"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Dobrej

Działania listopad / grudzień 2013

W pierwszym tygodniu miesiąca listopada rozmawialiśmy o naszych ulubieńcach, czyli o domowych zwierzątkach. Dzieci wymieniały jakie jest ich ulubione zwierzątko, opisywały wygląd zewnętrzny, oraz sposób zachowania się w różnych sytuacjach . Do najbardziej lubianych zwierzątek domowych zaliczyliśmy pieski i kotki. W przedszkolu wszystkie przedszkolaki maja swoich ulubieńców. Dzieci rysowały kredkami, lepiły z plasteliny kotki i pieski. Uczyliśmy się piosenki ”Piesek mój i ja”. Przedszkolaki  na podstawie różnych wycinków z gazet i zdjęć poznawały różne rasy psów i kotów. W kolejnym tygodniu, uczyliśmy się rozpoznawać po dotyku,  jak ciepłe jest nasze ubranie, np. kurtki, dzieci zgodnie stwierdziły ze „im grubsze, tym cieplejsze”. Uczyliśmy się, sami ubierać lub przy niewielkiej pomocy. Łączyliśmy w pary części naszej garderoby, np. rękawiczki lub buty, zależnie, co kto wylosował. W trzecim tygodniu listopada rozmawialiśmy i obserwowaliśmy „Wiatr”. Było dużo pytań do tego tematu, np. skąd przylatuje wiatr, dlaczego jest niewidzialny. Bawiliśmy się przy piosence ”Wietrzyku psotniku”, rozwiązywaliśmy zagadki związane z tematem, było dużo zabaw oraz ćwiczeń oddechowych, w których sami mogliśmy „stworzyć” swoim oddechem, wietrzyk, lub wichurę. Przeprowadziliśmy kilka eksperymentów, które potwierdziły że w butelce znajduje się powietrze, oraz że świeczka nakryta słoiczkiem nie będzie się palić bo brak jej tlenu znajdującego się w powietrzu.

Nie zapomnieliśmy również o zabawie andrzejkowej, która była miłą niespodzianka dla dzieci, nie zabrakło tez wróżb i lania wosku.  W pierwszym tygodniu miesiąca grudnia wszyscy czekaliśmy na Świętego Mikołaja. Był to czas bardzo pracowity, powtarzaliśmy wierszyki, piosenki, wycinaliśmy i wyklejaliśmy z kolorowego papieru wizerunek, Św Mikołaja, oraz rysowaliśmy go kredkami. W dniu 5 grudnia doczekaliśmy się, odwiedził nas Święty Mikołaj, wszystkie dzieci dostały prezenty za które pięknie podziękowały recytując wierszyki i śpiewając piosenki. W kolejnym tygodniu, nasze zajęcia i zabawy miały związek z zimą.  Wyklejaliśmy bałwanka z białych krążków które trzymały się na nitce. Słuchaliśmy fragmentu baśni „Królowa Śniegu” do której rysowaliśmy ilustracje, oraz oglądaliśmy zdjęcia i fotografie przedstawiające krajobraz zimowy. Na szybach naszego przedszkola poprzyklejaliśmy śnieżynki, które przypominają nam o zimie.

W następnym tygodniu zajęliśmy się przygotowywaniem ozdób na naszą choinkę. Wycinaliśmy paseczki kolorowego papieru z którego zrobiliśmy łańcuch, wyklejaliśmy „pawie oczka” z różnych rozmiarów kół, oraz piękne  mieniące się brokatem aniołki. Uczyliśmy się piosenki „Choinka przedszkolaków”, dzieliliśmy się opłatkiem, śpiewaliśmy kolędy i składaliśmy sobie życzenia. To były bardzo miłe chwile.

Marzena Kowal