"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Gorliczynie

Działania marzec/kwiecień 2013

Miesiąc marzec rozpoczęliśmy tematem „Muzyka jest wszędzie”. Podczas jego trwania poznaliśmy zasady panujące w muzyce. Dowiedzieliśmy się w jaki sposób możemy ją zapisać. Zafascynowani muzyką postanowiliśmy sami zamienić się w najprawdziwszą orkiestrę. Każde dziecko miało okazję wykazać się swym talentem zarówno do grania jak i dyrygowania - w tym czasie dzieci samodzielnie wykonały własne instrumenty muzyczne.

Kolejny temat „Mamy różne charaktery” pozwolił nam poznać się nieco bliżej i zrozumieć różnice między dobrym a złym zachowaniem. Przypomnieliśmy sobie również wspaniałe słowa tj.: proszę, przepraszam, dziękuję. Słowa te są wszystkim doskonale znane jak stwierdziły same przedszkolaki rzadko używane.

Kolejny temat „Wiosna, wiosna” wywołał wiele pozytywnych emocji. Podczas wspólnych spacerów obserwowaliśmy oznaki jej nadejścia. Pierwsze wiosenne kwiaty natchnęły nas do wykonania własnych przestrzennych hiacyntów. Pierwszego dnia kalendarzowej wiosny zostaliśmy zaproszeni przez starszych kolegów z Gimnazjum na przygotowany przez nich występ.

Kolejny temat jaki pojawił się w naszym przedszkolu to „Wkrótce Wielkanoc” wówczas nasze przedszkole zamieniło się w małą pracownię artystyczną - wedle tradycji wykonywaliśmy w tym czasie kolorowe pisanki, śliczne kurczątka, milutkie baranki oraz przy okazji raczyliśmy się wyśmienitą jajecznicą - było pysznie.

Miesiąc kwiecień rozpoczęliśmy tematem „Cuda i dziwy” poznaliśmy bliżej nasz układ słoneczny. Dowiedzieliśmy się ile planet do niego należy. Udało nam się również poznać tajemnice powstawania dnia i nocy. Wspólne rozmowy na temat kosmosu, planet, rakiet kosmicznych szybko uruchomiły bujną wyobraźnie dzieci. Powstały wówczas wspaniałe rysunki wymyślonych planet oraz ich mieszkańców.

Kolejny temat „Nowinki z wiejskiego podwórka” okazał się strzałem w dziesiątkę. Bliższe poznanie zwierząt mieszkających w gospodarstwach domowych umożliwiła nam wycieczka do jednego z nich. Dzieci były bardzo przejęte, szczęśliwe, ciekawe. Na wszystkie trudne pytania odpowiedzi udzielił im sam gospodarz.

Gdy w naszym przedszkolu zagościł temat „Mali strażnicy przyrody” dzieci poznały w jaki sposób można dbać o czystość w lesie, na podwórku, placu zabaw. Poznaliśmy bliżej gatunki roślin szczególnie chronionych.

Temat kolejny to „Wiosna na łące” - przedszkolaki dowiedziały się min, w jaki sposób gąsienica zmienia się w wspaniałego i delikatnego motyla, do czego potrzebne są zwierzętom barwy ochronne i dlaczego mrówki, pszczoły żyją w tak dużych rodzinach.

Kamila Sobala