"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Gorliczynie

Działania styczeń / luty 2014

Miesiąc styczeń w naszym przedszkolu rozpoczęliśmy tematem ,, Zima’’ . W tym czasie dzieci miały okazję  bliżej poznać uroki tej wyjątkowej pory roku. Wszystko na zewnątrz trwało w zimowym uśpieniu , lecz w naszym przedszkolu jak zwykle praca wre. Wszystko zaczęło się od pytań; ,, dlaczego śnieg jest mokry?..., ,,skąd się bierze? ,, czy śnieg jest czysty?...’’Wspólne doświadczenia pozwoliły nam uzyskać tak upragnione odpowiedzi. Jedno z doświadczeń sprawiło dzieciom wyjątkową frajdę---mianowicie pewnego dnia padło pytanie;  dlaczego ludzie posypują lód solą?. Przeprowadzony eksperyment pozwolił dzieciom zrozumieć dlaczego jest to właśnie sól—jak się okazało cukier kompletnie się nie nadawał do roztapiania lodu. Przy okazji omówione zostały minusy – takie jak nadmierne zasolenie gleby – które uniemożliwia wzrost niektórych roślin. W tym czasie przedszkolaki wykonały niezwykłą prace- śnieżną kule—czyli zimę zamkniętą w małym słoiczku. Kolejny temat to ,, Mijają dni, miesiące’’. Poznana przez nas baśń ,, O dwunastu miesiącach’’ pozwoliła wszystkim zrozumieć ich ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania przyrody. W tym czasie nie tylko poznaliśmy je same –ale również dowiedzieliśmy się co podczas ich trwania zmienia się w przyrodzie. Podczas omawiania tego tematu gdy oglądaliśmy masę przeróżnych kalendarzy-narodził się pomysł abyśmy sami wykonali swój własny wyjątkowy kalendarz. W taki o to sposób dzieci  kolejno wykonują karty kalendarza umieszczając na nich własne prace- nasz kalendarz umieszczany jest na drzwiach dzięki czemu rodzice mogą się w nim wpisywać na dyżury.

Miesiąc luty rozpoczęliśmy tematem ,, Nasza babcia , nasz dziadziuś’’- ze względu na zbliżające się święto naszych ukochanych dziadków w naszym przedszkolu trwały ogromne przygotowania- dzieci w tym czasie przygotowywały swój występ oraz wyjątkowe prezenty- piękne przestrzenne hiacynty dla babć a z kolei dla dziadka wyjątkowa samodzielnie stworzona  ramka z własnym zdjęciem. Równolegle z tym tematem trwał projekt hiacynt- w tym czasie nasza cebulka zaczęła się wyjątkowo zmieniać- po długim oczekiwaniu na naszej roślince pojawiły się kwiaty. Dzieci miały ogromną frajdę gdy przez tak długi czas obserwowały rozwój korzeni- poznały ich zastosowanie. Obecnie naszą salę wypełnia wyjątkowy zapach tego kwiatu. Dzień 14.02.2014r. był w naszym przedszkolu dniem nie zwykle wyjątkowym- wtedy to właśnie do naszego przedszkola przybyli wszyscy nasi dziadkowie. Cała uroczystość co prawda planowana była już od dawna jednak ospa pokrzyżowała nam nieco plany. Myślę jednak , że zbiegnięcie się terminu występu z dniem zakochanych było w pewien sposób wyjątkowe. Dzieci powitały wszystkich gości uroczystym polonezem- później szczere wierszyki- no i oczywiście upominki. Podczas gdy wszyscy częstowali się – a na stole musze powiedzieć smakołyki były wyjątkowe- wszystkie przygotowane przez rodziców- placki, torty, babeczki, sałatki…dzieci przebrane w niewiarygodne stroje miały swój bal karnawałowy. Zabawa trwała do godzin wieczornych. Podczas omawiania tematu ,, Mieszkamy w Europie’’ dzieci maiły okazję zapoznać się z mapą naszego kraju oraz poznać wyjątkowe legendy polskie i nie tylko. Luty zakończyliśmy tematem ,, Zabawy na śniegu’’- co prawda po śniegu nie było już śladu lecz to nie zniechęciło nas do poznania typowych zimowych dyscyplin sportowych oraz tego w jaki sposób można bezpiecznie spędzać czas podczas tej pory roku. Mimo dość kapryśnej zimy udało nam się ulepić wyjątkowego bałwana, który wesoło zaglądał przez okno do naszej sali.

Nauczyciel; Kamila Sobala