"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Hadlach Szklarskich

Działania marzec / kwiecień 2014

Początkiem marca kontynuowaliśmy temat o pojazdach. Dla chłopców najciekawszymi okazały się pojazdy ratownicze. Przy miejscowej remizie OSP oglądaliśmy wóz strażacki i sprzęty służące do gaszenia pożaru. Chłopcy uruchomili ręczną syrenę, sprawdzili, co znajduje się w samochodzie strażaków, a potem udaliśmy się na przejażdżkę na „sygnale”.  W ramach tematu dzieci poznały też pojazdy powietrzne i wodne. Choć w grupie są sami chłopcy, to ulubioną zabawą była ostatnio ta w gotowanie.

W marcu jak w garncu to kolejny temat, w którym dzieci w dniach nauki zaznaczały pogodę na przygotowanym do tego celu kalendarzu. Dzieci nauczyły się obserwować pogodę, nazywać zjawiska atmosferyczne i dobierać odpowiedni strój do warunków panujących za oknem.

W tym miesiącu dzieci poznały też zwiastuny wiosny. Utworzyliśmy kącik wiosenny, w którym umieściliśmy bazie, pierwsze kwiaty oraz hiacynta. Chłopcy poznali kwiaty cebulkowe i znaczenie wody dla roślin, pełniąc dyżury przy podlewaniu hiacynta. Podczas spaceru szukaliśmy oznak wiosny w otoczeniu, wraz ze starszymi uczniami witaliśmy wiosnę.

Wiosna na łące i w stawie – to ostatni temat marca, w którym dzieci rozpoznawały odgłosy łąki, oglądały motyle w albumach przyrodniczych, poznały mieszkańców stawu. Ulubioną zabawą w tym czasie była zabawa „Żaba i bocian”.  W marcu obchodziliśmy 4 urodziny Miłosza.

Kwiecień rozpoczęliśmy od przygotowań do świąt Wielkanocnych i rozmowach o jajku, którego „zawartość” dzieci dokładnie sprawdziły m.in. przez lupę. Poznaliśmy też wielkanocne zwyczaje, ozdabialiśmy pisanki styropianowe cekinami, wysialiśmy owies. Wzięliśmy udział w rekolekcjach parafialnych uczestnicząc we mszy św. Wykonane ozdoby i wyrośnięty owies dzieci zabrały do domu na świąteczny stół. Wykonaliśmy też kartkę świąteczną na konkurs organizowany przez Stowarzyszenie z naszej gminy. Otrzymaliśmy wyróżnienie i nagrody.

Segregujemy odpady- to kolejny temat, poprzez który dzieci określały, z jakiego materiału wykonane są odpady, jak należy je segregować i dlaczego. Dowiedziały się też jak dbać o nasze środowisko, wykonaliśmy instrumenty z odpadków, które wykorzystujemy podczas zajęć. Ciekawym zajęciem dla chłopców było wyszukiwanie w sali przedmiotów długich, krótkich, porównywanie ich i mierzenie metrem.

Na kolejne informacje zapraszamy już niebawem.

Sabina Bułdys-Warchoł