"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Hucisku Jawornickim

Działania wrzesień/październik 2013

Witamy w roku szkolnym 2013/2014!
Do naszego przedszkola uczęszcza 7 osób: 3 chłopców: Ernest, Kacper, Krystian i 4 dziewczynki: Wiktoria, Zuzia, Gabrysia, Agatka. Spotykamy się trzy razy w tygodniu.

W miesiącu wrześniu pracowaliśmy w temacie: Jacy jesteśmy? Dzieci poznawały imiona kolegów i koleżanek przy swobodnej zabawie, zapoznały się z pomieszczeniami w szkole, a w sali utworzyliśmy odpowiednie kąciki tematyczne. Każdy przedszkolak wybrał sobie znaczek na szufladkę, w której gromadzi prace plastyczne, a czasem inne skarby przyniesione z domu. Poznawaliśmy też części ciała, wykonaliśmy tablicę urodzinową, próbowaliśmy odpowiadać na pytanie: kto to jest przyjaciel?

Do naszego przedszkola przyjeżdżają specjaliści: logopeda – Pani Agnieszka, psycholog – Pani Paulina, rytmik – Pan Dominik.

Następny temat realizowany we wrześniu: Mój dom. W ramach tego zagadnienia obserwowaliśmy podczas spaceru i przez okno domy w okolicy, dzieci opisywały wygląd własnego domu, utrwalały nazwę miejscowości, a niektóre potrafiły podać swój adres.

Figury geometryczne
to kolejny temat zajęć. W tym czasie z figur powstawały różnorodne prace. Nawet w czasie swobodnej aktywności klej i kolorowe papierowe figury cieszyły się zainteresowaniem. Podobnie jak nowe zabawki, które na każdej buźce dziecka wywołały zaciekawienie i radość. Popularnością cieszy się kuchenka, samochód - straż pożarna oraz małe samochodziki, które służą dzieciom też, jako pociąg.

We wrześniu odbył się u nas piknik rodzinny. Mimo deszczowej pogody dzieci wesoło się bawiły i miło wspominały spędzone razem popołudnie.

Miesiąc październik rozpoczęliśmy tematem: Jak przejść przez jezdnię? Słoneczna pogoda zachęcała do spacerów, podczas których wyszukiwaliśmy w okolicy znaki drogowe, zbieraliśmy jesienne dary: liście, kasztany itp. Takim sposobem powitaliśmy Panią Jesień. Ze zgromadzonych skarbów powstała sylwetka Jesiennej Damy, kasztanowe ludziki i zwierzątka, które są elementem ozdobnym naszej sali przedszkolnej.

Owocowy raj - to drugi temat miesiąca. Działanie dzieci polegało na nazywaniu owoców rosnących w sadzie, jak i tych egzotycznych, oglądanie ich przez lupy, rozpoznawanie za pomocą dotyku, przygotowaniu i degustowaniu „jabłkowych chipsów”. Poznawaliśmy też owocowe przetwory, dzieci opowiadały, jakie zapasy na zimę zrobiły ich mamusie. Obok owoców poznawaliśmy warzywa z ogrodu. Dzieci segregowały je, przeliczały, ważyły. Ustaliliśmy też wspólnie zasady obowiązujące w przedszkolu tworząc kontrakt grupy.

Pod koniec października w przedszkolu mieliśmy ważną uroczystość: Pasowanie na Przedszkolaka. Razem z uczniami z kl. I przygotowaliśmy część artystyczną, a Pani dyrektor Szkoły pasowała kredką każde dziecko na prawdziwego przedszkolaka. Na koniec dzieci otrzymały pamiątkowy dyplom i słodki upominek.

Tak nam upłynęły pierwsze miesiące nauki i zabawy.

Sabina Bułdys-Warchoł