"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Cieplicach

Działania maj / czerwiec / lipiec 2014

Witamy serdecznie w ostatniej odsłonie na naszej stronie. Zapraszamy do poznania ciekawostek z życia przedszkolaków.

Maj to najpiękniejszy miesiąc w roku w którym wiosna króluje w przyrodzie. Nasze zajęcia majowe rozpoczęliśmy właśnie od tematyki związanej z łąką pełną soczystej trawy z dużą ilością różnobarwnych kwiatów, których świeży zapach rozpościera się dookoła. Podczas wypraw na łąkę zachwycaliśmy się zielenią trawy, kolorowymi kobiercami kwitnących kwiatów i delikatnym pobzykiwaniem swobodnie krążących nad nią owadów. Wspólnie zbieraliśmy kolorowe kwiaty poznając ich nazwy i porównując ich budowę, staraliśmy się poznać życie i obyczaje min. żab, ślimaków, pszczół, motyli, koników polnych, sprawdzaliśmy ile kropek ma biedronka, kto pożywia się nektarem koniczyny oraz dlaczego niektórym zwierzętom żyjącym na łące potrzebne są barwy ochronne.

Maj to również święto wszystkich mam. My również postanowiliśmy uczcić to święto i rozpoczęliśmy przygotowania. Przedszkolaki uczyły się wierszyków, tańców i piosenek .Oprócz tego rozmawialiśmy o rodzicach – dzieci opisywały ich wygląd, opowiadały co robią, jak pracują, w jaki sposób spędzają z rodzicami wolny czas. Uroczysta akademia z okazji Dnia Mamy połączona z Dniem Taty odbyła się 26 maja. Wszyscy zaproszeni rodzice zebrali się w grzybku przy świetlicy by obejrzeć małych artystów prezentujących się na scenie. W czasie występu dzieci z uśmiechem na twarzy zapewniały, że bardzo kochają swoich rodziców nie tylko w dniu Ich święta. Na zakończenie przedszkolaki wręczyły własnoręcznie wykonane upominki oraz spędziły miło czas z rodzicami przy słodkim poczęstunku.         .

Kto nam szyje ubrania? to kolejny temat podczas realizacji, którego przedszkolaki poznawały narzędzia potrzebne do pracy krawcowej, uczyły się samodzielnie przyszywać guziki oraz dokonywały pomiarów długości i szerokości swojej osoby i innych kolegów metrem krawieckim. Do przedszkola przybyła także pani krawcowa, która wspólnie z dziećmi projektowała i szyła ubrania dla lalek i welony dla dziewczynek. Podczas spotkania dzieci oglądały czasopisma z wykrojami,  poznały etapy powstawania ubrań, oraz budowę i mechanizm działania maszyny. Od wizyty pani krawcowej przynajmniej raz dziennie odbywają się zabawy w śluby i wesela na których wiele się dzieje….

Wraz z pełnym nadejściem wiosny w zwierzęcych rodzinach pojawiło się potomstwo. Wspólnie usystematyzowaliśmy wiedzę na temat różnych gatunków zwierząt mieszkających na wsi oraz postanowiliśmy wzbogacić ją o nowe wiadomości. Udaliśmy się do gospodarstwa zajmującego się hodowlą zwierząt, gdzie pani gospodyni oprowadziła nas po swojej posesji, opowiadając o  panujących tam zwyczajach, o sposobach opieki nad zwierzętami, korzyściach czerpanych z hodowli, oraz pokazała nam różne sprzęty i maszyny potrzebne do pracy w polu. Po wizycie mogę stwierdzić, że rośnie nowe pokolenie rolników.

W drugim i trzecim  tygodniu czerwca poznawaliśmy pojazdy lądowe, wodne i powietrzne. Podczas wspólnej zabawy naśladowaliśmy różne odgłosy pojazdów, odgadywaliśmy zagadki dźwiękowe, nazywaliśmy pojazdy, klasyfikowali je oraz bliżej poznaliśmy budowę i wyposażenie rowera wraz z przypomnieniem zasad bezpiecznego poruszania się po drodze. Testowaliśmy także dwukrotnie jeden ze środków transportu – autobus. Pierwszy raz podczas wyjazdu autobusem kursowym do Sieniawy, drugi raz podczas wspólnej wycieczki z przedszkolakami z Adamówki 1 i 2.

18 czerwca wraz z przedszkolakami z Adamówki udaliśmy się na wycieczkę do Zamościa i Krasnobrodu. Przedszkolaki przemierzając alejki ogrodu zoologicznego poznawały różne gatunki zwierząt pochodzących z odległych egzotycznych krajów, które znały ze zdjęć i ilustracji. Kolejnym punktem wycieczki był Park Dinozaurów w Krasnobrodzie. Wspólnie z przewodnikiem chodziliśmy po śnieżkach parku słuchając z zaciekawieniem opowieści o dinozaurach i innych prehistorycznych gadach żyjących miliony lat temu oraz podziwiając atrapy dinozaurów, których rozmiary wywierały na przedszkolakach ogromne wrażenie. Pobyt w ogrodzie zoologicznym i parku dinozaurów dostarczył dzieciom wielu nowych wrażeń i radości, był dla nich wspaniałą lekcją przyrody przeżytą w ciekawych   i atrakcyjnych miejscach.

Wkrótce wakacje to kolejny temat podczas realizacji którego poznawaliśmy miejsca w których można ciekawie spędzić wakacje, ustaliliśmy co warto zapakować do wakacyjnej walizki i na co należy uważać aby wakacje spędzić miło i bezpiecznie.

27 czerwca podobnie jak w minionym roku wspólnie z uczniami szkoły wzięliśmy udział we mszy świętej i apelu kończącym rok szkolny 2013/2014. Przedszkolaki w tym dniu otrzymały pamiątkowe dyplomy i książeczki wraz z gratulacjami.

W miesiącu lipcu pomimo wakacyjnej przerwy przedszkolaki licznie przybywały na zajęcia podczas, których wspominaliśmy zwierzęta egzotyczne poznane podczas wycieczki do zoo, ale także poznawaliśmy ciekawostki na temat wyglądu, zachowania i zwyczajów innych dzikich zwierząt. Podczas zajęć uczyliśmy się także śmiesznych wierszyków o zwierzętach oraz wykonywaliśmy prace plastyczne różnymi technikami. Jednak najwięcej radości sprawiły dzieciom zabawy ruchowo-naśladowcze podczas, których naśladowały odgłosy i sposoby poruszania się zwierząt.

Kraina zmysłów to ostatni temat lipca  podczas, którego zagłębiliśmy się w tajniki budowy swojego ciała. Wspólnie poznawaliśmy poszczególne części ciała, utrwalaliśmy znajomość prawej i lewej strony, wyszukiwaliśmy narządów ciała do pary oraz rozmawialiśmy na temat zmysłów dzięki, którym poznajemy świat. Zajęcia przeplatane zabawami ruchowymi i zabawami badawczymi podczas, których dzieci mogły zobaczyć, usłyszeć, dotknąć, powąchać i posmakować  pochłonęły ich bez reszty.

Od 11 lipca odpoczywamy ciesząc się słoneczną pogodą a  wszystkim naszym czytelnikom życzymy udanych i bezpiecznych wakacji.

Monika Pigan