"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Dobrej

Działania styczeń/luty 2013

W pierwszym dniu Nowego Roku w przedszkolu, razem z dziećmi składaliśmy sobie nawzajem życzenia oraz przy pomocy pani, spisywaliśmy na kolorowych kółeczkach swoje postanowienia noworoczne, które postaramy się dotrzymać. I tak, wkroczyliśmy pełni zapału i sił w Nowy Rok 2013, który będzie dla nas wszystkich rokiem pełnym uśmiechu, radości i niespodzianek. Aby „poznać” NOWY ROK dzieci przyniosły do przedszkola różne kalendarze min; strażacki, kieszonkowy, z wyrywanymi kartkami, itp.

Liczyliśmy i wymienialiśmy miesiące które mamy w ciągu całego roku. W kalendarzu który jest w przedszkolu zaznaczaliśmy ważne daty m.in.: urodziny wszystkich przedszkolaków, dzień babci i dziadka, walentynki, dzień mamy i taty i najważniejszy, dzień dziecka. Dowiedzieliśmy się przy tym w jakim miesiącu obchodzimy urodziny oraz jaka jest wtedy pora roku. Dzieci zauważyły że niektóre literki i cyferki maja kolor czerwony lub niebieski, wyjaśniliśmy dlaczego tak jest i jakie są to dni. Czytaliśmy wiersz „Tydzień” dzięki któremu dowiedzieliśmy się, że mamy siedem dni w tygodniu, oraz jak się one nazywają. Rysowaliśmy kredkami według własnego pomysłu poszczególne dni. Jako, że w danym dniu było siedmioro przedszkolaków, zrobiliśmy sobie mały teatrzyk.

Następnym tematem który poruszyliśmy to „Ja i moja rodzina”. Dużo rozmawialiśmy o naszych rodzinach. Wyjaśnialiśmy pojęcia: rodzeństwo, brat, siostra, jedynak. Ustalaliśmy kto jest kim dla swojego rodzeństwa oraz czy jesteśmy najstarsi, najmłodsi czy może pośrodku. Uczyliśmy się nowych piosenek m.in.: „Pieski dwa”, „Biały walczyk”. Następnie jako że na podwórku było dużo śniegu, rozmawialiśmy o tym, jak możemy pomagać zwierzętom w czasie zimy. Uczyliśmy się rozpoznawać ptaki, które zostały u nas na zimę, a do karmników na podwórku dosypywaliśmy ziarno, które dzieci przynosiły z domu.

W przedostatnim tygodniu stycznia, zajęliśmy się przygotowaniami do dnia BABCI I DZIADKA. Zaczęliśmy się uczyć piosenki „Moja babcia i mój dziadzio”, dzieci dostały wierszyki, które przypominaliśmy sobie codziennie. Aby poznać naszych dziadków i babcie bliżej, dzieci przyniosły zdjęcia i opowiedziały nam jak mają na imię i czym się zajmują. Dzieci rysowały portrety swoich dziadków oraz kolorowały ramki aby ozdobić nimi przyniesione wcześniej zdjęcia. Czytaliśmy bajkę o „Czerwonym Kapturku”, po której zrozumieliśmy, że trzeba słuchać się rodziców, być ostrożnym gdy spotykamy obcą osobę, lub którą znamy tylko z widzenia oraz, że nie wolno nam otwierać drzwi domu nieznajomym. Następnie nadszedł dzień, kiedy odwiedzili nas nasze Babcie i Dziadkowie, zaproszeni przez nas na mały poczęstunek i występ przygotowany przez dzieci, z okazji Dnia Babci i Dziadka. Był to długo wyczekiwany dzień przez przedszkolaków, jak również ich najbliższych.

Kolejny temat związany był z naszym zdrowiem, ponieważ dzieci zaczęły chorować więc, pobawiliśmy się w Pana Doktora, który miał za zadanie rozpoznać chorobę i przepisać odpowiednie lekarstwa. Dzieci dowiedziały się, że nie wolno samemu zażywać żadnych lekarstw oraz, że trzeba się ubierać odpowiednio do panującej pogody jak jest na zewnątrz. Ostatni temat jaki dzieci zrealizowały przed feriami to „Pojazdy”, w którym pomagała im pani Jola z ośrodka w Piganach.

W pierwszym tygodniu po przerwie zimowej, feriach, wróciliśmy do naszego przedszkola pełni sił i zapału.

Marzena Kowal