"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Dobrej

Działania maj/czerwiec/lipiec 2013

Maj powitał nas wesołym słoneczkiem więc dużo czasu spędzaliśmy na świeżym powietrzu. Na podwórku zauważyliśmy latające wokół nas motylki, tzw. cytrynki, ponieważ były całe koloru żółtego. Postanowiliśmy złapać jednego, aby mu się lepiej przyjrzeć, lecz nam się to nie udało. Z książki „Młody obserwator przyrody” dowiedzieliśmy się, że prawdziwa nazwa naszego motylka to Bielinek Kapustnik, którego najczęściej można zaobserwować na polach kapusty, gdyż jego larwy żywią się kapustą. Poznaliśmy również innego motyla, Rusałkę Pokrzywnika, niestety nie mogliśmy zaobserwować żywego okazu, ponieważ nigdzie nie zdołaliśmy go zobaczyć, ale na obrazku prezentował się bardzo kolorowo. Dowiedzieliśmy się również że tzw. Ćma, to również motyl ale nocny, który nie lubi światła. Pracowaliśmy w grupach nad naszymi kolorowymi motylami, malowanymi pastelami, które przyozdobiły ściany w naszym przedszkolu. Wysłuchaliśmy opowiadania z płyty cd „A kto to motyl”, zmierzyliśmy się z trudną układanką puzzli, przedstawiającą kolorowe motyle na łące, oraz bawiliśmy się na podwórku w fruwające motylki. Tak zrealizowaliśmy temat MOTYL.

Kolejnym tematem, którym zajęliśmy się to „Mieszkańcy Łąki”, gdyż oprócz kolorowych motyli na łące, żyją inne różne owady i zwierzęta. Nie mieliśmy okazji zobaczyć niektórych z bliska i na żywo, ale udało nam się przyjrzeć z bliska biedronce, która miała pięć kropek, oraz czarno-czerwonym robaczkom, które zwą się „Kowalami” i jest ich bardzo dużo na naszym podwórku przedszkolnym. Przyglądaliśmy się również roślinom, które rosną na łące, a najbardziej tym które kwitną i pięknie pachną, min. mlecze, stokrotki, rumianek, mięta.

Miesiąc maj obfitował w kilka ważnych wydarzeń w których braliśmy udział. Uczestniczyliśmy w uroczystych obchodach z okazji rocznicy nadania imienia Unii Europejskiej Szkole Podstawowej w Dobrej. Przygotowywaliśmy się również do święta naszych mam. Nauczyliśmy się wierszy, piosenek, przygotowaliśmy upominki, które wręczyliśmy naszym mamom w dniu 31maja. To był dla nas bardzo miły, wesoły, pełen wrażeń czas.

W czerwcu, nasze rozmowy i zabawy również krążyły wokół tematu „Dżungla”. Uczyliśmy się krótkich wierszy J. Brzechwy „ZOO”, zrobiliśmy wspólna pracę, pt. „Nasze zoo”, kolorowaliśmy wg. kodu malowankę „Król Lew”, wyjaśnialiśmy jakie zwierzęta należą do grupy zwierząt egzotycznych i dlaczego. Bawiliśmy się w naśladowanie ruchów i odgłosów, jakie wydają znane nam zwierzęta.

Miesiąc czerwiec obfitował w urodziny naszych przedszkolaków, 6 urodziny obchodzili Wojtuś, Kacperek i Krystian. Z tej okazji śpiewaliśmy naszym solenizantom 100 lat i wręczyliśmy małe upominki, które sami zrobiliśmy w zamian, zostaliśmy poczęstowani słodyczami, było słodko i wesoło.

W miesiącu lipcu wspólnie z przedszkolakami z Pigan, Leżachowa i Czerwonej Woli, byliśmy na małej wycieczce autokarowej do sali zabaw „Fantazja” w Rzeszowie.

Następnym, tematem jakim zajęliśmy się były „Wakacje”. Uczyliśmy się nowej piosenki „Wakacyjny pociąg”, która przypomniała nam, że wakacje już blisko. Przedszkolaki opowiadały jak chciałyby, spędzić tegoroczne wakacje, inni opowiadali gdzie można pojechać, lub gdzie już byli na wakacjach. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że wakacje to bardzo fajna sprawa, bo wtedy jest ciepło, można biegać na bosaka, zbierać wakacyjne skarby, i bawić się od rana do wieczora.

LATO, LATO, LATO CZEKA
RAZEM Z LATEM CZEKA RZEKA