"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Gorliczynie

Działania wrzesień/październik 2013

Pierwszy dzień w przedszkolu to dzień pełen emocji i obaw. Jednak gdy otworzyły się drzwi przedszkola i wbiegły do niego roześmiane dzieci, wszystkie obawy i lęki minęły. Dzieci z ogromnym zapałem pomagały w rozdaniu kotylionów (biedroneczki), które po podpisaniu zdecydowanie ułatwiły nam zapamiętanie imion i bliższe poznanie się.

Pierwszy tydzień września poświęciliśmy na zapoznanie się z terenem szkoły, budynkiem oraz placem zabaw. Pierwsze wspólne zabawy i prace plastyczne umożliwiły nam bliższe poznanie oraz nawiązanie nowych przyjaźni. Już w pierwszym tygodniu wspólnie ustaliliśmy zasady obowiązujące w naszym przedszkolu. Zostały one zapisane w formie kontraktu, który po podpisaniu przez dzieci (odbiciem dłoni), został powieszony na ścianie i jest sumiennie przestrzegany.

Kolejny temat jaki pojawił się w naszym przedszkolu to „droga do przedszkola”. W tym czasie poznaliśmy znaczenie poszczególnych znaków drogowych, ważne numery alarmowe oraz sylwetki policjanta, strażaka i lekarza -zapoznaliśmy się bliżej z ich pracą. Dzieci podczas trwania tego tematu poznały zasady bezpiecznego poruszania się po drodze oraz bezpiecznego przejścia przez jezdnie w wyznaczonych do tego miejscach. Wizyta strażaka w przedszkolu dostarczyła dzieciom ogromu pozytywnych wrażeń. Wszyscy mieli okazję by zobaczyć, dotknąć a nawet przymierzyć strój strażaka.

Temat „nadeszła jesień” pozwolił nam na bliższe poznanie i zrozumienie zmian zachodzących w przyrodzie. Bardzo pomocna okazała się książka „Jesień liścia Jasia”- wybrane fragmenty okazały się dla dzieci niezwykle cenne i inspirujące.

Równolegle z omawianym przez nas tematem trwał projekt „ziemniak”. Dzieci w tym czasie miały okazję wziąć udział w prawdziwych wykopkach. Przeprowadzony przez przedszkolaków wywiad z właścicielką gospodarstwa sprawił, że tajemnica w jaki rosną ziemniaki została wyjaśniona. Korzystając z okazji wizyty w gospodarstwie, mieliśmy okazję obejrzeć świnki, kury, kaczki. W trakcie naszego projektu z zebranych ziemniaków dzieci wykonały fantastyczne jeżyki. Postanowiliśmy także by powrócić do smaków z dzieciństwa rodziców - przygotowaliśmy pyszne ziemniaczki w mundurkach - z masełkiem, białym serem i szczyptą soli , okazały się wyjątkowym przysmakiem. Przysłowiową wisienką na torcie naszego projektu okazał się jakże zapomniany rosół wieprzowy którego nieodłącznym dodatkiem są właśnie ziemniaki w mundurkach - przygotowaliśmy go w przedszkolu - niektóre dzieci stwierdziły, że jest to najlepszy rosół na świecie!! ( gorąco polecamy ).

Przy okazji omawiania tematu „owoce z naszych ogrodów” poznaliśmy bliżej drzewa i krzewy owocowe występujące w naszym kraju i naszych ogrodach. Poznaliśmy budowę owoców, dowiedzieliśmy się w jaki sposób kwiaty zamieniają się w owoce. Temat zakończyliśmy gotowaniem wspaniałego kompotu owocowego.

W trakcie trwania tematu „jesień na działce” podczas którego omawialiśmy warzywa, które jesienią zbierane są z naszych ogródków narodził się projekt „cebula”. Dla dzieci to warzywo okazało się niezwykle ciekawe. Wszyscy mieli masę pytań, min.: „Dlaczego gdy kroimy cebulę płaczemy?”, „Po co cebuli tyle „sukienek”?, „Czy ich liczba ma jakieś znaczenie?” ( okazało się , że tak - według ogrodników - ich ilość ma związek z nadchodząca zimą - gdy jest ich niewiele to zima będzie łagodna). Podczas naszego projektu staraliśmy się znaleźć odpowiedzi na wszystkie nasze pytania. W tym czasie przygotowaliśmy dawnym sposobem syrop z cebuli - na kaszel oraz posadziliśmy wybrane gatunki by sprawdzić, która z nich wyrośnie najszybciej.

Także w tym tygodniu jeden z tatusiów przyniósł do przedszkola piękną i ogromną dynię. Wspólnie z dziećmi postanowiliśmy ją starannie wydrążyć i wykonać śmieszną dynie – w Polsce Wszystkich Świętych obchodzimy całkowicie inaczej - ale takie doświadczenie pozwoliło nam przybliżyć tradycję jego obchodzenia w innych krajach. Wydobyte z niej pestki były starannie suszone i stały się smakołykiem przedszkolaków. Na zakończenie tematu „jesień na działce” postanowiliśmy przygotować sałatkę jarzynową - było pysznie!

W ostatnim tygodniu Października w naszym przedszkolu pojawił się temat „dbamy o zdrowie”. Zaproszony przez nas specjalista - pani higienistka przeprowadziła z dziećmi rozmowę na temat zdrowego trybu życia oraz udzieliła wszystkim lekcji prawidłowego mycia ząbków. Dzieci na zakończenie spotkania otrzymały specjalny plan, dzięki któremu do codziennego mycia ząbków mogą być włączeni wszyscy członkowie rodziny.

Kamila Sobala