"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Czerwonej WoliDziałania maj/czerwiec/lipiec 2013


Za nami kolejne dwa miesiące wspólnej pracy w przedszkolu. Obfitowały one w wiele różnych i ciekawych wydarzeń, o których teraz kilka słów.

W miesiącu maju omawialiśmy następujące tematy:
„Poznajemy miasta Polski”
Tuż po majówce przedszkolaki przez kilka dnia poznawały nasz kraj ojczysty i jego symbole, rozumienie pojęcia Polak, Polska, język polski, a także rozpoznawać flagę i godło naszego kraju. Słuchanie Mazurka Dąbrowskiego, czy nauka wiersza „Kto ty jesteś? – Polak mały” rozbudziło zainteresowanie krajem ojczystym i jego symbolami. Dzieci wykonywały również prace plastyczne o tematyce patriotycznej, które umieściliśmy w naszej mini galerii. Bliżej zapoznaliśmy się z legendą, herbem i położeniem na mapie poszczególnych miast: Warszawy, Krakowa, Łodzi, Gdańska i Poznania.

„Zawody”
Dzieci poznawały zawody swoich rodziców: krawcową, pielęgniarkę, sklepową i fryzjerkę. W związku z tym mieliśmy przyjemność gościć panią krawcową, która szczegółowo omówiła dzieciom maszynę do szycia oraz niezbędne przybory krawieckie. Dzieci miały możliwość obejrzenia różnych materiałów, nici, szpilek, igiełek, mydełek, guzików, przymierzenia naparstka, a nawet spróbowania własnych sił w krawieckim fachu. Przedszkolaki były bardzo zadowolone z wizyty pani Jadwigi.

Gościliśmy mamę Oli, która pracuje w zawodzie pielęgniarki. Pani Ania opowiedziała nam o swojej trudnej i odpowiedzialnej pracy oraz zademonstrowała czynności jakie wykonuje w czasie dyżurów każda pielęgniarka. Dzięki niej mogliśmy się wcielić w role pacjenta i lekarza, zapoznać ze sprzętem lekarskim, uczyć właściwego zachowania w przychodni. Były zajęcia praktyczne – bandażowanie różnych kończyn kolegom, mierzenie ciśnienia i cukru. Dzieci otrzymały naklejkę z napisem „dzielny pacjent” i kolorowankę.

Gościliśmy również panią sklepową, która zapoznała nas ze swoim zawodem. Pani Małgosia przyniosła do przedszkola: gazetki promocyjne, ceny do własnego użytku i cukierki, które zostały przez nas zważone. Wybraliśmy się do sklepu spożywczego w Czerwonej Woli i obserwowaliśmy pracę pani sklepowej oraz czynności wykonywane przez klientów.

Przy tym temacie zaprosiliśmy również mamę Oskara, która jest fryzjerką. Pani Monika przyniosła do przedszkola najważniejsze atrybuty fryzjerskie niezbędne do układania, modelowania oraz strzyżenia. Wśród nich były: lokówki, prostownica, falownica, karbownica, suszarka, różnego rodzaju szczotki, nożyczki i kosmetyki potrzebne do tworzenia fryzur. Niespodzianką były fantazyjne fryzury, co przysporzyło dzieciom wiele radości. Cieszymy się że udało nam się dowiedzieć czegoś więcej na temat zawodów naszych rodziców.

„Klaun”
W środę, 22 maja 2013r. nasze przedszkole odwiedził niecodzienny gość, klaun Walduś. W spotkaniu z nim wzięli udział zarówno uczniowie szkoły jak i dzieci z Punktu Przedszkolnego.
W programie artystycznym klauna znalazły się magiczne sztuczki i akrobatyczne popisy, w których czynny udział chętnie brała też publiczność. Okazało się, że klaun Walduś jest wielkim miłośnikiem zwierząt, dlatego na spotkanie z dziećmi zabrał świnkę morską, którą pokazał wszystkim i wyjaśnił jak należy się nią opiekować. Wszystkie maluchy chciały pogłaskać zwierzątko i przytulić się choć na chwilę do jego miękkiego futerka. Występy wesołego gościa dzieci chętnie nagradzały brawami.

Wycieczka do Pigan na przedstawienie teatralne pt. „Calineczka”
W dniu 23.05.2013r. odbyła się wycieczka do Pigan na przedstawienie teatralne pt. „Calineczka”. W wycieczce wzięły udział dzieci z punktów przedszkolnych w Czerwonej Woli, Leżachowa, Dobrej, Pigan i Rudki. Adaptacja jednej z najsłynniejszych baśni Hansa Christiana Andersena przeniosła dziś widzów - dzieci i nauczycieli w świat przepełniony pięknymi kolorami, muzyką i śpiewem. Opowieść o malutkiej, uroczej dziewczynce, która wyrosła z kielicha zaczarowanego kwiatu zachwyciła i ujęła za serca. Widzowie czynnie uczestniczyli w przygodach Calineczki ucząc się dobroci, uczciwości, opiekuńczości, niesienia pomocy potrzebującym i wdzięczności. Spektakl dostarczył nam niezapomnianych wzruszeń i refleksji.

„Moja Mama”
Dzieci wypowiadały się o swoich mamusiach: jak mają na imię, gdzie pracują, jak spędzają wolny czas z dziećmi. Słuchaliśmy różnych wierszy o mamusiach i każdy opowiadał jaka jest jego mama. Przygotowaliśmy program artystyczny, na który zaprosiliśmy nasze kochane mamusie. Dzieci zaśpiewały piosenki, powiedziały wierszyki, zatańczyły i wręczyły wcześniej przygotowany prezent. Mamy były bardzo wzruszone podczas tej uroczystości. Warto było poświęcić tyle czasu na próby, aby zobaczyć dumne miny mam podczas występów ich pociech.

„Majowy deszczyk”
Przy tym temacie przeprowadziliśmy obserwacje przyrodnicze w ogrodzie przedszkolnym na temat rozwoju roślin pod wpływem deszczu. Pobudziliśmy wyobraźnię i poszukiwaliśmy odpowiedzi na pytania: „Czy po majowym deszczu dzieci też rosną?”, „Czemu sprzyja wiosenny deszcz?”, „Komu jest potrzebny?”. Za pomocą instrumentów improwizowaliśmy spacer, deszcz i burzę, bawiliśmy się w różne zabawy rytmiczne i ruchowe przedstawiające majowe zjawiska. Za pomocą burzy mózgów szukaliśmy odpowiedzi na pytania „Dlaczego jest ciepło?”, „Co jest źródłem ciepła?”. Nauczyliśmy się piosenki o tęczy i wykończyliśmy wieloetapową pracę plastyczną przedstawiającą wszystkie barwy tęczy, będącą plonem i podsumowaniem pracy w tygodniu.

„Łąka i jej mieszkańcy”
Korzystając z ładnej pogody wybraliśmy się na spacer po okolicy w celu obserwacji mieszkańców łąki. Zobaczyliśmy biedronkę i policzyliśmy ile ma kropek na skrzydełkach. Następnie za pomocą encyklopedii oglądaliśmy i omawialiśmy wygląd niektórych zwierząt. Zwróciliśmy uwagę na owady ze skrzydełkami o różnych kształtach i kolorach: motyle, biedronki, mrówki i chrząszcze. W ogrodzie wyszukiwaliśmy znane kwiaty, nazywaliśmy je i zbieraliśmy materiał przyrodniczy do zielnika kwiatowego. Przeprowadziliśmy małe doświadczenie w przedszkolu wstawiliśmy białe kwiaty, które udało nam się zebrać do naczyń z zabarwioną wodą i obserwowaliśmy wynik doświadczenia. Następnie dzieci wcieliły się w postacie kwiatów i improwizowały walca. Oglądaliśmy różne gatunki motyli, poznawaliśmy nazwy najbardziej powszechnych i podziwialiśmy magiczna przemianę gąsienicy w motyla. Na koniec tego tematu wykorzystaliśmy kwiatki z najbliższego otoczenia do plecienia wianków na głowę.

„Dżungla”
Dzieci w formie zabawy, poznawały środowisko życia i zwyczaje zwierząt egzotycznych takich jak: lew, zebra, krokodyl, małpa i inne.

„Instrumenty muzyczne”
Tematyka naszych zajęć dotyczyła zagadnień z zakresu muzyki. Utrwaliliśmy wiedzę o znanych nam instrumentach: nazwie, wyglądzie i wydobywanym dźwięku. Poznaliśmy również te mniej znane instrumenty, a mianowicie: akordeon, mandolina, gitara. Dzieci spotkały się z osobami, które zajmują się muzyką można by powiedzieć na co dzień. Kubuś Kubejko, Przemek Mróz i Łucja Meszko, uczniowie szkoły podstawowej oraz muzycznej, a zarazem dawni wychowankowie naszego przedszkola zaprezentowali swoim młodszym kolegom sposób gry na instrumentach muzycznych: perkusji, organach i flecie poprzecznym. Dzięki tym osobom dowiedzieliśmy się jakie są techniki gry na poszczególnych instrumentach. Podczas tych prezentacji śpiewaliśmy znane nam piosenki i nie zabrakło tańców.

„Kosmos”
Omawialiśmy pojęcia: Słońce – największa gwiazda, uczyliśmy się nazw planet krążących wokół słońca. Wyjaśnialiśmy dlaczego jest „dzień” i „ noc” na podstawie doświadczenia z globusem i latarką. Przedszkolaki zapoznały się z pojęciami związanymi z kosmosem: gwiazdy, gwiazdozbiór, planeta, księżyc, kometa, grawitacja i z pracą kosmonauty.

„Wakacje”
Miesiąc lipiec zakończyliśmy tematem „Wakacje”. Podczas omawiania tego tematu dzieci wypowiadały się o tym gdzie i jak chciałyby spędzić wakacje.

„Urodziny”
Świętowaliśmy 5 urodziny Moniki, 4 urodziny Patrycji i 4 urodziny Oskarka. Każdy z solenizantów usłyszał huczne STO LAT oraz życzenia od reszty przedszkolaków i naszej pani. A co idzie za licznymi urodzinami? – były również liczne słodycze, którymi nasi kochani solenizanci nas częstowali :-)

Ponieważ koniec roku zbliżał się wielkimi krokami 31 lipca zakończyliśmy oficjalnie rok szkolny 2012/2013. Dzieciom zostały wręczone dyplomy i drobne upominki. Na koniec zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie.

Miłego odpoczywania w czasie letniego wypoczynku życzą:
przedszkolaki oraz nauczyciel

Małgorzata Litwa

najnowsze działania

 


Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego