"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Hadlach Szklarskich

Działania styczeń / luty 2014

„Usiadł STYCZEŃ przy ognisku, miny robi smutne takie…
Z kim mam witać Nowy Roczek, skoro jestem jedynakiem?
Siedzi, duma, nagle patrzy, ktoś wędruje doń z daleka.
Ach, to LUTY! Chodź, braciszku, już nie mogłem się doczekać!”

Takim oto akcentem witamy w nowym 2014 roku. Rozpoczęliśmy go tematem o zegarach, kalendarzach, wspominaliśmy minione święta Bożego Narodzenia.

5 stycznia wzięliśmy udział w V Gminnym Przeglądzie Kolęd i Pastorałek. Dla chłopców był to pierwszy występ na scenie, za który otrzymali duże brawa, pamiątkowy dyplom i słodycze.

Co nam daje ciepło? – to temat, w którym dzieci poznały źródła ciepła, sprawdzały przez dotyk przedmioty z plastiku, metalu, drewna, określały ich właściwości, sprawdzały jakie dźwięki mogą wydawać.

Kolejne tygodnie stycznia były czasem przygotowań do Dnia Babci i Dziadka. Dzieci opowiadały o swoich babciach i dziadkach, przynosiły ich zdjęcia, z których utworzyliśmy wystawę; wykonaliśmy zaproszenia, dekorację w sali na tę okazję oraz upominki. Gdy wszystko było już gotowe 20 stycznia w naszym przedszkolu przywitaliśmy babcie i dziadka. Przygotowaliśmy dla nich przedstawienie pt. „ Śniegowe bałwanki”, kwiaty i upominki, a mamusie przygotowały poczęstunek. Babcie były dumne ze swoich wnuków.

25.01 program o bałwankach przedstawiliśmy na Spotkaniu Noworocznym dla seniorów w miejscowym Domu Kultury. Dzieci z wielką swobodą czuły się na scenie. Po tym występie udaliśmy się na oczekiwane ferie.

„Przyniósł luty worek mrozu, worek śniegu, worek lodu.
Oj, przesadził chyba trochę… Może dosyć będzie chłodu?
Wszystkim dzieciom na podwórkach zmarzły nosy, zmarzły uszy.
Czy ktoś znajdzie się nareszcie, kto tę zimę z miejsca ruszy?”

Dzieci mimo chłodu były zadowolone, że wreszcie przyszła zima. Na początku lutego korzystając z zimowej aury, ulepiliśmy bałwana w ogrodzie przedszkolnym, rzucaliśmy się śnieżkami, jeździliśmy na sankach i nie zapomnieliśmy o ptaszkach, wsypując okruszki do karmnika. Ze spaceru chłopcy zabrali do sali śnieg, potem przekładali go do pojemników i barwili farbami. Wykonaliśmy też różne do doświadczenia ze śniegiem, określaliśmy jego właściwości. Zabawa z białym puchem przyniosła im wiele radości.

Jak pomagać zwierzętom w zimie dowiadywaliśmy się w następnym tygodniu lutego. Jednego dnia Pan Leśniczy przyniósł do naszego przedszkola kulki z ziarnami dla ptaków. Stały się one najpierw przedmiotem obserwacji przez lupy, a następnie zostały dokładnie zważone i policzone. Część z nich zawiesiliśmy w otoczeniu szkoły, a pozostałą resztę dzieci zabrały do domów. Innym razem Leśniczy opowiedział dzieciom o swojej pracy i o zwierzętach żyjących w naszych lasach. Cały czas dbamy o skrzydlatych przyjaciół i często je obserwujemy.

14 lutego odbył się w przedszkolu bal karnawałowy, który był poprzedzony rozmowami o karnawale. Ponieważ zabawa wypadła w walentynki, wykonaliśmy też „serduszkowe ślimaki”, które chłopcy wręczyli mamusiom, Pani rytmiczce, Pani z biblioteki.

W kolejnym tygodniu lutego omawialiśmy różne sklepy. Utworzyliśmy w sali kącik sklepowy, w którym chłopcy ustawili na półkach opakowania po różnych produktach przyniesionych z domu; wykorzystaliśmy do zabawy wagę, kasę, pieniądze, plastikowe owoce i warzywa. Wybraliśmy się na zakupy do pobliskiego sklepu, gdzie chłopcy sami kupowali produkty potrzebne na masę solną, a z niej wykonaliśmy pieczywo do naszego sklepu. Zabawy w „przedszkolnym sklepie” trwają do dziś. Ponadto chłopcy lubią zajęcia ruchowe na sali gimnastycznej, gdzie popularnością cieszą się zabawy z piłkami.

Ostatni temat lutego dotyczyłpojazdów, które u chłopców cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Czytaliśmy książki o samochodach, przynoszone z domu, poznawaliśmy pojazdy poruszające się po drodze, wodzie, w powietrzu. Temat ten jest obecnie kontynuowany.

Sabina Bułdys-Warchoł