"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Hadlach Szklarskich

Działania styczeń/luty 2013

W styczniu w przedszkolu przywitaliśmy Nowy 2013 rok. Początek stycznia zaczęliśmy od tematu Mój kalendarz – układaliśmy puzzle, robiliśmy instrumenty, posegregowaliśmy nasze układanki i gry. Poznaliśmy różne rodzaje zegarów umiemy rozróżnić te na ścianę i te na rękę, wiemy też to, że one nam mówią: koleżanko kolego jesteś już starszy.

W kolejnym tygodniu zajęliśmy się tematem Nasi podopieczni. Dzieci nauczyły się piosenek o zimie, wykleiły bałwana z waty, robiły gwiazdki. Przedszkolaki nauczyły się na co zwrócić uwagę w zimie, jak należy się ubrać itp. Kiedy za oknem sroga zima zaczęliśmy się zastanawiać w jaki sposób pomóc zwierzętom przetrwać zimę. Zimowa aura spowodowała, iż więcej czasu przebywaliśmy w naszej przedszkolnej sali gdzie zza okien spoglądaliśmy co ciekawego dzieje się na zewnątrz. Na następny dzień zgromadziliśmy kolekcję zdjęć, fotografii i książek o ptakach zimujących w Polsce i przylatujących na zimę do nas. W ten sposób zapoznaliśmy się z ich nazwami i charakterystycznym wyglądem. Bliżej przyjrzeliśmy się wróbelkowi i sikorce. Oprócz tego rozmawialiśmy również w jaki sposób i dlaczego musimy pomagać naszym skrzydlatym przyjaciołom. Mieliśmy możliwość poznać różne rodzaje nasion i zbóż jakie sypiemy do karmnika. Lepiliśmy ptaszka z plasteliny i kolorowych piórek.

Dzień Babci i Dziadka to bardzo ważne wydarzenie dlatego postaraliśmy się jak tylko umiemy, przedszkolaki przedstawiły jasełka zaśpiewały piosenki i wręczyły wykonane własnoręcznie laurki, serduszka i kwiatuszki. Oprócz tego wiele czasu poświęciliśmy na rozmowy o swoich kochanych babciach i dziadziach: opisywaliśmy ich wygląd, podawaliśmy ich imiona, miejsca zamieszkania oraz sposoby na wspólne spędzanie czasu.

Kolejnym tematem jaki realizowaliśmy to: Karnawałowe zwyczaje. Na wstępie zajęć wyjaśniliśmy pojęcia: karnawał (czas trwania tego okresu), oraz bal maskowy (maskarada). Salę przystroiliśmy balonami i serpentynami. Nauczyliśmy się piosenki z inscenizacją ruchową „Poleczka”, wysłuchaliśmy bajki Cz. Janczarskiego „Zabawa karnawałowa” oraz bliżej zapoznaliśmy się z losami Kopciuszka. Sami przygotowaliśmy różne modele masek karnawałowych.

Nastał czas ferii zimowych dlatego kolejny tydzień przeżyliśmy przy temacie zimowe zabawy. Poznaliśmy zasady gdzie wolno, a gdzie nie wolno się bawić - uprawiać sporty zimowe oczywiście pod czujnym okiem starszych, jakie sporty uprawiają dziewczynki, a jakie chłopcy. Bawiliśmy się w zaprzęgi nauczyliśmy się jak rozgrzać zmarznięte ręce z otwartymi buziami słuchaliśmy opowiadania Królowa śniegu.

I tak minęły kolejne miesiące w naszym przedszkolu.

Marta Pelc