"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Czelatycach


Działania wrzesień/październik 2014

W roku szkolnym 2014/2015 – Nasz Punkt Przedszkolny skupia trzynaścioro dzieci. Wśród nich jest 4 dziewczynki: Kamila, Karolinka, Natalka i Ola oraz 9 chłopców: Kamil, Piotr, Filip, Julian, Kacper, Michał, Tomek, Mateusz i Oskar.

Przedszkole jest czynne od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 13.00. Zajęcia realizowane są w oparciu o program „Dobry Start Przedszkolaka- program wychowania przedszkolnego” autorstwa Moniki Rościszewskiej-Woźniak, który otrzymał I nagrodę w Konkursie na najlepszy program wychowania przedszkolnego.

Dzieci mają ustalony ramowy program dnia: schodzenie się dzieci, swobodne gry i zabawy, przywitanie w kole i sprawdzenie obecności, zajęcia tematyczne, drugie śniadanie, kwadrans z bajką, grupowe zajęcia plastyczno -techniczne, spacer, pożegnanie. Organizowane są różne zabawy w kręgu, zabawy ruchowe, zręcznościowe, dydaktyczne, badawcze, tańce, zabawy muzyczne, zajęcia gimnastyczne. 

Pierwsze dwa tygodnie września przeznaczone był na wzajemne poznanie się, adaptację i ustalenie zasad obowiązujących w przedszkolu. Rozmawialiśmy również na temat naszych ulubionych zabaw i zabawek. 

Poznaliśmy świat za pomocą zmysłów – zorganizowaliśmy w przedszkolu ścieżkę dotykową, oraz uczyliśmy się nazywać części ciała wykorzystując swoją wiedzę przy ulubionych zabawach ruchowych „Głowa, ramiona, kolana pięty…”

Rozmawialiśmy również na temat dobrych manier i tego jak powinniśmy się zachowywać w różnych sytuacjach.

Pani Jesień przywitała nas piękna pogodą, dlatego korzystaliśmy z tego i codziennie wychodziliśmy na spacery, podczas których obserwowaliśmy zmiany zachodzące w przyrodzie. Zbieraliśmy różne dary jesieni takie jak; kasztany, żołędzie, szyszki oraz liście, które wykorzystaliśmy do naszych ciekawych prac plastycznych.

Poznaliśmy również inne dary jesieni; owoce i warzywa. Z owoców wykonaliśmy smaczne i zdrowe szaszłyki oraz jeżyki.

Ostatnie dwa tygodnie października poświęciliśmy na projekt „Jabłko”. Omawiając różne owoce dzieci bardzo zainteresowały się jabłuszkiem, dlatego wyszły z pomysłem aby dowiedzieć się czegoś więcej na jego temat. Dzieci dowiedziały się, że istnieją różne rodzaje jabłek, zostały zapoznane z wartościach odżywczymi jabłka.  Wybraliśmy się na wycieczkę w celu poszukiwania jabłoni. Wspólnie porównywaliśmy wygląd jabłuszek, segregowaliśmy je pod względem wielości, koloru, kształtu, przeliczaliśmy jabłuszka, ważyliśmy i mierzyliśmy. Oglądaliśmy budowę jabłuszka, obserwowaliśmy jak wygląda jabłuszko przez lupę.  Robiliśmy doświadczenia z jabłuszkami sprawdzaliśmy czy toną czy pływają, co stanie się z jabłkami polanymi sokiem z cytryny, sprawdzaliśmy co stanie się z pestkami zanurzonymi w wodzie. Sprawdziliśmy również czy w każdym jabłku jest tyle samo pestek – okazało się, że nie.  Smakowaliśmy jak smakują starte jabłka. Dzieciom bardzo posmakowały jabłuszka w takiej postaci. Z przyniesionych jabłek zrobiliśmy sok. Wspólnie przygotowaliśmy pyszną szarlotkę. Wybraliśmy się na wizytę do sklepu, aby zobaczyć w jakich produktach są jabłuszka Dzieci wykonały również wiele prac wklejały z plasteliny jabłuszka, robiliśmy stempelki z jabłek, zrobiliśmy wydzierankę z papieru kolorowego.

W ostatnim dniu października poruszyliśmy temat związany ze Świętem Zmarłych. Przedszkolaki zapoznały się z tym jak należy zachowywać się na cmentarzu. Z przyniesionych słoiczków dzieci wykonały znicze, które zapaliliśmy wspólnie na pobliskim cmentarzu. 

Pozdrawiamy wszystkich gości i zapraszamy do obejrzenia naszej galerii.

Sołek Regina

działania maj/czerwiec/lipiec 2014
działania marzec/kwiecień 2014
działania styczeń/luty 2014
działania listopad/grudzień 2013
działania wrzesień/październik 2013
działania maj/czerwiec/lipiec 2013
działania marzec/kwiecień 2013
działania styczeń/luty 2013

 


Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego