"Kompetentne Przedszkolaki" Punkt Przedszkolny w Hucisku Jawornickim

Działania styczeń / luty 2014

Witamy w nowym roku kalendarzowym. Zajęcia w styczniu rozpoczęliśmy od tematu Zegary. Oglądaliśmy różne zegary, nazywaliśmy części zegara, rozpoznawaliśmy cyfry na tarczy, wykonaliśmy zegarki na rękę.

Następny realizowany temat to: Co nam daje ciepło? Dzieci segregowały ubrania odpowiednio do pory roku, nazywały zimowe ubrania, opowiadały, jakie ubrania chętnie noszą. W ramach tematu szukaliśmy odpowiedzi na pytanie: co grzeje a co świeci? Wykonaliśmy plakat nt. zakazu dotykania żarówki w lampce.

Styczeń to też czas rozmów o babciach i dziadkach, z którymi wnukowie miło spędzają czas. Wykonaliśmy laurki dla babci, przygotowywaliśmy się do przedstawienia z okazji Dnia Babci i Dziadka. Uroczystość ta odbyła się 26 stycznia w Remizie OSP, gdzie razem z kl. 0 i I zaśpiewaliśmy dla szanownych gości.

W lutym podjęliśmy temat: Pamiętajmy zimą o zwierzętach. Dzieci wykonały karmnik dla ptaków, poznały nazwy ptaków do niego przylatujących, po śniadaniu zostawiały dla nich skórki z chleba. Dowiedziały się też jak pomagać innym zwierzętom w zimie.

W karnawałowym nastroju upłynął nam kolejny tydzień, były zabawy z balonami, projektowanie strojów na bal, a 13.02 odbyła się zabawa karnawałowa wspólnie z uczniami z kl.0 i I. Tańce i zabawy prowadził Pan od rytmiki, rodzice też brali w nich udział.

Podążając za dziećmi, które często bawiły się w fryzjera, postanowiliśmy bliżej poznać ten zawód. W ramach tego tematu dzieci określały podobieństwa i różnice w swoim wyglądzie(szczególnie wyglądzie twarzy i włosów) rysowały fryzury dla mamy. Ekspertem w tej dziedzinie była mama Gabrysi – fryzjerka, która opowiedziała dzieciom o swojej pracy, pokazała wszystkie akcesoria fryzjerskie. Dzieci mogły obserwować ich zastosowanie na własnej głowie, gdy Pani fryzjerka wykonywała im wybrane fryzury w przedszkolnym salonie fryzjerskim.

Kąciki w naszej sali zmieniają się co chwilę. Miejsce salonu fryzjerskiego zajął sklep. Dzieci same ustawiły ladę, a na niej wagę, kasę i szereg produktów do sprzedaży. Rola ekspedientki była niezwykle popularna wśród dziewczyn, a chłopcy nie mogli się doczekać, kiedy skończy się ich rola kupujących. Prawdziwe produkty obejrzeliśmy w pobliskim sklepie, przyglądaliśmy się pracy sprzedawczyni. W drodze powrotnej ze sklepu szukaliśmy oznak wiosny. Czekamy na nią z utęsknieniem…

Sabina Bułdys-Warchoł