"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Czelatycach

Działania marzec / kwiecień 2014

Do grupy Kompetentne Przedszkolaki w Czelatycach uczęszcza 16 dzieci: Emilka, filip, Sebastian, Oskar, Julia, Seweryn, Zuzia, Julia, Julian, Zosia, Kasia, Kacper, Natalka, Wiktoria, Wiktoria i Oliwer.

Zapraszamy do przeczytania co działo się u Kompetentnych Przedszkolaków w miesiącu marcu i kwietniu.

Marzec rozpoczęliśmy od tematu  „Dbamy o zdrowie i urodę” – realizując ten temat rozmawialiśmy na temat części naszego ciała, porównywaliśmy swój wzrost, podczas zabawy „Głowa, ramiona, kolana, pięty” wskazywaliśmy swoje części ciała. Rozmawialiśmy również jak dbać o nasze zdrowie, jak dbać o higienę naszego ciała.  Stworzyliśmy „Piramidę zdrowego odżywiania” i wiemy co należy jeść, aby być zdrowym. Przygotowaliśmy również smaczną i zdrową sałatkę owocową oraz smaczne szaszłyki owocowe. Dzieci zajadały z uśmiechem na twarzy zdrową porcję witaminek.  Przy tym temacie nie mogliśmy również zapomnieć o naszych zębach. Rozmawialiśmy o tym, jak należy o nie dbać. Wiemy też, że dentysty nie należy się bać.

Kolejnym tematem, który realizowaliśmy to „Marcowa pogoda” -  dzieci zostały zapoznane z przysłowiem „W marcu jak w garncu”,  wykonaliśmy plakat z marcową pogodą, dzieci wykonały pracę plastyczną z plasteliny – wyklejały marcową pogodę w garnku; wspólnie bawiliśmy się przy piosence „Kasza marcowa”. Przy temacie „Malowana tęcza” bawiliśmy się kolorami  i tworzyliśmy różne kolory poprzez połączenie różnych kolorów ze sobą.    Stworzyliśmy piękne tęcze z ryżu, które to pomalowaliśmy odpowiednimi kolorami.

„Nadchodzi Wiosna” -  rozmowy na temat oznak wiosennej pogody, rozwiązywanie zagadek wiosennych. Przygotowaliśmy Marzannę, którą to pożegnaliśmy i zaprosiliśmy do nas za rok. Wykonaliśmy plakat pięknej Pani Wiosny, która zagościła w naszym przedszkolu wraz z piękna pogodą.  Rozmawialiśmy również jak należy się ubierać wiosną.

„Mamy WIOSNĘ”  - oglądanie albumów z kwiatami; rozmowy na temat wiosennych kwiatów, nazywanie ich,  przeliczanie przyniesionych żonkili, poznaliśmy również budowę kwiatów. W naszym przedszkolu założyliśmy własną hodowlę roślin. Dzieci samodzielnie sadziły przyniesione przez siebie roślinki.  Poznaliśmy mieszkańców łąki. Techniką orgiami wykonaliśmy biedronki, które to zagościły w naszej sali i sprawiły, że zrobiło się u nas wiosennie. Uczyliśmy się piosenki „Marzec czarodziej”. Podczas zabaw na szkolnym placu zabaw uwagę dzieci zwróciły znalezione fiołki i stokrotki.

Kwiecień rozpoczęliśmy od tematu „Wiosenne czary- mary”.  Rozmawialiśmy na temat tego, w jaki sposób można spędzić czas na podwórku w upalny dzień.  Mówiliśmy  o zmianach w przyrodzie. Na kartce papieru wykonaliśmy prawdziwe czary-mary tworząc wydrapywaną prace z pomalowaną kredkami woskowymi i czarnym tuszem.

Przed Świętami Wielkanocnymi dzieci wykonywały szereg prac plastycznych tj: pisanki, kurczątka oraz baranki. Nie zabrakło także chwil zadumy i refleksji nad nadchodzącymi świętami. Najwięcej radości jednak sprawiło dzieciom założenie swojej hodowli. Dzieci wysiały owies i rzeżuszkę, które to przed świętami pięknie się zazieleniły, z czego przedszkolaki były bardzo dumne.  Dzieci na święta zabrały do swoich domów stroiki świąteczne, w których to były wykonane pisani, baranki, kurczaczki i rzeżuszka. Tak pięknie wykonane stroiki były ozdobą na  świątecznych stołach. W naszym przedszkolu gościliśmy księdza Grzegorza, który przybliża nam tajemnicę Świąt Wielkanocnych. Bardzo ks. Grzegorzowi dziękujemy za odwiedziny.

„Przedszkolak dba o swoją planetę” to kolejny kwietniowy temat. Podczas realizacji tego tematu dzieci uczyły się jak segregować odpady, jak dbać o rośliny i zwierzęta oraz jak ważne w życiu człowieka jest czyste powietrze i czysta woda. Podczas spaceru sprzątamy porozrzucane butelki w parku i wyrzucamy je do kontenerów.

Ostatni tydzień kwietnia poświęcony był tematyce związanej ze świętami majowymi. Dzieci zostały zapoznane z Hymnem oraz poznały Polskie Symbole Narodowe, a także słuchały z zainteresowaniem polskich legend i opowiadań. Każdy przedszkolak wykonał flagę.

Ważne wydarzenia w miesiącu Marcu i kwietniu:

Dziękujemy za odwiedziny i zapraszamy za dwa miesiące. Pozdrawiamy.

Sołek Regina