"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w GorliczynieDziałania maj/czerwiec/lipiec 2013


Miesiąc maj rozpoczęliśmy tematem „Poznajemy różne zawody”. W trakcie jego trwania mieliśmy okazję bliżej zapoznać się z niektórymi zawodami tj; krawcowa, ogrodnik, piekarz.
Dzieci zafascynowane zawodem piekarza - zaczynającego swą pracę już w nocy – postanowiły spróbować swoich sił. W taki oto sposób w naszym przedszkolu powstał prawdziwy pełnoziarnisty chleb, który dzieci zaraz po ostygnięciu spałaszowały z świeżym masełkiem i szczyptą soli. W tym czasie dzieci zajmowały się również hodowlą posianych przez siebie pomidorów oraz zajmowały się kijankami które otrzymały w prezencie od jednego z nauczycieli.

Podczas kolejnego tematu „Figury geometryczne” przedszkolaki bliżej poznały wybrane kształty i figury - wspólnie podczas spacerów szukaliśmy ich w najbliższej okolicy omawiając ich zastosowanie.

Temat „ Nasi kochani rodzice” uświadomił wszystkim jaką ważną rolę w naszym życiu pełnią. Dzieci w tym czasie miały okazję przynieść swoje rodzinne zdjęcia i podzielić się ze swoimi kolegami i koleżankami swoimi wspomnieniami z najmłodszych lat. W tym czasie powstała wspaniała praca plastyczna „Moje drzewo genealogiczne”.

Miesiąc czerwiec w naszym przedszkolu rozpoczął się bardzo słodko i uroczyście. Dnia 1.06.2013 r. obchodziliśmy DZIEŃ DZIECKA. Nie mogło zabraknąć pysznych lodów oraz specjalnie upieczonego przez jedną z mam rewelacyjnego tortu truskawkowego - było pysznie!!! W trakcie omawiania tematu „Dzieci z całego świata” - mieliśmy okazję dowiedzieć się jak wyglądają i w co się bawią dzieci mieszkające na innych kontynentach. Wykonana w tym czasie praca plastyczna pt. „Jesteśmy dziećmi świata” - pokazująca dzieci o różnym kolorze skóry - trzymające się za ręce wokół naszej planety – pozwoliła wszystkim zrozumieć, że dzieci niezależnie od tego jak wyglądają, gdzie mieszkają i jak się ubierają - są do siebie bardzo podobne i mają takie same prawa.

Temat „Zwiedzamy nasz kraj” umożliwił nam bliższe poznanie naszej ojczyzny. Dzieci w tym czasie poznały najważniejsze legendy: „O Lechu, Czechu i Rusie”, „O smoku Wawelskim”, „O Warsie i Sawie”. Wspólnie prześledziliśmy drogę Wisły przez Polskę , oraz przy pomocy fotografii zapoznaliśmy się z najważniejszymi zabytkami. Przedostatni tydzień czerwca był pełen wyjątkowych atrakcji.

Dnia 18.06.2013 r. odbyła się długo wyczekiwana przez wszystkich wycieczka do Parku Jurajskiego w Bałtowie. Wszystkie dzieci wraz z swoimi rodzicami punktualnie przybyły na umówione miejsce , skąd pełni emocji wyruszyliśmy w długą podróż. Mimo chwilowego załamania pogody rozpoczęliśmy zwiedzanie. Rozpoczęliśmy je od spaceru „śladami dinozaurów” gdzie dzieci mogły podziwiać je w naturalnych rozmiarach. Wyśmienity obiad dodał wszystkim sił - następnie udaliśmy się do sabathówki , gdzie czekały na nas zaprzyjaźnione czarownice. Tam wszyscy mieli okazję uczestniczyć w warsztatach płukania złota.

Kolejnym punktem naszej wycieczki było zwiedzanie zwierzyńca górnego - podróżując specjalnym autokarem pod okiem wspaniałego przewodnika mieliśmy okazję podziwiać unikatowe i wyjątkowe zwierzęta tj; strusie, wielbłądy, antylopy, dziki, jelenie i wiele, wiele innych. Na końcu naszej wycieczki mieliśmy okazję zwiedzać wspaniałe oceanarium - w specjalnych okularach wszystkie żyjące w czasach prehistorycznych dinozaury zdawały się być niewiarygodnie żywe.

