"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Hucisku Jawornickim


Działania maj / czerwiec / lipiec 2014

Maj rozpoczęliśmy tematem Zwierzęta w domu i w gospodarstwie.Dzieci bez problemu potrafiły po odgłosach z płyty CD rozpoznać zwierzęta gospodarskie i je naśladować. Opowiadały też o zwierzętach, które mają w domu i w jaki sposób się nimi opiekują. Z bliska mogliśmy obserwować zwierzęta podczas wycieczki do Myczkowiec, na którą wybraliśmy się 13 maja wraz z kolegami ze starszych klas. Celem wycieczki było zwiedzanie ośrodka Caritas, a w nim mini- zoo, gdzie najpierw dzieci oglądały lamy, jelenie, kozy, pawie, bażanty, papugi, żółwie i wiele innych. Następnie oglądaliśmy cerkwie w parku miniatur, a później w kawiarence św. Franciszka mogliśmy zobaczyć wystawę kolejnych zwierząt i ptaków. Ostatnimi punktami wycieczki było zwiedzanie ogrodu biblijnego i zapory wodnej w Myczkowcach. Z wycieczki wszyscy wrócili pełni wrażeń i plecakiem pełnym pamiątek.

Maj to przede wszystkim miesiąc poświęcony mamom. Przedszkolaki opowiadały o swoich mamusiach, ich zawodach, o tym w jakich pracach dzieci im pomagają. Przygotowywaliśmy się do święta mamy wraz z Panem od rytmiki, wykonaliśmy dla mam prezenty. Nie zapomnieliśmy też o tatusiach, którzy są bardzo zapracowani, lecz mimo tego znajdują dla swych pociech czas na wspólną zabawę, o czym dzieci też opowiadały.

27 maja w naszym przedszkolu odbył się Dzień Mamy i Taty. Wspólnie z kolegami z kl. 0 i I przygotowaliśmy występ z tej okazji. Dzieci zaśpiewały i zatańczyły przy akompaniamencie muzycznym Pana od rytmiki. Nastrój tej uroczystości był bardzo podniosł

Podczas wyjść na plac zabaw oberwaliśmy gniazdo umieszczone na domku, w którym ptak złożył jajka.  

Czerwiec poświęcony był dzieciom. To one obserwowały siebie nawzajem, porównywały swój wygląd,  wskazywały różnice. Przyglądały się bacznie swemu odbiciu w lustrze, robiąc przy tym śmieszne miny. Przedszkolaki opowiadały, co jest ich największym marzeniem. Ćwiczyły też zwroty grzecznościowe podczas zabawy i wyjść na spacery. Miały okazję sprawdzić jak działa współpraca, gdy podczas zajęć odrysowywały kontury ciała kolegi czy koleżanki. Wypełnioną postać dzieci zabrały do domu.

Następny temat czerwca: Czy to już lato? Na dworze zrobiło się bardzo ciepło, dlatego wiele czasu spędzaliśmy na placu zabaw, w piaskownicy, w ogrodzie gdzie oglądaliśmy cienie rzucane przez budynki, drzewa. Rozmawialiśmy też o lodach, ulubionych smakach przez dzieci i ich rodzajach. Kredą odrysowywaliśmy cienie rzucane przez ludzi, dziewczynki narysowały też grę w klasy, z której chętnie skorzystali też chłopcy. Realizując kolejny temat dzieci poznały zwierzęta egzotyczne.

Za chwilę wakacje to ostatni temat realizowany w czerwcu. Przygotowywaliśmy się do zakończenia roku szkolnego, które odbyło się w dniu 26 czerwca. Dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy i książki.

W lipcu pracowaliśmy w temacie Jedziemy na wakacje. Poznawaliśmy krajobraz górski, określaliśmy co możemy zbierać latem w lesie.  Zastanawialiśmy się, co schować do walizki, wybierając się na wakacje. Dzieci poznały też zasady bezpiecznego wypoczynku.  Odwiedzał nas w tym czasie kotek z sąsiedztwa, który czuł się w przedszkolu jak u siebie.

Życzymy wszystkim słonecznych wakacji.
Sabina Bułdys-Warchoł

działania marzec/kwiecień 2014
działania styczeń/luty 2014
działania listopad/grudzień 2013
działania wrzesień/październik 2013
działania maj/czerwiec 2013
działania marzec/kwiecień 2013
działania styczeń/luty 2013

 


Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego