"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Dobrej


Działania maj / czerwiec / lipiec 2014

Po dłuższej majowej przerwie zajęliśmy się tematem  „Mieszkańcy Łąki”, gdyż oprócz kolorowych motyli na łące, żyją inne różne owady i zwierzęta. Nie mieliśmy okazji zobaczyć niektórych z bliska i na żywo, ale udało nam się przyjrzeć z bliska biedronce, która miała pięć kropek, oraz czarno-czerwonym robaczkom, które zwą się „Kowalami” i jest ich bardzo dużo na naszym podwórku przedszkolnym. Przyglądaliśmy się również roślinom, które rosną na łące, a najbardziej tym które kwitną i pięknie pachną, min. mlecze, stokrotki, rumianek, mięta.

W następnym tygodniu rozmawialiśmy o naszych mamach z racji iż zbliżał się Dzień Mamy. Temat ten zrealizowaliśmy z panią Justyną Urbanik, która była w naszym przedszkolu na zastępstwie.

Kolejny temat to ‘’Różne dzieci, różnie mówią’’ który bardzo nam się spodobał ponieważ mogliśmy posłuchać nagrań różnych języków w których rozmawiają i śpiewają dzieci na całym świecie. Oglądaliśmy na zdjęciach i obrazkach stroje narodowe które są odzwierciedleniem kultury w jakiej żyją.

W czerwcu, nasze rozmowy i zabawy krążyły wokół tematu „Dżungla”. Uczyliśmy się krótkich wierszy J. Brzechwy „ZOO”, zrobiliśmy wspólna pracę, pt. Nasze zoo, kolorowaliśmy wg. kodu  malowankę, „Król Lew”, wyjaśnialiśmy jakie zwierzęta należą do grupy  zwierząt egzotycznych i dlaczego. Bawiliśmy się w naśladowanie ruchów i odgłosów, jakie wydają znane nam zwierzęta mieszkające w dżungli, wysłuchaliśmy bajki „Księga Dżungli” oraz nauczyliśmy się piosenki Dżungla.

W dniu 9.06 byliśmy na wspólnej wycieczce razem z rodzicami w Pałacu Książąt Czartoryskich w Sieniawie, gdzie mogliśmy zobaczyć jak wygląda pałac od środka w którym mieszkały bardzo dawno temu ważne osoby. Widzieliśmy salę lustrzaną, balową, piękne apartamenty i pokoje. Byliśmy w krypcie Rodu Czartoryskich, gdzie złożyliśmy pamiątkowy wpis do księgi. Byliśmy w kinie „Sokół” na bajce animowanej, zaś po seansie sami weszliśmy na scenę i z okazji Dnia Mamy i Taty wystąpiliśmy dla naszych rodziców, zaś w nagrodę rodzice zabrali nas na duże lody. To był dzień pełen atrakcji.

Kolejny temat to ”Pojazdy”. Poklasyfikowaliśmy je na pojazdy wodne, lądowe i powietrzne oraz pojazdy uprzywilejowane. Z pudełek różnej wielkości robiliśmy samochodziki, które ozdabialiśmy kolorowym papierem, z kartek uczyliśmy się składać łódeczki i samoloty. Powstały również autka zrobione z plasteliny. Słuchaliśmy wiersza,  D. Gellner „Kolorowy pociąg” do którego później wykonaliśmy pracę plastyczną. Dowiedzieliśmy się jakie mamy pojazdy uprzywilejowane, oraz jakie wydają dźwięki, gdy są w akcji, uczyliśmy się je rozpoznawać i rozróżniać.
Następnie razem z zaprzyjaźnionym przedszkolem KP z Czerwonej Woli byliśmy na wycieczce w Rzeszowie w Sali zabaw „Fantazja” gdzie wszyscy super się bawili, a po udanej zabawie, posnęli w drodze powrotnej do domu.
W dniu 27.06 2014 nastąpiło oficjalne zakończenie roku szkolnego 2013/2014, w tym dniu każdy przedszkolak otrzymał Dyplom oraz upominek. Chętne przedszkolaki uczestniczyły w zajęciach w przedszkolu jeszcze w miesiącu lipcu.

Marzena Kowal

działania marzec/kwiecień 2014
działania styczeń/luty 2014
działania listopad/grudzień 2013
działania wrzesień/październik 2013
działania maj/czerwiec/lipiec 2013
działania marzec/kwiecień 2013
działania styczeń/luty 2013

 

 


Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego