"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Gorliczynie

Działania listopad / grudzień 2013

W naszym przedszkolu miesiąc listopad rozpoczęliśmy tematem  ,, Jesienne nastroje’’. Podczas jego trwania dzieci na podstawie opowiadania ,, Jedna mała kropelka ‘’ oraz w wyniku własnych obserwacji dowiedziały się w jaki sposób woda krąży w przyrodzie. W wyniku jednego z doświadczeń w którym jeden z chłopców przez pewien czas miał foliowy woreczek na rączce okazało się , że nasze ciało również paruje podobnie jak rośliny. Kolejny tydzień którego temat to  ,, W świecie baśni’’ przeniósł nas w magiczny świat . W tym czasie codziennie poznawaliśmy niezwykłe baśnie , które jak się okazało były podstawą dzieciństwa rodziców każdego przedszkolaka. Finałem tego niezwykłego tematu była wizyta w pobliskiej bibliotece szkolnej. Tam dzieci dowiedziały się w jaki sposób powstaje książka, jak należy o nie dbać, dlaczego są takie cenne i ,że nie wszystkie książki, bajki i baśnie musimy kupować. Pani bibliotekarka wyjaśniła w jaki sposób można wypożyczać książki, do czego wszystkich bardzo gorąco zachęcała- na pewno tam wrócimy. Temat ,, W świecie teatru’’ jak pojawił się w naszym przedszkolu sprawił ,że każde dziecko miało okazję obudzić w sobie prawdziwego artystę i aktora. Wspaniałe teatralne maski wykonane przez dzieci w tym czasie stały się nieodłącznym elementem codziennych małych występów. Ostatni tydzień listopada to prawdziwa podróż w przeszłość. Temat ,, Tutaj rosły paprocie’’ pozwolił nam wyobrazić sobie jak wyglądała nasza planeta przed milionami lat. Dzieci z ogromnym zainteresowaniem oglądały przyniesione przez kolegów albumy i książki przedstawiające świat w którym rządziły dinozaury. W tym czasie poznaliśmy znaczenie słów tj; wykopalisko, archeolog, skamielina, warstwy osadowe itd. Dla wszystkich ogromnym zaskoczeniem było zdobycie wiedzy w jaki sposób powstaje węgiel kamienny. Miesiąc listopad zakończyliśmy wycieczką do Centrum Zabaw Fantazja w Rzeszowie. Odbyła się ona 29.11.2013r. Wszystkie przedszkolaki z ogromnym zapałem wbiegły na salę zabaw gdzie czekały na nie wyjątkowe atrakcje.  Zbliżające się święta Bożego Narodzenia wprawiły nas wszystkich w iście świąteczny nastrój. Już w pierwszych dniach grudnia nasze przedszkole zdobiły śnieżynki, i piękne portrety tak oczekiwanego przez wszystkich Świętego Mikołaja.  Nasz wyjątkowy gość odwiedził nas dokładnie 6.12.2013r. Jego wizyta to zawsze nie lada wydarzenie i wielkie emocje. Mikołaj chętnie odpowiedział na wszystkie pytania dzieci;  ,,W jaki sposób mieści się w kominie…?’’’, ,, Dlaczego ma takie wyjątkowe buty…?’’ , ,, W jaki sposób te wszystkie prezenty mieszczą się w jego worku…?’’. Na koniec wizyty wszystkie przedszkolaki po otrzymaniu prezentów wręczyły Mikołajowi wykonane przez siebie laurki.  Podczas omawiania tematu ,, Urządzenia elektryczne’’ dowiedzieliśmy się w jaki sposób powstaje prąd, do czego jest nam on potrzebny i czy bywa również niebezpieczny.
Ostatni temat ,, Święta, święta’’ to przede wszystkim czas spędzony na nauce kolęd przygotowaniach do występu oraz czas wielkiego tworzenia. Nasze przedszkole zamieniło się w prawdziwą pracownię. W tym czasie ; piekliśmy i ozdabialiśmy świąteczne pierniki, które obecnie ozdabiają naszą wyjątkową choinkę, wykonaliśmy piękne przestrzenne choinki przy użyciu styropiany , a także choinki wykonane ze sznurka ozdabiane suszonymi przez nas pomarańczami i cytrynami oraz wiele, wiele innych wspaniałości. Dnia 19.12.2013r. o godzinie 17;00 odbyły się długo przez nas wyczekiwane Jasełka,  przygotowane wspólnie z młodzieżą uczęszczającą go Gimnazjum . Na nasz występ przybyli nie tylko rodzice ale również dziadkowie oraz koledzy i koleżanki przedszkolaków-było wyjątkowo świątecznie i magicznie.

Nauczyciel; Kamila Sobala