca kwietnia był radosnym okresem oczekiwaniem na Święta Wielkanocne.    Był to czas zapoznania się z tradycjami i zwyczajami wielkanocnymi. Wspólnie zastanawialiśmy się  co powinno znaleźć się w świątecznym koszyczku, co oznaczają słowa: „święconka, jajko, baranek, palma itp.”. Wykonywaliśmy także wiele prac plastycznych związanych z symboliką tychże świąt, którymi dekorowaliśmy nasza salę. Każde z dzieci samodzielnie wykonało również kolorową pisankę, którą włożyło do wielkanocnego koszyczka by ją poświęcić razem z innymi świątecznymi smakołykami.

Ostatnim tematem nad jakim pracowaliśmy w kwietniu było zagadnienie „Mały- bawi się, duży- pracuje”. Zajęcia te miały na celu uświadomić dzieciom, że ich dzieciństwo opiera się na beztroskim, miłym i bezpiecznym spędzaniu czasu na zabawie podczas, której zdobywają wiedzę i umiejętności. Jednak w ich otoczeniu są dorośli, których zadaniem jest zapewnienie odpowiednich warunków bytowych co czynią poprzez ciężką pracę. Skupiliśmy się na bliższym poznaniu zawodu górnika pracującego głęboko pod ziemią narażając swoje zdrowie i życie. Na podstawie kolorowych ilustracji, opowiadań i wierszy przedszkolaki poznawały wygląd kopalni węgla kamiennego, historię powstawania węgla, porównywały wygląd stroju roboczego i galowego górnika. A podczas zabawy badawczej poznawały właściwości fizyczne węgla kamiennego porównując go z węglem drzewnym. Jednak najwięcej radości sprawiło dzieciom oglądanie, dotykanie, opisywanie, przymierzanie stroju galowego przywiezionego prosto ze Śląska od górnika, który niestety nie mógł zaszczycić nas swoją obecnością. Na zajęcia zaprosiliśmy tatę jednego z przedszkolaków, który na sobie zaprezentował nam strój górniczy i  z którym  wykonaliśmy wspólną fotografię aby upamiętnić to wydarzenie.

Na tym kończymy naszą relację z życia przedszkola, na następną zapraszamy za dwa miesiące! Na pewno będzie o czym pisać, bo przecież u nas nie ma miejsca na nudę!

Monika Pigan