Działania wrzesień/październik 2014
„Wakacyjne wspomnienia”
W pierwszym tygodniu września dzieci dzieliły się swoimi wspomnieniami wakacyjnymi. W związku z tym, ze została utworzona nowa grupa, początek września był dla dzieci okresem adaptacji i integracji z grupą. Kilkoro z nas po raz pierwszy przyszło do przedszkola, ale „doświadczone” przedszkolaki wszystko nam pokazały i szybko przyjęły nas do swojej społeczności. Przez pierwsze dni dużo czasu spędzaliśmy na zabawie, która miała na celu nas zintegrować i zaktywizować. Wykonaliśmy sporo prac plastycznych rozwijających nasze umiejętności manualne, malowaliśmy farbami, kolorowaliśmy, rysowaliśmy, wyklejaliśmy i przyklejaliśmy.
„W przedszkolu”
W drugim tygodniu września dzieci zapoznały się z nowym otoczeniem, sposobem korzystania z zabawek, łazienki, zapamiętały swoje znaczki w szatni i na krzesełkach. Poza tym zawarły podstawowe umowy i wspólnie ustaliły „Kontrakt Przedszkolaka”, a także rozwijały umiejętności zgodnego funkcjonowania w grupie podczas licznych zabaw integracyjnych.
„Moja miejscowość” W kolejnym tygodniu dzieci poznały ważne miejsca w swojej miejscowości, wypowiadały się na temat różnych domów, rozpoznawały i nazywały domy zwierząt, a także rysowały i układały domy z figur geometrycznych. W tym tygodniu przedszkolaki poznały również wybrane znaki drogowe, utrwalały zasady bezpiecznego poruszania się po drogach, zapamiętywały swój adres domowy.
„Ja, ty i środowisko”
W czwartym tygodniu września dzieci poznawały swoje ciało, predyspozycje, upodobania i zwyczaje, opisywały swój wygląd zewnętrzny, rysowały siebie, a także uczestniczyły w akcji „Sprzątanie Świata”
Miesiąc październik rozpoczęliśmy tematem:
„Dary jesieni na talerzu”
Tym razem do poszukiwań zainspirowały nas warzywa i owoce z naszych ogródków oraz owoce egzotyczne. Będąc wytrawnymi tropicielami, chłonęliśmy wiedzę wszystkimi zmysłami. Oglądaliśmy, dotykaliśmy, wąchaliśmy, smakowaliśmy, słuchaliśmy. Stworzyliśmy piękny kącik przyrody, w którym zgromadziliśmy warzywa i owoce, przyniesione z domu. Ponieważ lubimy rozwijać umysł, pochłonęły nas zajęcia matematyczne, w których główną rolę grały dary jesieni. Jesteśmy dumni, że potrafimy doskonale porównywać liczebność zbiorów, przeliczać elementy. Nasz talent plastyczny, dokładność i wytrwałość można podziwiać w galerii prac. Bawiliśmy się w zabawę ruchową pt. „Sałatka warzywna”, układaliśmy domino owocowe. Śpiewana przez nas piosenka o „Ogórku wąsatym” jest już przedszkolnym przebojem. Tworzenie scenek teatralnych z udziałem warzyw i owoców były zwieńczeniem naszych rozlicznych przygód, które można by jeszcze długo wymieniać.
„Jesienią w parku” W październiku mieliśmy piękną, złotą jesień, dlatego często korzystaliśmy z jej uroków: zabawy ruchowe w ogrodzie przedszkolnym, spacery po naszej okolicy, wycieczki w pobliskie miejsca np.: las. Można było podziwiać piękno jesiennych barw w liściach drzew, poszukać "skarbów" jesieni - ciekawych liści, okazałych żołędzi, szyszek; można było spotkać się z mieszkańcami tego środowiska - wiewiórka, ptaszki, ślimaki... a nawet zobaczyć domek - budkę, wysoko na drzewie. Ale przede wszystkim można było bawić się w chowanego - tyle drzew i jak miło było się przytulić do niego...
„W zdrowym ciele zdrowy duch” Przedszkolaki wiedzą, jak dbać o swoje zdrowie, znają zasady higieny i bezpieczeństwa. Przypomniały sobie, jak duże znaczenie ma ruch, gimnastyka, pobyt na świeżym powietrzu, zdrowe odżywianie oraz dbanie o higienę osobistą. Nie zabrakło zabaw, wierszy i piosenek o tematyce zdrowotnej.
„Jesienią w lesie”
Piękna, jesienna aura zachęca do spacerów, dlatego też postanowiliśmy wybrać się z dziećmi do lasu. Złociste słońce podkreślało jesienne barwy liści, które dzieci podziwiały. Miały okazję przyjrzeć się różnym drzewom i spróbować je nazwać. Dobierały owoce i liście dopasowując je do gatunków drzew. Zabawy na powietrzu, bieganie po ścieżkach urozmaicały pobyt dzieci w lasku. Obserwacja przyrody uświadomiła dzieciom jaka piękna jest jesień i czym się charakteryzuje. Powstały bukiety z liści, które dzieci zabrały do kącików przyrody w przedszkolu.
„Drzewo”
W czasie realizacji tego projektu dzieci poznały nazwy popularnych drzew oraz ich owoce i nasiona. Znalazły także odpowiedź na pytanie: dlaczego drzewa gubią liście? Obserwowaliśmy przez lupy i opowiadaliśmy o darach lasu przyniesionych z wycieczki. Dopasowywaliśmy kształty liści do ich pomniejszonych rozmiarów. Sadziliśmy drzewa z nasion kasztanowca i dębu. Bawiliśmy się w badaczy drzew. Będąc na spacerze szukaliśmy odpowiednich drzew: kasztanowca, brzozę, dębu, świerku, klonu. Oglądaliśmy drzewa i gałęzie przez lupy, mierzyliśmy obwód badanych drzew, zbieraliśmy i odrysowywaliśmy ich liście oraz korę. Dzieci wykonywały różne prace plastyczne między innymi:„małe drzewa” stemplowane farbą palca, „Jeżyki” wyklejane plasteliną i kolorowane kredkami, „zwierzaki kasztaniaki” wykonane z kasztanów, żołędzi i szyszek, odrysowywały liście, tworzyły wspólnie z nauczycielką zielnik z ususzonych wcześniej liści, wykonywały przestrzenne drzewa z szarego papieru i ozdobione własnoręcznie wykonanymi liśćmi dębu, klonu, kasztanowca. Dzieci odwiedziły Leśniczówkę w Czerwonej Woli. Pogodę mieliśmy "jak na zamówienie", a pan leśniczy tak ciekawie opowiadał o lesie i jego mieszkańcach, że wcale nie chciało nam się wracać do przedszkola. Obiecałyśmy dzieciom odwiedzić las jeszcze w innych porach roku.
Ponadto świętowaliśmy 3urodziny Michała. Były cukierki, życzenia i prezencik, który przygotowaliśmy dla naszego jubilata.
Wrzesień i październik upłynął nam bardzo ciekawie i aktywnie. Codzienne śpiewnie piosenek, nauka wierszyków i wspólne zabawy pozwoliły nam nie tylko poznać swoich kolegów, ale również siebie. Nie straszne nam nowe wyzwania i obowiązki. Jesteśmy pełni zapału i chęci do dalszej pracy i zabawy.
Małgorzata Litwa
działania maj/czerwiec/lipiec
działania marzec/kwiecień 2014
działania styczeń/luty 2014
działania listopad/grudzień 2013
działania wrzesień/październik 2013
działania maj/czerwiec/lipiec 2013
działania marzec/kwiecień 2013
działania styczeń/luty 2013