"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Hadlach Szklarskich

Działania listopad / grudzień 2013

Oto jesienno - zimowe nowinki z naszego przedszkola.
     Zapraszamy do poczytania…
     Na początku listopada dzieci poznawały grzyby, ich nazwy, rozróżniały jadalne od trujących. Poprzez zabawę o muchomorku i muchach  przedszkolaki wiedziały, że muchomorów nie można zbierać. Ze styropianowych modeli grzybów utworzyliśmy kącik tematyczny.

"Kto Ty jesteś?
    - Polak mały.
      Jaki znak Twój?
   - Orzeł biały"… dzieci z łatwością  zapamiętały słowa wiersza W. Bełzy. W ramach  tematu o Polsce – dzieci poznawały symbole narodowe: godło, flagę narodową i barwy ojczyste.

Ulubionymi zabawami  w tym miesiącu, były zabawy z chustą animacyjną oraz ćwiczenia z piłkami na sali gimnastycznej. Chusta została wykorzystana do utworzenia domku w sali, w którym chłopcy często spędzają czas.
   "Wiewióreczka z rudą kitką
    mieszka w ciemnym lesie"… ale też wiele innych zwierząt, które dzieci poznały, porównywały ich wygląd, przy użyciu figurek zwierząt leśnych oraz ilustracji w książkach przyrodniczych. Wspólnie dowiadywaliśmy się, jak wybrane zwierzęta przygotowują się do zimy i które z nich zapadają w sen zimowy. Nawet późną jesienią dało się korzystać z placu zabaw.
W listopadzie obchodziliśmy 4 urodziny Szymona, a 22 listopada odbyły się wspólne andrzejki z kl.0 i I.

Końcem miesiąca pracowaliśmy w temacie: Wieje i pada. Dzieci opowiadały o swoich ubiorach przeciwdeszczowych, o skakaniu przez kałuże, pokazywały swoje kalosze, parasole, porównywały je. Wykonaliśmy pracę plastyczną nt. "Kałużowie zabawy" rozdmuchując  słomką plamy farby na kartce.

Początkiem grudnia chłopcy zaczęli przynosić do przedszkola karmniki dla ptaków. Część z nich ustawiliśmy na parapecie, a jeden zawiesiliśmy na drzewku. Chłopcy  przynoszą teraz ziarenka z domu i obserwujemy przez okno naszych gości przylatujących do karmnika. Przez okno zauważyliśmy też innego gościa, który zbliżał się do Szkoły – był to Mikołaj, mknący przez śnieg. Przyniósł worek pełen prezentów, aby je otrzymać każdy musiał wykonać zadanie: powiedzieć wierszyk lub pacież, nawet Pani!

W kolejnym tygodniu dzieci poznały też zawód górnika, jego strój roboczy i galowy, rysowały węglem, wykonaliśmy czapki górnika.
Następny tydzień poświęcony był przygotowaniom do Świąt Bożego Narodzenia. Wykonaliśmy ozdoby choinkowe, szopkę, poznaliśmy tradycje wigilijne, wspólnie kolędowaliśmy.

20 grudnia odbyło się spotkanie opłatkowe wraz z uczniami ze  szkoły i rodzicami. Uczniowie szkoły wystawili z tej okazji Jasełka, a my przygotowaliśmy wiersze okolicznościowe i kolędę. Po części artystycznej dzieliliśmy się opłatkiem i składaliśmy sobie życzenia.
Tak upłynęły nam dwa ostatnie miesiące w 2013 roku.

Na nowy 2014 rok w imieniu swoim i przedszkolaków pragniemy wszystkim czytelnikom złożyć najlepsze życzenia.

Sabina Bułdys-Warchoł