"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Gorliczynie


Działania wrzesień/październik 2014

Pierwszy dzień w przedszkolu to zawsze dzień pełen emocji i obaw. Jednak gdy otworzyły się drzwi i pustą salę przedszkolną wypełniły radosne dzieci wraz ze swoimi rodzicami obawy szybko minęły.

Pierwszy tydzień września poświęciliśmy na zapoznanie się z terenem szkoły, budynkiem oraz placem zabaw. Pierwsze wspólne zabawy i prace plastyczne umożliwiły nam bliższe poznanie ,oraz nawiązanie nowych przyjaźni. Już w pierwszym tygodniu wspólnie ustaliliśmy zasady obowiązujące w naszym przedszkolu. Zostały one zapisane w formie kontraktu, który po podpisaniu przez dzieci (odbiciem dłoni) ,został powieszony na ścianie i jest sumiennie przestrzegany. Kolejny temat jaki pojawił się w naszym przedszkolu to "Witamy w przedszkolu" . W tym czasie poznaliśmy znaczenie poszczególnych znaków drogowych ,ważne numery alarmowe oraz sylwetki policjanta ,strażaka i lekarza -zapoznaliśmy się bliżej z ich pracą. Dzieci podczas trwania tego tematu poznały zasady bezpiecznego poruszania się po drodze , oraz bezpiecznego przejścia przez jezdnie w wyznaczonych do tego miejscach.
Nasz pierwszy projekt " kasztan" pozwolił nam na bliższe poznanie i zrozumienie zasad pracą projektów badawczych- muszę powiedzieć , że bardzo się wszystkim spodobały. W tym czasie poznaliśmy budowę kasztana, jego przeznaczenie. Powstały wówczas fantastyczne kasztanowe ludziki. Zasadzone w tym czasie nasiona kasztanowca i dębu są przez przedszkolaki codziennie oglądane i pielęgnowane.
( Maleńkie jeszcze drzewka dzieci postanowiły , że wiosną zostaną posadzone przy budynku szkoły).
Temat " Nadeszła jesień " to kolorowy czas spacerów i obserwacji zmian zachodzących w przyrodzie. W tym czasie powstała wspólna praca dzieci " jesienne drzewa"- dała ona początek kolejnemu projektowi " Jabłko". Zakończony został przygotowaniem w przedszkolu pysznej sałatki owocowej oraz wyśmienitego przecierowego soku ,także owocowego- gorąco polecamy! . Zafascynowani projektami –rozpoczęliśmy kolejny- " Ziemniak". Muszę powiedzieć , że okazał się bardzo ciekawy i pyszny. – zakończony ucztą z gotowanych w mundurkach ziemniaków z odrobiną soli i masła. Temat " Dbamy o zdrowie" uświadomił nas wszystkich jak ważne jest jedzenie owoców i warzyw . Wizyta w naszym przedszkolu eksperta pani higienistki – pokazała jak prawidłowo myć ząbki- było super.

W ostatnim tygodniu października dwóch tatusiów przyniosło do przedszkola piękne i ogromne dynie. Wspólnie z dziećmi postanowiliśmy je starannie wydrążyć i wykonać śmieszne dynie – w Polsce Wszystkich Świętych obchodzimy całkowicie inaczej- ale takie doświadczenie pozwoliło nam przybliżyć tradycję jego obchodzenia w innych krajach. Wydobyte z niej pestki były starannie suszone i stały się smakołykiem przedszkolaków. W czasie trwania projektu " Dynia" dowiedzieliśmy się jak wiele rzeczy można z niej przygotować począwszy od kompotów, ciasteczek do placków i dżemów.

 

działania maj/czerwiec/lipiec 2014
działania marzec/kwiecień 2014
działania styczeń/luty 2014
działania listopad/grudzień 2013
działania wrzesień/październik 2013
działania maj/czerwiec/lipiec 2013
działania marzec/kwiecień 2013
działania styczeń/luty 2013

 


Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego