"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Hadlach Szklarskich

Działania wrzesień/październik 2013

W roku szkolnym 2013/2014 do przedszkola w Hadlach Szklarskich uczęszcza 6 osób. Są to sami chłopcy - jakże pogodni i weseli: Kamil i Szymon – czterolatki; Bartek, Marcin, Karol i Miłosz – trzylatki.

Pierwsze dni, czasem tygodnie września to czas adaptacji dziecka do przedszkola. U nas, mimo, że w grupie są tzw. maluchy, od pierwszego dnia zostawały one same bez mamy.

Na początku września poznawaliśmy siebie nawzajem, począwszy od imion, następnie przyglądaliśmy się, jakie zabawki lubi każde z nas. Chłopcy wybrali sobie znaczki i półki, na których składają swoje rysunki, a pomieszczenia w szkole nie stanowiły dla nich tajemnicy, mimo, iż niektórzy chodzą pierwszy rok do przedszkola.

Zabawki to najważniejsze i nieodłączne rzeczy przedszkolaka, dlatego o nich była mowa w drugim tygodniu września. Dzieci przynosiły z domu swoje ulubione zabawki, opowiadały o nich. Kamil przyniósł ich bardzo dużo i wyraził chęć podzielenia się z kolegami, więc zamieszkały one na półkach w przedszkolu. Choć początki użytkowania zabawek były trudne i czasem samochód uległ zniszczeniu, rozwiązanie „kłopotu” przyszło poprzez ustalenie zasad korzystania z zabawek.

W kolejnym tygodniu przyszedł czas na poznanie figur geometrycznych. Dzieci układały z figur traktory, domy, pociągi i bezbłędnie potrafiły je nazwać. Jednego dnia ciekawszym od figur okazała się sarna, która przyszła do ogrodu za przedszkolem na jabłka. Mogliśmy ją obserwować przez okno, chłopcy użyli do tego celu też lornetki.

We wrześniu odbył się piknik integracyjny w Zespole Pałacowo-Parkowym w Hadlach Szklarskich. Miejsce odpowiednie na tego typu wydarzenia. Pogodę mieliśmy słoneczną, dzięki czemu przyjemnie spędziliśmy te chwile, a dzieci ciągle je wspominają. Dziękuję rodzicom za obecność i zaangażowanie.

W październiku uczyliśmy się o tym, jak bezpiecznie przejść przez jezdnię. Wykonaliśmy makietę ulicy, poznawaliśmy znaki drogowe i znaczenie świateł sygnalizatora. Ulubioną zabawą była w tym czasie: „Jedzie autko”. Naszą makietę udało się uzupełnić pojazdami – z dostawy nowych zabawek. Gdy pan przynosił nowe rzeczy, dzieci w jednej chwili przerwały jedzenie i z zaciekawieniem próbowały dojrzeć, co jest w tych workach? Zainteresowaniem cieszyła się kuchenka, choć w grupie są sami chłopcy – nikt nie mówił, że różowy to „dziewczyński” kolor.

Gdy już wszyscy „nacieszyli” się nowymi zabawkami rozpoczęliśmy temat: Co nam niesie Pani Jesień? Podczas spaceru dostrzegaliśmy zmiany w otoczeniu, przyrodzie, zbieraliśmy liście, a podrzucając je chłopcy wesoło się bawili. Dzieci do przedszkola przyniosły też inne skarby: kasztany, później owoce i warzywa, z których utworzyliśmy kącik tematyczny.

Jesień daje nam owoce i warzywa to ostatni temat realizowany w październiku. Nazywaliśmy owoce i warzywa przyniesione przez dzieci, ważyliśmy je, porównywaliśmy, przeliczaliśmy i co najlepsze próbowaliśmy, jaki mają smak. Z owocami nie było problemu, ale warzywa dla niektórych były po prostu nie do zjedzenia. Cóż, gdyby smakowały jak czekoladki byłoby łatwiej...

Ważną rzeczą było ustalenie kontraktu, dzieciom zostały wyjaśnione wszystkie zasady i wspólnie przypominamy sobie o ich przestrzeganiu na co dzień.

W październiku świętowaliśmy urodziny bliźniaków: Bartusia i Marcinka. Wszystkiego najlepszego chłopcy!

25 października odbyło się u nas w szkole Pasowanie na przedszkolaka i Pasowanie na ucznia. Wspólnie z rodzicami i nauczycielem kl. I przygotowaliśmy tę uroczystość. Dzieci zostały pasowane przez Panią Dyrektor Szkoły, otrzymały pamiątkowe dyplomy, książeczki i słodycze.

Rodzice ponadto aktywnie uczestniczą w życiu przedszkola - ostatnio wykonaliśmy spontanicznie tablicę obecności w formie autobusu. Chłopcy byli bardzo zadowoleni.

Razem z nami pracują specjaliści: logopeda – Pani Agnieszka, psycholog - Pani Paulina i jak mówią chłopcy Pani „Rytmika”- czyli Pani Basia.

Na następne nowinki zapraszamy już niebawem.

Sabina Bułdys-Warchoł