W godzinach popołudniowych dnia 20.06.2013r. w naszym przedszkolu odbył się PIKNIK RODZINNY - połączony z szkoleniem dla rodziców - prowadzony przez trenera fundacji J. A. Komeńskiego, Pana Jerzego Radwana. Nasz rodzinny piknik, na który zaproszone zostały całe rodziny, rozpoczął się od przygotowanego przez dzieci występu z okazji DNIA MAMY I TATY. Po wspaniałych wierszykach i piosenkach dzieci rozdały przygotowane przez siebie prezenty dla swoich kochanych rodziców. Następnie wszyscy udaliśmy się na zewnątrz gdzie rodzice przygotowali wspaniałe kiełbaski pieczone na grillu, ziemniaczki z sosem tzatziki oraz pyszne grzanki z masłem czosnkowym. Po tak wyjątkowej uczcie Pan Jerzy zaprezentował wszystkim wspaniałą zabawę z chustą animacyjną oraz zachęcił wszystkich rodziców wraz z dziećmi do wzięcia udziału w zabawie „poszukiwanie skarbów”. Ten wyjątkowy prawdziwie rodzinny piknik na długo pozostanie w pamięci dzieci a także rodziców.

Dnia 23.06.2013r. tj. niedziela odbył się piknik szkolny zorganizowany przez Radę Rodziców oraz dyrektora Szkoły Podstawowej pana Nowaka. Mieliśmy ogromny zaszczyt zostać na niego zaproszeni - jako goście ale również zostaliśmy poproszeni o przygotowanie krótkiego występu. Dzieci wspólnie podjęły decyzję, że wykonają swój popisowy taniec „Waka-Waka”. Mimo ogromnej tremy - ponieważ na piknik przybyli min. pani Burmistrz Miasta Przeworska, księża oraz proboszcz tamtejszej parafii – występ zakończył się ogromnym sukcesem czego dowodem były gromkie brawa licznej publiczności. Po wszystkich występach na dzieci czekała masa atrakcji: dmuchane zamki i zjeżdżalnie, trampolina, lody, pyszna kiełbasa oraz wspólne gry i zabawy przygotowane przez profesjonalistów.

Miesiąc lipiec rozpoczęliśmy tematem „Dzik jest dziki…”. Podczas jego trwania mieliśmy okazję gościć w pobliskim gospodarstwie gdzie hodowane są właśnie najprawdziwsze dziki. Jakież ogromne zaskoczenie pojawiło się na twarzach dzieci kiedy okazało się , że rodzina dzików powiększyła się o nowe młode. Przez kilka kolejnych dni dzieci przynosiły do przedszkola jedzenie i zaraz po drugim śniadaniu wyruszaliśmy by nakarmić młode. W tym samym czasie dostaliśmy zaproszenie od gospodarza na kolejną wizytę w jego gospodarstwie. Czekało tam na nas wiele atrakcji; pojawiły się młode kózki, kaczki, króliki. Dzieci miały okazję spróbować koziego mleka - ku mojemu zdziwieniu ustawiła się nawet długa kolejka. W podziękowaniu za tak miłe zaproszenie dzieci postanowiły pomóc gospodarzowi i przy pomocy specjalnej maszynki - oddzielały kukurydzę od kolb - praca pracą ale zabawa była przy tym świetna.

Korzystając z pięknej pogody prawie codziennie wyruszaliśmy na pobliską łąkę w celu poszukiwania małych skarbów - zbieraliśmy kwiaty, słuchaliśmy radosnego cykania świerszczy. Kilka okazów udało nam się złapać - oczywiście po dokładnej ich obserwacji zostały wypuszczone na wolność. Ponieważ takie wyprawy potrafią zaostrzyć apetyt , pozwoliliśmy sobie przygotować m.in.: pizzę, tosty oraz przepyszne gofry. Ostatni tydzień pracy naszego przedszkola poświęciliśmy na małe porządki, oraz wspomnienia najwspanialszych dni spędzonych w przedszkolu. Z kręcącą się w oku łezką pożegnaliśmy odchodzących z naszego przedszkola przyjaciół i rozpoczęliśmy długo wyczekiwane wakacje.

 

najnowsze działania

 


Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego