"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Czerwonej Woli


Działania maj / czerwiec / lipiec 2014

Za nami kolejne dwa miesiące wspólnej pracy w przedszkolu. Obfitowały one w wiele różnych i ciekawych wydarzeń, o których teraz kilka słów.

W miesiącu maju omawialiśmy następujące tematy:
Wiosenne spotkania na łące”
Pierwszy tydzień maja poświęcony był zwierzętom zamieszkującym łąkę. Dzieci dowiedziały się kogo możemy spotkać na łące, chętnie też uczestniczyły w zabawach dydaktycznych odbywających się na łące. Przeliczały kropki biedronkom, próbowały schwytać motyle. Poznaliśmy wygląd i zwyczaje mieszkańców łąki oraz nauczyliśmy się rozróżniać rośliny tam rosnące. Etapy rozwoju motyla, żaby, znaczenie barwy ochronnej dla zwierząt, to tylko kilka ciekawostek, które wzbogaciły naszą wiedzę przyrodniczą. Podczas wyjść do ogrodu przedszkolnego i na łąkę byliśmy uważnymi obserwatorami przyrody. Za pomocą lup podglądaliśmy życie owadów ukrytych w bujnej zieleni. Tętniąca życiem majowa łąka, to również bogactwo kolorów. Swoje spostrzeżenia i przeżycia przedstawialiśmy w formie plastycznej ozdabiając skrzydła motyla i malując łąkę.
”Muzyczne inspiracje”
W drugim tygodniu całe dnie w przedszkolu rozbrzmiewała muzyka. Dzieci poznawały różne instrumenty, grały i śpiewały różne piosenki.  Utrwaliliśmy wiedzę o znanych nam instrumentach: nazwie, wyglądzie i wydobywanym dźwięku. Poznaliśmy również te mniej znane instrumenty, a mianowicie: akordeon, mandolina, gitara.
„Spotkanie z baśnią i teatrem”
Kolejny tydzień poświęcony był bajkom. Dzieci utrwalały wiedze na temat różnych bajek i baśni dla dzieci. Słuchały i opowiadały swoje ulubione bajki. Zapoznaliśmy się z teatrem i rolą aktora. Dzieci inscenizowały krótkie scenki oraz samodzielnie przygotowywały rekwizyty do przedstawienia.
 „Moja Mama”
Dzieci wypowiadały się o pracy zawodowej swoich mam jaki zawód wykonują, jakie narzędzia, urządzenia, przybory potrzebne są im do pracy. Podczas ćwiczeń językowych nazywaliśmy czynności wykonywane przez rodziców w domu i w pracy. Słuchaliśmy różnych wierszy o mamusiach i każdy opowiadał jaka jest jego mama. Przygotowaliśmy program artystyczny, na który zaprosiliśmy nasze kochane mamusie. Dzieci zaśpiewały piosenki, powiedziały wierszyki, zatańczyły i wręczyły wcześniej przygotowany prezent. Mamy były bardzo wzruszone podczas tej uroczystości. Warto było poświęcić tyle czasu na próby, aby zobaczyć dumne miny mam podczas występów ich pociech.

W czerwcu omawialiśmy następujące tematy:
„Dzieci różnych stron świata”
Pierwszy tydzień czerwca stworzył okazję do rozmów na temat dziecięcych marzeń i przyjaźni. Przykłady z literatury, codzienne sytuacje wykorzystamy do kształtowania postaw koleżeństwa i szacunku wobec innych osób. Poznaliśmy wygląd, zwyczaje i zabawy dzieci z innych kontynentów. Dowiedzieliśmy się, że każde dziecko bez względu na wygląd zewnętrzny, kolor skóry ma prawo do zabawy, przyjaźni, miłości i do bycia szczęśliwym.
Dzień Dziecka”
1czerwca to dzień, na który nasi milusińscy czekają z wyjątkowa niecierpliwością. Dzień Dziecka w naszym przedszkolu, jak co roku był dniem obfitującym w wiele atrakcji. Od samego rana na dzieci czekało mnóstwo niespodzianek. Na szczęście pogoda dopisała dlatego wszystkie atrakcje mogły się odbyć. Odwiedziliśmy posiadłość pana Michała, dzieci miały okazję zobaczyć różne zwierzątka i różnego rodzaju ptaki. Największą atrakcja cieszył się paw i kucyk. Pospacerowaliśmy alejkami i zrobiliśmy dużo zdjęć które na pewno utrwalą nasz wyjazd. Pobawiliśmy się na placu zabaw, a na koniec skonsumowaliśmy frytki i zjedliśmy lody dla ochłody.
„Żyć w zgodzie i przyjaźni” W drugim tygodniu czerwca rozwijaliśmy relacje między dziećmi, opartych na wzajemnych relacjach i szacunku i akceptacji. Dzieci doskonale wiedzą, że nie należy przeszkadzać innym dzieciom podczas zabawy, ale za to powinno się podejmować próby wspólnych zabaw. 
„Na moim podwórku”
Dzieci dowiedziały się, że wspólne zabawki należy szanować, zgodnie się nimi dzielić. Rozwijały wyobraźnię oraz sprawności manualne poprzez układanie misia z kół. Dzieci sprawnie układały obrazki zwierząt pocięte na części, dopasowywały obrazki zwierząt do ich cieni, naśladowały sposób poruszania się niektórych zwierząt , rozpoznawały i nazywały zwierzęta po wydawanym odgłosie.
„Mój tatuś”
Ważnym wydarzeniem, jakie miało miejsce w miesiącu czerwcu to uroczystość związana z DNIEM OJCA, podczas której dzieci wypowiadały się o pracy zawodowej swoich tatusiów jaki zawód wykonują, jakie narzędzia, urządzenia, przybory potrzebne są im do pracy. Słuchaliśmy różnych wierszy o tatusiach i każdy opowiadał jaki jest jego tata.

W lipcu omawialiśmy następujące tematy:
„Dżungla”
Dzieci w formie zabawy, poznawały środowisko życia i zwyczaje zwierząt egzotycznych takich jak: lew, zebra, krokodyl, małpa i inne.
„Wycieczka do Rzeszowa”
02.07.2014 dzieci udały się do Centra Zabaw Fantazja w Rzeszowie, gdzie mogły sobie pozwolić na niecodzienne ,,szaleństwa”. W sali zabaw dzieci mogły skorzystać z licznych atrakcji takich jak m.in.: basen z kulkami, liczne tunele, zjeżdżalnie, minipojazdy, armatki na piłeczki. Każdy, kto poczuł zmęczenie, mógł skorzystać z zacisznego kącika, w którym można było odpocząć i nabrać sił. Dzieci wróciły z wycieczki zadowolone i troszeczkę zmęczone:-)
„Wakacje”
Miesiąc lipiec zakończyliśmy tematem „Wakacje”. Podczas omawiania tego tematu dzieci wypowiadały się o tym gdzie i jak chciałyby spędzić wakacje. Na pytanie: o jakich wakacjach marzą dzieci ?
-       zdecydowana liczba dzieci powiedziała, że o wyjeździe nad morze lub do ciepłych krajów;
-       nieco mniej o częstych kąpielach w basenie;
-       pojawiły się również odpowiedzi, że będą oglądać dużo bajek w telewizji;
-       a nawet o grach komputerowych i serfowaniu po Internecie.
Życzymy samych cudownych chwil w czasie wakacji.

„Urodziny”
Świętowaliśmy 5 urodziny Patrycji i Oskarka. Solenizanci usłyszeli huczne STO LAT oraz życzenia od reszty przedszkolaków i naszej pani. A co idzie za licznymi urodzinami? – były również liczne słodycze, którymi nasi kochani solenizanci nas częstowali :-)

Ponieważ koniec roku zbliżał się wielkimi krokami 31 lipca zakończyliśmy oficjalnie rok szkolny 2013/2014. Dzieciom zostały wręczone dyplomy i drobne upominki. Na koniec zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie.

Miłego odpoczywania w czasie letniego wypoczynku życzą:
przedszkolaki oraz nauczyciel
Małgorzata Litwa

najnowsze działania

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego