"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Czerwonej WoliDziałania listopad/grudzień 2013


  Rozpoczął się trzeci miesiąc pracy w naszym przedszkolu. Teraz gdy już codziennie się spotykamy, wszyscy bardzo dobrze się poznaliśmy. Odważnie i chętnie wchodzimy do sali a nawet czasami nie chcemy wracać do domu. Czas w przedszkolu spędzamy bardzo ciekawie, intensywnie a co ważne- w gronie rówieśników. Miesiąc listopad to dni coraz krótsze i deszczowe. Staraliśmy się wykorzystać każdy dzień na spacer i zabawy w ogrodzie – musimy przecież hartować się przed zimą. Oto tematy jakimi się zajmowaliśmy w listopadzie:

„Święto zmarłych”

  Nie zapomnieliśmy o dniu Wszystkich Świętych i wybraliśmy się do pobliskiego cmentarza. Przed wyjściem rozmawiałyśmy o szacunku do zmarłych oraz o odpowiednim zachowaniu na cmentarzu. Dzieci w ciszy zapaliły znicze na grobach swoich najbliższych.

 „Jacy jesteśmy?”

  Dowiedzieliśmy się „jacy jesteśmy”, taki właśnie był temat pierwszego tygodnia w tym miesiącu. Już wiemy ile mamy lat, kto jest najstarszy w grupie a kto najmłodszy. Wspólnie zrobiliśmy z kolorowego papieru duży tort urodzinowy, na którym każdy zaznaczył swoją datę urodzin. Plakat ten jest ozdobą naszej sali i przypomina nam o tak ważnym dla nas dniu. Zawsze gdy ktoś obchodzi swoje urodzinki, robimy pamiątkowe laurki. Wykonaliśmy w ramach zajęć plastycznych nasze pierwsze wizytówki z imionami i choć nie zdajemy sobie jeszcze z tego sprawy,  nauczyliśmy się rytmicznie dzielić swoje imiona na sylaby. Nasza Pani dba o to, abyśmy pięknie wymawiali wszystkie głoski. W tym celu często wykonywaliśmy gimnastykę buzi, warg i języka co przynosiło nam zawsze wiele frajdy i usprawniało nasze narządy artykulacyjne. Teraz dzięki nauce nowej piosenki pt: „W naszym przedszkolu” wiemy, że należy dbać o przedszkolne zabawki. Rozumiemy także jak zachowywać się w szatni i sali zajęć. Przypomnieliśmy sobie kilka umów jakie zawarliśmy w kodeksie przedszkolaka.                  

„Pasowanie na przedszkolaka”

 05.11.2013 w naszym przedszkolu odbyła się wielka uroczystość „Pasowanie na przedszkolaka”. Aby dostąpić tego zaszczytnego miana dzieci musiały wykazać się wieloma umiejętnościami: śpiewania piosenek, recytacji wierszy, zabaw w kółeczku, sprawności fizycznej. Pani Małgosia dokonała uroczystego pasowania na przedszkolaka specjalnym, magicznym ołówkiem. Na koniec rodzice nagrodzili swoje dzieci brawami i przedszkolaki skorzystały ze słodkiego poczęstunku.

„Nasi milusińscy”  

 Wszyscy z zaciekawieniem braliśmy udział w zajęciach kiedy cały tydzień poświęcony był zwierzętom. Okazało się, że prawie każdy z nas ma w domu swojego prawdziwego zwierzaczka. Poznaliśmy imiona naszych przyjaciół i trochę o nich opowiadaliśmy. Oglądaliśmy wiele ciekawych ilustracji, bo nie wszystkie zwierzęta widzimy na codzień. Poznaliśmy losy kreta Cezarego i mogliśmy dowiedzieć się, gdzie tak naprawdę mieszkają krety.

„Moja rodzina”

„Moja rodzina” to temat jaki towarzyszył nam w trzecim tygodniu listopada. Wszyscy aktywnie i z dużym zaangażowaniem braliśmy udział w zajęciach. Pani poprosiła o nasze rodzinne zdjęcia. Przygotowaliśmy się i przynieśliśmy bardzo dużo fotografii. Każdy  z radością opowiadał o swoich rodzicach, rodzeństwie, dziadkach i zwierzątkach domowych. Mówiliśmy o tych, których najbardziej kochamy :) Podawaliśmy imiona naszych najbliższych a następnie próbowaliśmy narysować nasze rodziny. Wykonaliśmy ramki z rodzinnym zdjęciem , które zabraliśmy do domu i teraz ozdabiają nasze pokoiki.

„To jest mój dom” 

Tydzień, w którym rozmawialiśmy o rodzinie  bardzo nam się podobał ale kolejny  przyniósł nam również dużo radości i wiele nowych, ciekawych zadań. Każdy z nas opowiadał gdzie mieszka bo tematem tego tygodnia był: „mój dom”. Rozmawialiśmy na temat wyglądu budynków, wiemy jak wyglądają domy z zewnątrz ale również wiemy, jakie pomieszczenia znajdują się wewnątrz. Oglądaliśmy obrazki różnych domów. Potrafimy nazwać pomieszczenia. Wiemy, że w kuchni przygotowuje się posiłki, w salonie przyjmujemy gości a w sypialni odpoczywają rodzice po całym ciężkim dniu pracy. Rozmawialiśmy także o porządkach w domu. Każdy z nas mógł zobaczyć, dotknąć a także usłyszeć urządzenia elektryczne używane w gospodarstwie domowym. Teraz już staramy się pomagać naszym rodzicom przy sprzątaniu. Kiedy w przedszkolu jest pora sprzątania to również pomagamy. Poznaliśmy historię zajączka, który szukał swojego domku. Bawiliśmy się w prawdziwych aktorów i sami przeżywaliśmy losy zajączka na „scenie”.                                                       

„Andrzejki”

 Dnia 29.11.2013 odbyły się Andrzejki, które są już tradycją naszego przedszkola. Dzieci z wielkim zdziwieniem przyglądały się rekwizytom potrzebnym do wróżb. Dowiedziały się skąd wzięła się tradycja wieczoru i dlaczego jest tak pielęgnowana. Następnie zaczął się czas wróżb w tajemniczym nastroju i miłej atmosferze. Zabawa była doskonała, a niektóre dzieci bardzo poważnie traktowały swoje przepowiednie. Dużo wrażeń dostarczyły dzieciom wróżby: „Kim będę w przyszłości”, „Czarodziejski worek”, „Wędrujące buciki”. Nie zabrakło wesołej zabawy przy muzyce oraz słodkiego poczęstunku. 

„Przygotowanie się zwierząt do zimy”

 Kontynuując temat związany z domami zwierząt, omówiliśmy przygotowywanie się zwierząt do zimy. Zaskoczyliśmy naszą panią wiedzą o zapasach, które robią zwierzęta. Pani nauczycielka pokazała nam różnicę pomiędzy orzechem włoskim a laskowym, poznaliśmy też różne rodzaje szyszek. Klasyfikowaliśmy zwierzęta na zbiory: zapadających i niezapadających w sen zimowy. Poznaliśmy też nazwy domów wybranych zwierząt. Niektóre nazwy były dla nas bardzo trudne, ale poprzez powtarzanie i utrwalanie zapamiętaliśmy, że niedźwiedź mieszka w gawrze, a wiewiórka w dziupli. Pani powiedziała nam, że nie tylko zwierzęta przygotują się do zimy. Okazało się, że ludzie tak jak zwierzątka robią zapasy – przetwory. Już wiemy, że dzięki nim możemy jeść owoce i warzywa sezonowe przez całą zimę oraz że mają dużo witamin. Np. jak jesteśmy chorzy to doskonałym lekarstwem jest herbatka z sokiem malinowym.

„Święty Mikołaj”

 6 grudnia 2013 roku, dzieciaki nasłuchiwały charakterystycznego dźwięku dzwoneczka corocznego gościa, wiedziały bowiem, że i w tym roku Święty Mikołaj nie zapomni o naszym przedszkolu z wiadomych powodów (najgrzeczniejsze dzieci na całym świecie). Święty Mikołaj dotarł na czas. Swoje wejście jak na Mikołaja przystało rozpoczął niezawodnym Ho, Ho, Ho! Wszyscy przywitaliśmy naszego gościa bardzo gorąco i zaprosiliśmy do wspólnej zabawy, która zakończyła się wręczeniem oczekiwanych prezentów oraz pamiątkowymi zdjęciami.

„Pada śnieg”

 Drugi tydzień grudnia został przeznaczony obserwacjom zmian zachodzących w przyrodzie zimą. Zwracaliśmy uwagę na koloryt i piękno przyrody w zimowej szacie. Poznawaliśmy zjawiska atmosferyczne charakterystycznych dla zimy. Wiemy, co to opady śniegu, szron, szadź i zawieje śnieżne. Rozwijaliśmy umiejętności porównywania wielkości przedmiotów, nauczyliśmy się stosować słowa: mały, duży. Zapoznaliśmy się z węglem i jego właściwościami. Dzieci trafnie określały cechy fizyczne kawałków węgla. Oglądaliśmy zdjęcia postaci górnika w stroju galowym, dzieci wypowiadały się na temat jego wyglądu. Wiemy, że zawód górnika jest niezwykle wymagający. Aby móc wykonywać pracę w podziemiach należy wykazać się odpowiednią wiedzą, mocną psychiką, sprawnością fizyczną oraz odwagą. Dowiedzieliśmy się, że górnik podczas wykonywania swoich obowiązków narażony jest na liczne niebezpieczeństwa wiążące się z narażaniem zdrowia, a w niektórych sytuacjach nawet życia. Rozwijaliśmy także umiejętności liczenia, nauczyliśmy się liczyć w zakresie czterech.           

„Ubieramy choinkę”

 Kolejno poznaliśmy historie rodzinne, kultywowanie tradycji, zwyczajów związanych ze świętami Bożego Narodzenia. Podczas przeprowadzonych zajęć oglądaliśmy gałązki świerka i sosny, dotykaliśmy je, wąchaliśmy, porównywaliśmy wygląd igieł. Zwracaliśmy uwagę z jakich drzew pochodzą gałązki i gdzie można je zobaczyć. Przygotowaliśmy ozdoby na choinkę z wykorzystaniem różnorodnych materiałów plastycznych, wykonaliśmy łańcuch z pasków kolorowego papieru. Wszyscy wspólnie ubieraliśmy choinkę. Oglądaliśmy ozdoby choinkowe. Dzieliliśmy się spostrzeżeniami na temat ich kształtów, kolorów i wielkości. Wieszaliśmy bombki na gałązkach choinki,  zawiesiliśmy kolorowe lampki, łańcuchy i włosy anielskie. Tańczyliśmy przy muzyce, by wyrazić radość z posiadania pięknej choinki. Odbyło się również świąteczne spotkanie z przedszkolu - Wigilia. Wspólnie podzieliliśmy się opłatkiem i złożyliśmy sobie życzenia.

 I tak o to minety kolejne 2 miesiące. Do zobaczenia w Nowym Roku

 

Małgorzata Litwa

najnowsze działania

 


Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego