"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w CzelatycachDziałania maj/czerwiec/lipiec 2013


Na początku maja przedszkolaki uczestniczyły w uroczystości szkolnej przygotowanej z okazji kolejnej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Także w trakcie powrotu z jednego z majowych spacerów, dzieci znalazły ślimaki winniczki żyjące nieopodal przyszkolnego, grodzonego stawu. Zabraliśmy je do przedszkola i umieściliśmy w dziurkowanym pojemniczku. Tu na co dzień dokarmialiśmy je świeżymi listkami, zraszaliśmy wodą, obserwowaliśmy je pod lupą, wykonywaliśmy liczne prace plastyczne, poszerzając informacje na temat ich budowy; środowiska, w jakim żyją, czy uczyliśmy się piosenki „W trawie pośród rosy chrapie ślimak zły”. Wszystkie te czynności i treści edukacyjne składały się na realizację projektu: „ŚLIMAK”.

Kolejną imprezą majową była przedszkolna uroczystość z okazji Dnia Matki – dzieci prezentowały swoje umiejętności aktorskie przed mamami: recytowały dla nich wiersze, śpiewały im piosenki oraz składały życzenia, dołączając do nich upominki: kwiaty i laurki.

Czerwiec przyniósł dzieciom wiele niespodzianek, np.: uczestniczyliśmy wraz z dziećmi z naszej szkoły w atrakcjach przygotowanych na Dzień Dziecka. Należały do nich: obejrzenie teatrzyku w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej w Czelatycach; udział w jednej z konkurencji sportowych – wrzucanie woreczków do hula – hoop z wyznaczonej odległości; smażenie kiełbaski na ognisku; poczęstunek w przedszkolu; otrzymanie skromnych upominków; wspólne zabawy muzyczno-ruchowe ze śpiewem.

Ponadto: 18.06.2013 r. odbyła się wycieczka do Pruchnika celem obejrzenia wraz z przewodnikiem wystawy ruchomych dinozaurów oraz udziału dzieci w warsztatach paleontologicznych, polegających na oklejaniu szkieletu dinozaura modeliną. Za udział w warsztatach przedszkolaki otrzymały Certyfikat Młodego Odkrywcy. Dodatkowo - wspólnie z opiekunami zwiedziliśmy pruchnicki rynek i smakowaliśmy lodów na patyku, robiąc przy tym pamiątkowe zdjęcia.

26 czerwca 2013 r. jeździliśmy po przyszkolnej uliczce Czelatyc bryczką zaprzężoną w kucyki, które powoził pan Witold Kuźma oraz na osiodłanym kucyku prowadzonym przez panią Joannę Kuźmę po przyszkolnym, trawiastym placu. Najtrudniej było dzieciom doczekać się na swoją kolej. Przedszkolaki były zachwycone wyglądem kucyków i jazdą na nich!

28 czerwca miało miejsce uroczyste zakończenie roku szkolnego 2012/2013. Dzieci przedstawiły krótki program artystyczny. Tego dnia przedszkolaki odebrały dyplomy potwierdzające ukończenie Punktu Przedszkolnego w Czelatycach utworzonego w ramach projektu „Kompetentne Przedszkolaki” wraz ze zdjęciem całej grupy, bajkami oraz gipsowymi aniołkami.

30.06.2013 r. wzięliśmy udział wraz z rodzicami w uroczystościach nadania sztandaru miejscowym strażakom.

Lipcowe zajęcia rozpoczęły się od wycieczki do gospodarstwa wiejskiego rodziców Magdaleny Bąk. W nim wspólnie obserwowaliśmy zwierzęta żyjące w gospodarstwie wiejskim; bawiliśmy się z dużym i małym kotkiem; spożywaliśmy lody zakupione przez mamę Madzi.

02 lipca 2013r. w godzinach wieczornych odbył się na terenie placu szkolnego piknik rodzinny, zorganizowany w ramach projektu „Kompetentne Przedszkolaki”. Prowadzącą piknik była trenerka Fundacji Komeńskiego – pani Blanka Adamczuk, która zadbała o to, by rodzice i ich maluchy intensywnie spędzili wyznaczony czas, poprzez: angażowanie się w zabawy z chustą animacyjną, plastyczne prace grupowe, zabawy z mąką, zabawy ruchowe. Dopełnieniem tego był słodki i owocowy poczęstunek. Nie obyło się również bez pieczenia kiełbaski na ognisku oraz wspólnych rozmów w miłym klimacie i rodzinnym gronie.

W trakcie letnich, wakacyjnych miesięcy w przedszkolu „zamieszkał” bojownik syjamski. Dzieci podziwiały rybkę, dbały o nią. Znaleźliśmy też pod szkołą malutkiego, porzuconego kotka. Milenka wzięła zwierzątko do domu, za zgodą swojej mamy. Latem spacerowaliśmy po naszej miejscowości, poznając jej uroki. Sebastian w trakcie jednego z wakacyjnych spacerów znalazł aż cztery biedronki! Pozostałe dzieci obserwowały je, chciały wziąć do ręki. Po powrocie do przedszkola malowaliśmy biedronkę na życzenie Sebastiana. Ponadto w lipcowe upały chłodziliśmy się w cieniu, obok piaskownicy, np.: zasypując nogi piaskiem.

Bernadeta Makowska

najnowsze działania

 


Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego