"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Hucisku Jawornickim

Działania listopad / grudzień 2013

Witamy w "klimacie" jesiennym i zapraszamy do posłuchania, co się u nas działo w ostatnich dwóch miesiącach roku.

Listopadowe tematy które zrealizowaliśmy to: Grzyby, Polska – mój kraj, Przygotowania zwierząt do zimy, Pada deszcz.

W ramach tych zagadnień dzieci poznawały grzyby jadalne i trujące, zapoznawały się ich wyglądem przeglądając uważnie atlas grzybów, a następnie wykorzystały zdobytą wiedzę przy pracach plastycznych.

Poznały też swój kraj ojczysty,  jego stolicę oraz wiążącą się z nią legendę o Warsie i Sawie. Potrafiły wskazać go na mapie; powiedzieć co znajduje się na godle Polski i jakie barwy ma flaga państwowa. Dzieci zostały zapoznane też z herbem naszej gminy, miejscowościami w niej się znajdujących oraz ważniejszymi instytucjami  w swojej wiosce.
Następnie dzieci poznawały tryb życia zwierząt tj.: jeża, niedźwiedzia, wiewiórki i ich sposoby przygotowywania się do zimy, robienia zapasów. Przy ładnej pogodzie, która dopisywała jesienią wychodziliśmy na pole, a z każdego wyjścia przynosiliśmy jakieś "skarby". Jednego dnia nazbieraliśmy igły z sosny, które posłużyły nam do wykonania jeży. Gdy przyszła deszczowa pogoda bawiliśmy się w sali, materac posłużył za trampolinę, miejsce do ćwiczeń gimnastycznych,  rozmawialiśmy też w tym czasie, jak się ustrzec przed deszczem.

26 listopada odbyły się w naszej sali Andrzejki, które zorganizowaliśmy wspólnie
z kl. 0 i I. Odbyły się tańce i zabawy, które m.in. prowadził Pan od rytmiki; a na koniec był poczęstunek przygotowany przez mamusie.

Grudzień nie mógłby się inaczej rozpocząć jak od rozmów o Mikołaju, na którego każde dziecko czekało z utęsknieniem. Spadł wcześniej śnieg, który dzieci uważały za niezbędny, aby nasz gość mógł przybyć. I  tak 5 grudnia do naszego przedszkola przybył Mikołaj z wielkim workiem prezentów, z których dzieci były bardzo zadowolone.

Po Mikołaju przyszedł czas na rozmowy o zbliżających się świętach. Dzieci poznawały  tradycje związane z  Bożym Narodzeniem, oglądały i nazywały ozdoby na szkolnej choince, potem wykonaliśmy papierowe ozdoby na nasze małe przedszkolne drzewko.

19 grudnia odbyły się szkolne jasełka, w których to  wzięliśmy udział, a później podzieliliśmy się opłatkiem i spożyliśmy dania wigilijne przygotowane przez rodziców.
Po tym udaliśmy się do domów życząc sobie zdrowych i spokojnych świąt.

Sabina Bułdys-Warchoł