"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Gorliczynie

Działania marzec / kwiecień 2014

Wraz z nadejściem pierwszych wiosennych promieni nasze przedszkole mieniło się wspaniałymi kolorami tak długo oczekiwanej wiosny. Miesiąc marzec rozpoczęliśmy tematem ,, Tak mija nam czas’’ . W trakcie jego trwania dzieci poznały nie tylko sposoby mierzenia czasu ale również przypomnieliśmy sobie pory dnia, dni tygodnia oraz nazwy dwunastu miesięcy. W tym czasie dużo rozmawialiśmy na temat; jak wpływa na nas mijający czas? , czy da się go zatrzymać? Oraz czy my w jakiś sposób się zmieniamy. Bardzo pomocna okazała się tu nasza żyrafa ( wykonana na drzwiach przedszkola miarka). Wykonana jeszcze na początku października , pozwoliła nam przekonać się jak wszystkie przedszkolaki od tego czasu urosły. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że na pewno pomogły im w tym zdrowe posiłki – owoce i warzywa są podczas naszego drugiego śniadania nieodłącznym elementem. W drugim tygodniu marca zajęliśmy się tematem ,, Mamy róże charaktery’’. W tym czasie niezwykle pomocna okazała się jedna z książek Grzegorza Kasdepke - wraz z jej bohaterami  uczyliśmy się poznawać i nazywać wszystkie emocje. Ten trudny niekiedy temat postanowiliśmy sobie umilić przygotowanymi w przedszkolu hot- dogami w cieście francuskim- było pysznie…Kolejny tydzień , a wraz z nim nowy temat ,, Wiosna, wiosna’’ okazał się pełnym niespodzianek. Do naszego przedszkola zawitał wyjątkowy gość. Pan Jurek Radwan- psycholog – oraz najlepszy przyjaciel dzieci- ( tak go same nazwały). Podczas swojej całodniowej wizyty zabrał nas do tajemniczego świata w którym żyją rupaki –dzieci wykonały fantastyczne prace. Nowe gry i zabawy wywołały wiele pozytywnych emocji na które nie pozostała obojętna nawet przebywająca na dyżurze babcia jednej z dziewczynek. Po chwili – siadając z nami na dywanie postanowiła pokazać nam i nauczyć różnych zabaw ze swojego dzieciństwa- to było niezwykłe usłyszeć po takim czasie tak zapomniane ; tu , tu, tu sroczka kaszkę ważyła- w pełnej wersji. Wspólnie z Panem Jurkiem pokazali nam jak kiedyś grało się w kamyczki czy pchełki. Muszę powiedzieć , że mnie samej przypomniały się różnego rodzaju wyliczanki i wyklaskiwanki- postanowiłam nauczyć ich swoje dzieci.

Długo wyczekiwany pierwszy dzień wiosny przywitaliśmy tradycyjnym topieniem marzanny—jednak pamiętając o dbaniu o środowisko przygotowaliśmy 2 marzanny. Pierwsza z nich była kolorowa, bogato przez nas zdobiona, druga natomiast wykonana jedynie z patyczków- wersja ekologiczna. To właśnie ona została wysłana w daleką podróż do morza Bałtyckiego. Tak pożegnaną zimę postanowiliśmy uczcić wiosennymi rogalikami z marmoladą- co prawda długo szukaliśmy odpowiedniego kształtu---lecz dzięki temu były one zdecydowanie bardziej wyjątkowe. Miesiąc kwiecień całkowicie poświęciliśmy przygotowaniami do zbliżających się świąt Wielkanocnych. W tym czasie wykonaliśmy kolorowe jajka z sizalu , w których umieszczone zostały nasze wszystkie świąteczne ozdoby. Poznaliśmy również znaczenie i symbolikę tych świąt w naszej kulturze. Projekt ,, jajo’’ umożliwił nam min; poznanie budowy jajka, oraz porównanie jajek kurzych i gęsich. Podsumowaniem projektu było przygotowanie pysznej jajecznicy – a z pozostałych skorupek wykonanie wykluwających się kurczaczków- efekt był świetny. Pojawienie się pierwszej wiosennej tęczy postanowiliśmy uczcić wykonaniem ,, tęczowych galaretek’’, a założony mini ogródek dostarczył nam świeżej zielonej cebulki do przygotowania pysznego serka z którego przygotowaliśmy wyjątkowe kanapki. Muszę przyznać , że te dwa miesiące były pełne ; pracy, pytań , doświadczeń- na pewno na długo pozostaną w naszej pamięci. Lecz my już jesteśmy gotowi na nowe wyzwania i przygody, a nasze głowy są pełne pomysłów….

Nauczyciel; Kamila Sobala