"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Gorliczynie

Działania maj / czerwiec / lipiec 2014

Miesiąc maj rozpoczęliśmy tematem ,, Mali strażnicy przyrody’’. W trakcie jego trwania dowiedzieliśmy się jak dbać o lasy, w jaki sposób segregować śmieci, co to takiego jest ten recykling. Tydzień ten był wyjątkowo pracowity- postanowiliśmy umilić go sobie przygotowaniem wyjątkowej—bo wedle własnego przepisu przedszkolnej pizzy.  Kolejny temat to ,, Wiosna na łące’’- w tym czasie dzieci miały okazję poznać tajemnicę jaką skrywają żabki. Mieliśmy w naszym przedszkolu wyjątkowego ,, gościa’’- kijankę. Dzięki obserwacji – zainteresowanie dzieci  mieszkańcami łąki ogromnie wzrosło. Żabki, motylki, mrówki- wszystko takie ciekawe—jednak największe zainteresowanie dzieci wzbudziło jakże tajemnicze życie oraz  praca pszczół. Prawdziwym fachowcem w tej dziedzinie okazał się nasz Pan Tomasz , prowadzący u nas zajęcia z rytmiki. Jako prawdziwy ekspert odpowiadał na wszystkie , nawet te najtrudniejsze pytania dzieci; jak pszczoły robią miód?, co robią zimą?, co się stanie gdy królowa zginie?, czy można wymienić królową?, co to są te trutnie?. Dzieci miały okazję oglądać przyniesiony przez Pana Tomasza plaster wosku. Na koniec dostaliśmy słoiczek pysznego miodu. Podczas omawiania tematu ,, Nasze zmysły’’- dzieci poznały między innymi smak gorzki- dla wielu było to niezapomniane przeżycie- a kosztowany owoc grapefruita – i towarzyszące temu niesamowite miny na długo pozostaną w naszej pamięci. Miesiąc maj zakończył temat ,, Nasi kochani rodzice’’. W tym czasie wiele rozmawialiśmy na temat roli rodziców i rodziny w naszym życiu. Wykonaliśmy wówczas wyjątkowy prezent dla nich- magiczny lampion- malowany farbami do szkła słoiczek- w środku umieściliśmy malutką zapachową świeczkę.
Pierwszy tydzień czerwca rozpoczęliśmy tematem ,, Poznajemy różne zawody’’. – W tym czasie poznaliśmy bliżej zawód ;  krawcowej, szewca i piekarza. Ogromnie zainspirowani tym tematem postanowiliśmy sami zamienić się w prawdziwych piekarzy i w taki o to sposób upiekliśmy swój własny chleb-  a chleb cebulowy okazał się prawdziwym hitem- wszyscy nauczyciele przychodzili do nas po przepis ( za który ogromnie dziękujemy Pani Sylwii ). W środę 11.06.2014r. o godzinie 17;00 –odbył się nasz długo wyczekiwany piknik rodzinny- przybyli rodzice, a nawet rodzeństwo naszych przedszkolaków. Nie zabrakło występów , prezentów , no i oczywiście przepysznej kiełbaski z grilla oraz pieczonych ziemniaków. Dodatkowo piknik wzbogacili nam członkowie O.S.P którzy akurat ćwiczyli do zbliżających się zawodów. Temat ,, Zwiedzamy nasz kraj’’- pozwolił nam dostrzec piękno naszego kraju. W tym czasie dzieci poznały legendy związane z naszą stolicą, i nie tylko.
Miesiąc lipiec rozpoczęliśmy tematem ,, Wakacyjne marzenia’’- ciepłe i słoneczne dni sprawiły , że wspólnie zaczęliśmy wspominać minione wakacje i planować te zbliżające się. Dużo w tym czasie rozmawialiśmy na temat ich bezpiecznego spędzania. Przeglądając karty naszej przedszkolnej kroniki – wspominaliśmy te najszczęśliwsze chwile- a jest co wspominać. Podczas jednego ze spacerów – zaraz po deszczu – udało nam się znaleźć ślimaka. Tak właśnie narodził się ostatni już w tym roku ,, projekt ślimak’’. Dzięki niemu już wiemy, dlaczego niektóre z nich nie posiadają muszelki- wiemy co jedzą ,  w jaki sposób powstają perły. Wierzę w to , że tak jak w każdej perle znajduje się ziarenko piasku, tak w każdym przedszkolaku pozostaną w pamięci te wspólnie spędzone chwile w przedszkolu- już na zawsze.
Uroczyste zakończenie roku odbyło się u nas w czwartek o godzinie 12;00.

ZDOBYWAJCIE ŚWIAT MOI KOCHANI!!!!!!!