"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Dobrej

Działania wrzesień/październik 2013

Aktualności

W dniu 02.IX.2012 odbyła się uroczysta inauguracja roku szkolnego 2013/2014 r. w której nastąpiło uroczyste przywitanie przedszkolaków i uczniów szkoły podstawowej przez p. dyrektor Kazimierę Kąfera. Po inauguracji nastąpiło przywitanie się z dziećmi i ich rodzicami.

W kolejnych dniach zajęć oprowadziliśmy nowo zapisane dzieci po nowym miejscu (szkoła) oraz pokazaliśmy przedszkolakom miejsca z których będą korzystali, np; łazienka, kuchnia, ubikacja, a także miejsc i kącików wyznaczonych do zabawy, np; kącik zabaw, kącik do wypoczynku, kącik z plecaczkami, kącik przyrody. Poznawaliśmy i zapamiętywaliśmy znaczki symbolizujące imiona i nazwiska dzieci, następnie umieszczaliśmy dane symbole na półeczkach z bucikami i ubraniem, oraz na szufladkach w których będą przechowywać swoje „skarby”.

Bawiliśmy się w zabawy integrujące nowych przedszkolaków z pozostałymi dziećmi; pajęczynka, iskierka, balonik. Zapoznawaliśmy nowych przedszkolaków z codziennymi stałymi repertuarami dnia; wspólne powitanie się piosenką, wybieranie dyżurnego dnia wg. listy, na której dzieci umieszczają znaczek „słoneczka” na znak swojej obecności, wyjście do łazienki „higiena rąk”, wierszyk przed II śniadaniem, itp. Omawialiśmy zasady panujące w przedszkolu - spisanie kontraktu na znak umowy i przypieczętowanie jej naklejką dla każdego z przedszkolaków.

Pierwszym większym tematem, którym zajęliśmy się z dziećmi to ”Moja rodzina”. Dzieci chętnie opowiadały o swoich bliskich, poznaliśmy znaczenie słów „kuzyn, kuzynka”. Rysowaliśmy najbliższe nam osoby, nazywaliśmy je z imienia i kim dla „nas’ są. Przedszkolaki opowiadały jakie zawody wykonują ich rodzice lub co robią w domu, jak spędzają wolny czas ze swoimi dziećmi.

Kolejny temat to ,,Jesień w lesie”. Będąc na wycieczce w lesie dzieci miały za zadanie przyglądnąć się drzewom, trawie, poszukać kolorowych liści, żołędzi itp. Wykonaliśmy wspólnie kącik ze skarbami jesieni, z uzbieranych liści wykonaliśmy prace plastyczne techniką frotażu. Robiliśmy szal dla pani jesieni z kolorowych liści, uczyliśmy się rozpoznawać grzyby jadalne i trujące oraz najbardziej popularne gatunki drzew. Mówiliśmy o mieszkańcach lasu, zwierzętach, owadach, ptakach i roślinach.
Mieliśmy okazje zaobserwować jak las zmienia swoje kolory, oraz przyglądnąć się zjawiskom przyrodniczym, takim jak rosa i mgła. W lesie znaleźliśmy dużo szyszek, kolorowych liści, i żołędzi z których zrobiliśmy w przedszkolu „Jesienny kącik”. Słuchaliśmy różnych wierszy np.; „Czas do lasu iść”, „Jesień”, uczyliśmy się piosenki „Jesienna kołysanka” , bawiliśmy się w zabawę , „małe jeże”, rozpoznawaliśmy z płyty cd. głosy różnych ptaków, np.; dzięcioła, gołębia, wrony itp. Robiliśmy różne prace plastyczne z wykorzystaniem darów przyrody. W kolejnym tygodniu zajęliśmy się „ darami sadu”, czyli owocami.

Wspólnie urządziliśmy kącik z różnymi owocami również tymi z ciepłych krajów, które możemy kupić w sklepie. Urządziliśmy również małą degustacje, poznawaliśmy po dotyku i smaku „co to za owoc ?”, poznaliśmy również nazwy niektórych owoców egzotycznych, np. mango, papaja, granat. Posegregowaliśmy nasze owoce ze względu na kształt, kolor i wielkość pestki. Dowiedzieliśmy się do czego jest potrzebna pestka i czy wszystkie owoce je mają. Bawiliśmy się przy piosence „Owocowy blues”, robiliśmy kompot z jabłek, układaliśmy sylwety owoców na odpowiednich drzewach, malowaliśmy i wyklejaliśmy znane nam owoce. Kolejnym tematem były „warzywa z naszego ogrodu”. Dzieci przyniosły do przedszkola różne warzywa z których zrobiliśmy wystawkę. Po oglądnięciu i powąchaniu wszystkich warzyw, podzieliliśmy je na te które możemy jeść na surowo i te które trzeba ugotować. Podobnie jak owoce rozpoznawaliśmy je przy pomocy zmysłu dotyku, smaku i węchu. Posegregowaliśmy je na te które rosną w ziemi i nad ziemią np. papryka, kalafior, brukselka, groch itp. Robiliśmy sok z marchwi i jabłek, bawiliśmy się w pomidora, słuchaliśmy wiersza o „Tadku Niejadku” oraz opowiadania „Na straganie”. W miesiącu październiku odbył się w naszym przedszkolu „Piknik Integracyjny” na którym, wszyscy obecni goście, a szczególności dzieci bawiły się wyśmienicie. Rodzice mogli zobaczyć jak można bawić się wspólnie z dziećmi i czerpać z tego wiele radości. Pan Jerzy Radwan pokazał rodzicom wiele zabaw, w które mogą się bawić wspólnie ze swoimi pociechami.
Marzena Kowal