"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Grzęsce

Działania marzec/kwiecień 2013

Miesiąc marzec rozpoczęliśmy od spotkania z muzyką poważną. Zaprosiły nas na nie dzieci z zerówki i przy tej okazji zapoznaliśmy się z niektórymi utworami, a także z budową skrzypiec. Były też różne zabawy i była możliwość gry na instrumencie.

Marzec to czas oczekiwania na przyjście wiosny. Razem z dziećmi często chodziliśmy na spacery, wycieczki, aby sprawdzić, czy wiosna już do nas wraca. Oczekując na wiosnę obserwowaliśmy także zmieniającą się pogodę, a swoje codzienne obserwacje „zapisywaliśmy” w kalendarzach pogody. W tym czasie założyliśmy także hodowlę roślin, o którą bardzo dbaliśmy dostarczając im wody i wnikliwie obserwowaliśmy ich wzrost.

08.03.2013 pamiętaliśmy o kobietach, które w tym dniu miały swoje święto. Z tej okazji chłopcy wręczyli dziewczynkom laurki i słodycze.

Dzięki wycieczkom poznawaliśmy ważniejsze miejsca w naszej miejscowości. 11.03.2013 byliśmy na wycieczce w sklepie, dzięki której dokładniej poznaliśmy zawód sprzedawcy. Podczas realizacji tematu „Robimy zakupy” dzieci miały możliwość samodzielnego kupowania a także ważenia różnych przedmiotów i określania co jest: lżejsze, cięższe.

W tym miesiącu nie zabrakło też rozmów na temat tradycji i zwyczajów związanych ze świętami Wielkanocnymi.

Kwiecień to czas, kiedy robi się coraz cieplej i pogoda sprzyja codziennym wyjściom na spacery, na plac zabaw. W tym miesiącu, podczas realizacji tematu „Zabawa w teatr” dzieci zapoznały się dokładniej z zawodem aktora, z różnego rodzaju lalkami teatralnymi, brały udział w przedstawieniach teatralnych, samodzielnie wykonywały kukiełki z łyżek drewnianych.

Podczas realizacji tematu „Dbamy o ziemię”, zastanawialiśmy się skąd się bierze woda w kranie, filtrowaliśmy wodę, zadbaliśmy o otoczenie sprzątając plac zabaw, zastanawialiśmy się kto jest przyjacielem przyrody, zasialiśmy kwiatki w ogrodzie szkolnym i nie możemy się doczekać kiedy coś wykiełkuje. W ostatnim tygodniu kwietnia realizując temat „Wiosenna łąka”, podczas naszych spacerów obserwowaliśmy roślinność i zwierzęta żyjące na łące. Przy pomocy lupy mogliśmy bliżej przyjrzeć się owadom, zaobserwować, np. ile mają nóg, jakie kolory. Dokładniej poznaliśmy pracę pszczelarza i akcesoria, które są mu potrzebne podczas „bliższego spotkania z pszczołą”.

Marcu świętowaliśmy urodziny Kamila, a w kwietniu Mateusza.

Monika Stafiej